Korfu

Moře i příroda

Ostrov Korfu se řadí k vůbec nejoblíbenějším destinacím pro letní dovolenou. A to nejen v oblasti Jónských ostrovů, kam geograficky patří, ale i v celém Řecku. Dokonce se řadí k nejžádanějším v celém Středomoří. Matka příroda obdařila Korfu, někdy nazývané též řecky Kerkyra, překrásnými zátokami, průzračně čistým mořem a úchvatnými plážemi podél pobřeží. Ovšem to není zdaleka vše, co může Korfu svým návštěvníkům nabídnout. Ti se mohou těšit i a mnohá další překvapení či přírodní zajímavosti. Ostrov Kerkyra bezpochyby osloví nejen příznivce plážového lenošení a odpočinku, ale třeba i milovníky přírody nebo zájemce o původní řeckou či benátskou architekturu. Krásy ostrova Korfu můžete během své dovolená na tomto jedinečném ostrově obdivovat ve dne i v noci. A nezáleží na tom, za se za poznáním vydáte do hlavního města, nebo do malých přímořských vesniček, roztroušených podél pobřeží.

Zátoka na Korfu

Korfu rozhodně stojí za bližší prozkoumání. Od jeho hornatého severu až po poměrně rovinatý jih. Rozdíl oproti ostrovům v Egejském moři je více než patrný. Na druhém největším z Jónských ostrovů čeká na turisty zcela jiná verze Řecka, než na kterou jsou zvyklí z ostrovů mezi Řeckem a Tureckem. Bílé domy jako z cukru ustupují barevným sídlům z dob benátské nadvlády. Nad zalesněnými svahy se tyčí štíhlé cypřiše. Mezi nimi se pak tísní nesčetné olivové háje a vinná réva. Korfu je opravdovým rájem pro milovníky přírody. Ti se tady mohou kochat bujnou a svěží vegetací v celé její kráse. Její půvab vynikne zejména na jaře během dlouhých procházek nebo výletech na kole.

Turistický ruch

Kromě toho všeho je Korfu samozřejmě i skutečným rájem koupání a dalších mořských radovánek. Užívat si moře můžete na Kerkyře na takřka neomezeném množství pláží. Osamělé zátoky s bílými oblázky a rozeklanými skalnatými útesy na severu se střídají se zlatavými písečnými plážemi a dunovou krajinou na jihu. Moře se podél pobřeží Korfu všude třpytí v těch nejkrásnějších odstínech modré. Mezinárodní cestovní ruch se ovšem už podepsal i na tomto kusu země. A tak jsou zdejší pláže a oblíbené památky v červenci a srpnu obvykle velmi rušné. Úzké a klikaté silnice se zadýchávají pod silným náporem dopravy. Pokud si tedy chcete tento krásný ostrov prohlédnout v klidu a pohodě, je určitě nejlepší přicestovat sem pokud možno mimo hlavní turistickou sezónu.

Pláž na Kerkyře

Co všechno stojí na Kerkyře za bližší prozkoumání se dozvíte v pokračování tohoto textu.

Staré město Korfu

Hlavní město Korfu, nazývané také Kerkyra, je hospodářským a kulturním centrem ostrova. Počet jeho stálých obyvatel přesahuje hodnotu 30.000. Rustikálnímu kouzlu historických uliček starého jádra rychle podlehnete. Proto se vyplatí naplánovat si v hlavním městě alespoň jedno přenocování. Zvláštní atmosféru historického jádra totiž zažijete zejména v časných ranních hodinách. A pak také večer, kdy už běžní turisté a výletníci odjedou. Pak se můžete v klidu procházet úzkými a křivolakými uličkami a nasávat zdejší kouzelnou atmosféru.

Hlavní město

V architektuře města Korfu nelze v žádném případ přehlédnout benátský vliv. Benátčané vládli ostrovu Korfu více než 400 let a zanechali na něm svou nesmazatelnou stopu. Historické staré město Korfu je od roku 2007 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byla by škoda jej během dovolené na ostrově alespoň na pár hodin nenavštívit.

Klášter Vlacherna

Asi 6 kilometrů jižně od hlavního města, v okrese Kanoni, objevíte jeden z nejoblíbenějších fotografických motivů na ostrově. Klášter Vlacherna, řecky Panagias Vlachernon, nechybí téměř v žádném cestovatelském katalogu. Klášter stojí za návštěvu v kteroukoli denní dobu. Zdejší kostel ze 17. století se blyští zářivě bílou barvou na malém výběžku do moře. A přímo za ním se už nachází letištní dráha místního mezinárodního letiště. Ke klášteru se dostanete po betonové lávce. Na malé loďce se dá dostat na sousední ostrůvek Pontikonisi, známý spíše jako Myší ostrov. Na Pontikonisi si můžete prohlédnout malý kostelík Sotiros. V hustých křovinách Myšího ostrova se ukrývají želvy a pávi.

Klášter Vlacherna

V kavárně Kanoni přímo nad zálivem si vychutnejte chladivý nápoj a užijte si nejen nádherný výhled na klášter a Pontikonisi. Z pohodlí kavárny se dají sledovat i přistávající a vzlétající letadla. Z tohoto místa budete mít na jedno z nejbláznivějších letišť v celém Řecku velkolepý výhled.

Mon Repos

Poněkud zarostlý a na první pohled trochu zanedbaný areál a park Mon Repos býval letním sídlem britské královské rodiny. Princ Philip, manžel britské královny Alžběty II., už své rodiště na Korfu bohužel určitě nenavštíví. A zřejmě se k tomu v nejbližší době nechystá ani nikdo další z královské rodiny. Zřejmě proto byl park z velké části ponechán volné přírodě. A tak zatímco zájemce o historii láká zrekonstruovaný knížecí hrad a muzeum, milovníci vody a moře se mohou osvěžit v krásné zátoce s molem v jihovýchodní části areálu.

