Pláže na Krétě

Agii Apostoli

O této pláži v severozápadní části ostrova Kréta se dá říci, že je skutečně všestrannou. A nejen to. V pláži Agii Apostoli, jež je k nalezení na západním okraji druhého největšího města na Krétě Chanie, mají turisté hned tři pláže v jednom balení. Lokalita se totiž skládá ze tří zálivů. Pokud budete mít zájem, na pláži Agii Apostoli se budete koupat v naprosto klidné vodě. Oblast je totiž chráněná před větrem okolními skalami. A tak se tady netvoří prakticky žádné vlny. Na pláži Agii Apostoli se však můžete dokonale vyřádit. K dispozici jsou hřiště na plážový volejbal a plážový tenis. Komu u vody vyhládne nebo dostane chuť na něco dobrého, může navštívit některý z plážových barů či restauraci. Na pláži však nepotkáte pouze turisty. Jezdí sem i mnoho Kréťanů, neboť pláž Agii Apostoli je velice oblíbeným místem ke koupání mezi obyvateli města Chania.

Pláž Agii Apostoli

Agiofarago

Nejdřív příjemná pěší túra a až teprve pak moře a koupání? No to se spolehněte. Zamýšlíte-li se vydat na pláž Agiofarago, situované na nejjižnějším výběžku ostrova Kréta, musíte nejprve projít stejnojmennou soutěskou Agiofarago. Teprve pak na vás čeká fantasticky krásná pláž, skrytá uprostřed dosud takřka nedotčené přírody. Ale nebojte se. Procházka trvá jen necelou půlhodinu. A navíc je fyzicky nenáročná. Kdo má rád divokou a drsnou přírodu, může si vyzkoušet své horolezecké schopnosti na strmých skalnatých svazích, které zátoku obklopují. Neboť je pláž Agiofarago po svém pevninském obvodu lemována strmými skalami, působí poměrně skrytě a osaměle. Ti z vás, kteří si potrpí na dobrou turistickou vybavenost, by se měli na Krétě poohlédnout po jiném místě, kde se dá koupat. Na pláži Agiofarago totiž není žádná moderní infrastruktura. Nenajdete tu lehátka, nejsou zde k pronájmu slunečníky a nezajdete si ani do restaurace či něco koupit do nějakého obchodu.

Ammoudara

V případě, že máte během své dovolené u moře v Řecku rádi autentičtější atmosféru, která vám přiblíží skutečnou esenci a podstatu navštívené destinace, vydejte se na sever ostrova Kréta. Pláž Ammoudara, vzdálená pouhých deset minut jízdy od centra hlavního města Heraklionu, je vyhlášenou oblíbenou pláží nejene mezi návštěvníky Kréty, ale i samotných Kréťanů. Asi kilometr dlouhá písečná pláž je jen zřídka přeplněná. Což určitě potěší všechny, kdo mají rádi pohodu a dostatek prostoru. Najdete tu nejrůznější sportovní vyžití, jako je vodní lyžování, parasailing nebo windsurfing. K dispozici je též několik plážových barů a malebných taveren. Pokud si chcete popovídat s místními, je pláž Ammoudara je to správné místo.

Pláž Ammoudara

Balos

Pláž Balos na severozápadním výběžku ostrova Kréta okouzluje své návštěvníky pohádkově krásným prostředím. Malebný písečný břeh, omývaný tyrkysově modrou vodou, tady vytváří dokonalou karibskou atmosféru. Má to však jeden háček. Na pláž, hodnou titulních stránek katalogů, není tak snadné se dostat. Nejpohodlnější cesta na pláž Balos je trajektem z nedalekého města Kissamos. Další možností je pak pronajaté auto, případně skútr. Přijedete-li autem, z místního parkoviště musíte dolů na pláž dojít pěšky. Cesta po svých z veřejného parkoviště až na Balos trvá zhruba půl hodiny. V okolí pláže se můžete vydat na nádherné pěší túry. Nejlepší výhled na karibskou pláž budete mít na treku, jenž trvá asi dvě hodiny.

Elafonissi

Pláž Elafonissi na jihozápadě Kréty je přinejmenším stejně krásná jako výše zmíněný Balos a svým způsobem ještě o něco neobvyklejší. Pokud sem přijdete, pravděpodobně nebudete zpočátku věřit vlastním očím. Povrch pláže Elafonissi totiž tvoří růžový zářivý písek. Zbarvení do odstínů růžové způsobují drobné částečky mušlí a korálů. Zvláštní je také poloha samotné pláže. K Elafonissi totiž patří i stejnojmenný ostrov. Ten leží přímo u písečného pobřeží. V laguně, kterou v těchto místech pobřeží Kréty spolu s ostrovem Elafonissi vytváří, se můžete bez problémů brodit průzračně čistou vodou. Ovšem pozor. Oblast Elafonissi je chráněným územím. Do oplocených prostor není povolen vstup. Není tu ani žádná turistická infrastruktura. Tak nezapomeňte na nějaké občerstvení a hlavně dostatek tekutin.

Pláž Elafonissi

Falassarna

Rodiny s dětmi se rády vydávají na pláž Falassarna. Ta je k nalezení na západním pobřeží ostrova, nějakých 6 kilometrů vzdušnou čarou od města Kissamos. Falassarna je vhodná zejména pro rodiny s malými dětmi, neboť mořské dno se tu svažuje skutečně jen velmi pozvolna. Moře je navíc mimořádně čisté. Milovníci vodních sportů zde najdou ideální podmínky k provozování svých oblíbených aktivit. Surfování, potápění či jízda na vodním skútru patří na pláži Falassarna k těm nejpopulárnějším. Je zde také několik půjčoven a plážových barů. O občerstvení se postarají blízké taverny.

Georgioupolis

Úctyhodných 10 kilometrů. Právě v takové délce se táhne nejdelší písečná pláž na severním pobřeží ostrova Kréta. Pláž Georgioupolis se nachází mezi městy Chania a Rethymno. Rozprostírá se podél pobřeží v délce deseti kilometrů východně od rybářské vesnice Georgioupolis. Díky svým úctyhodným rozměrům zaručuje koupajícím, že na ní vždy najdou dostatek prostoru. Bez ohledu na turistickou sezónu. A protože je podél pláže Georgioupolis téměř všude mělká voda, je považována za ideální místo pro menší děti.

Glyka Nera

Na dobrodruhy čeká na Krétě jedna pláž, která se proslavila svou neuvěřitelně krásnou kulisou. Způsoby, jak se dostat na pláž Glyka Nera, jsou dva. Buď po mořské hladině, nebo po svých podél pobřežních útesů. Turistická stezka, vedoucí na pláž, ovšem vyžaduje jisté nohy a především pevnou obuv. Cesta začíná u silnice, spojující vesničku Kampia s letoviskem Chora Sfakion. Po odhadem kilometrové túře budete odměněni nádhernou pláží s křišťálově čistou vodou. Voda je zde ovšem o něco chladnější než na jiných plážích Kréty. Důvodem jsou studená voda, přitékající pod povrchem z vnitrozemí. Ta mořskou vodu u pobřeží ochlazuje.

Pláž Glyka Nera

Matala

Asi vůbec nejznámější pláž na Krétě se nachází na jihu ostrova, v rybářské vesnici Matala. Matala proslula nejen svou pláží, ale i jeskyněmi, které v minulosti využívali přívrženci hnutí hippie. V 60. letech 20. století byly zdejší jeskyně magnetem pro tehdejší květinové děti. Dokonce v nich nějaký čas žily i takové hudební legendy, jakými byly Bob Dylan, Joni Mitchell nebo Cat Stevens. Dnes jsou však jeskyně Matala památkově chráněné. Ovšem stále se dá navštívit je. Pláž Matala patří k turisticky nejrušnějším plážím na ostrově Kréta. Je tudíž potřeba počítat s tím, že zejména během hlavní turistické sezóny tady bude jak se říká hlava na hlavě. Ovšem přilehlé jeskyně rozhodně stojí za návštěvu.

Mirtos

Pláž Mirtos na jihovýchodě Kréty je vcelku klidným a pohodovým místem. Ve stejnojmenné vesnici žije pouhých asi 600 obyvatel. Máte-li rádi útulno, je pro vás Mirtos tím pravým místem. Vesnička je malebná a ideální pro individuální dovolenou. A ani pláž samotná není nijak rušná. K dispozici jsou lehátka a slunečníky. Zájemci si mohou vypůjčit vybavení k surfování, popřípadě další způsoby plachtění. Ale to je asi tak všechno. Právě proto je pláž Mirtos ideální pro všechny, kdo na dovolené na Krétě hledají klidnou pláž.

Pláž Mirtos

Preveli

Pláž Preveli, jež se nalézá na jižním pobřeží Kréty, cca. 10 kilometrů východně od letoviska Plakias, má jednu zvláštnost. Preveli je totiž jednou z několika málo přírodních palmových pláží na ostrově. Je obklopena původním a stále ještě hustým palmovým lesem. Když se tu koupete ve vlnách, automaticky na vás dýchne tropický pocit. Jedinou komplikací je, že k cestě na pláž Preveli potřebujete auto nebo malý motocykl. Cesta z Rethymnonu vám zabere asi hodinu. Z veřejného parkoviště je to pak dolů na pláž Preveli nějakých 20 minut pohodlné chůze.

Seitan Limania

Pokud si chcete na ostrově Kréta užít pořádnou dávku vzrušení, vydejte se na pláž Seitan Limania. Pláž se nachází na severovýchodě Kréty, konkrétně na poloostrově Akrotiri. To je poloostrov, na němž bylo vybudováno mezinárodní letiště Chania. Seitan Limania je skutečně odlehlým místem. Plánujete-li se na ní dostat, nejdříve se musíte trochu zapotit. Pláž je obklopena strmými útesy, které je třeba překonat. Ale stojí to za to. Tento tajný tip místních okouzluje bílým pískem a azurově modrou vodou.

Pláž Seitan Limania

Stavros

Velbloud na krétské pláži? Ale jistě. Jeden se nachází v zátoce na severozápadě poloostrova Akrotiri. Právě tady se nachází skála, která při troše fantazie velblouda připomíná. A nejen to. Zdejší malebná zátoka si zahrála jednu z hlavních rolí co se lokalit týče ve filmu Řek Zorba z roku 1964, jehož hlavní postavu ztvárnil americký herec Anthony Quinn. Zátoka Stavros má téměř kruhový tvar a krásná pláž je chráněna před vysokými vlnami. Mořské dno tu do hloubky klesá jen pozvolna. A tak je Stavros skvělým místem pro rodiny s dětmi.

Triopetra

Na jihu ostrova Kréta se nachází vzrušující trojice pláží, kterou můžete během pobytu na ostrově obdivovat i vy. Triopetra znamená v překladu tři skály nebo též skalní útvar ze tří částí. Název mysu je odvozen od zdejší pozoruhodné skály, vybíhající do moře. Na pobřeží Libyjského moře tu do tří osamocených skalisek vybíhá podloží šikmo navrstvených deskovitých sedimentů. Tento malý poloostrov leží vklíněn mezi dvě klidné pláže. V případě, že hledáte klid a pohodu, je právě Triopetra tím pravým místem. Pláže Triopetry totiž nejsou nikdy přeplněné.

Vai

Na Krétě se nacházejí dvě známé přírodní palmové pláže. Vedle již zmíněné Preveli okouzluje svým nesčetným množstvím palem také pláž Vai. Tu naleznete ve východní části ostrova. Divoce tady roste více než 5.000 krétských datlových palem. Není divu, že se na této jedinečné pláži, jakoby vytržené z obrázkové knížky, stále znovu a znovu natáčí. Mimo jiné se tu natáčela reklama na kokosovou tyčinku Bounty. Na Vai je jejím návštěvníkům k dispozici dobrá turistická infrastruktura s parkovištěm, lehátky, slunečníky a restaurací.

Pláž Vai