Komplex Mon Repos

Achillion

I bývalé letní sídlo rakouské císařovny Alžběty Bavorské je jednou z významných a hojně navštěvovaných památek ostrova Korfu. Nádherný palác Achillion s překrásným parkem a vyhlídkovou terasou se nachází jižně od hlavního města. Stojí za návštěvu zejména v časných ranních hodinách, než sem dorazí nespočet turistických autobusů. Sisi, jak bylo Alžbětě přezdíváno, pojmenovala své sídlo po hrdinovi Achillovi z řecké mytologie. Toho obdivovala pro jeho sílu a krásu. Achillion byl postaven v letech 1889 až 1891 italským architektem Raffaelem Carittem.

Letní zámeček Achillion

Jednotlivé místnosti vily s krásnými nástropními malbami, uměleckými díly a vybavením určitě stojí za osobní prohlídku. Obzvlášť krásná je i zahrada múz se sochou umírajícího Achilla. Z terasy je pak nádherný výhled na východní pobřeží Korfu. Na prohlídku komplexu Achillion si rezervujte alespoň dvě hodiny.

Hory

I když je Korfu pro mnoho turistů synonymem pro moře a pláže, nepodceňujte ani jeho vnitrozemí. Jedinečným je rozhodně třeba výlet do centrálního horského masivu kolem Pantokratoru, nejvyšší hory ostrova. Pantokrator se šplhá do výšky 906 nad mořskou hladinu. Vzhledem ke zchátralým silnicím a úzkým serpentinám je však v případě použití vypůjčeného auta nutná bezpečná a předvídavá jízda. Při průjezdu úzkými vesnickými uličkami se nezřídka zapotíte. A to zejména když se v protisměru objeví místní autobus.

Vnitrozemí

Sokraki

I na severu, ovšem musíte se vzdálit od zdejších turistických bašt, se dá narazit na skutečně malebné vesničky. Ty jsou roztroušené ve zdejší osamělé horské krajině. V této části ostrova můžete stále ještě cítit nádech původního Korfu. Asi nejlepším místem, kde prohlídku začít, je obec Ano Korakiana. Projdete pěknou vesnicí a vydáte se směrem k Sokraki. Úzká silnice se klikatí ve vlásenkových zatáčkách až na horskou náhorní plošinu. Na okraji vesnice Sokraki můžete zaparkovat auto a dále jít po svých. V obci obvykle panuje nádherný klid. Za návštěvu rozhodně stojí alespoň malé náměstíčko.

Vodopád Nymfes

Vodopád Nymfes

Ze Sokraki pokračujte přes Zigos a Klimatiu až k Nymfes. Ve vesničce se vydejte podle ukazatelů směrem k vodopádu Nymfes, řecky Kataraktes Nymfon. Hustým lesem vede zpevněná cesta až k průrvě, odkud dále vede stezka strmě dolů po svahu. Po sestupu se ocitnete ve svěže zeleném údolí, kde je již z dálky je slyšet padající voda. Vodopád má během léta menší průtok, takže o prázdninách zde uvidíte hlavně mechem porostlé skály, po nichž stéká voda. Pokud sem ovšem zavítáte na jaře, uvidíte Nymfeský vodopád v plné kráse.

Pantokrator

Za jasného počasí je možno se vydat z Nymfes přes Episkepsi a Strinilas až na vrchol Pantokratoru. Z nejvyšší hory ostrova se otevírá nejen překrásný panoramatický výhled na Korfu, ale uvidíte i albánské pobřeží a Jónské moře. Je ale třeba říci, že cesta přes náhorní plošinu může být kvůli špatnému stavu místních silnic poněkud dobrodružná. Pokud chcete jet klidněji, sjeďte z Nymfes dolů k pobřeží a přes Rodu se pak vraťte zpět do Strinilasu.

Hora Pantokrator

Samotný vrchol hory Pantokrator není příliš velkolepý. Kromě několika stožárů vysílačů, jednoduchého občerstvení a poněkud strohého kláštera zde, tedy kromě 360-stupňového panoramatu okolí, není mnoho k vidění. Poněkud chaotická je také situace s nedostatkem parkovacích míst. Pokud je přímo na vrcholu příliš rušno, je lepší zaparkovat o něco níže pod vrcholem.

Vesnice duchů

Téměř v každém průvodci po Korfu bývá v současnosti uvedena vesnice duchů s názvem Paleo Perithia jako jedno z nejzajímavějších míst na severu ostrova. Bohužel toto tvrzení je pravdě poněkud vzdáleno. O přízeň turistů se tady uchází nejméně pět taveren, z toho hned tři jsou přímo na náměstí. A u obce parkuje v sezóně každý den více než 100 aut. Tudíž tajemnou a strašidelnou atmosféru tady rozhodně nečekejte. Pokud se vydáte kousek dál na jižní konec vesnice, můžete ještě alespoň vzdáleně pocítit trochu původního kouzla staré Perithie.

Ovšem v případě, že na Korfu hledáte skutečnou vesnici duchů na Korfu, vydejte se na návštěvu obce Palies Sinies pod horou Pantokrator. Staré zříceniny domů jsou v krajině skutečně osamocené a dostanete se k nim pouze pěšky. Nebo kvalitním terénním vozem.

Sever Korfu

Severní část Korfu se velmi brzy přizpůsobila masovému cestovnímu ruchu. A tak jsou Sidari, Roda, Acharavi a další místa lemována nespočtem hotelů, apartmánů a dalších ubytovacích zařízení, která vítají především britské turisty. Přestože Korfu bylo z velké části ušetřeno velkých stavebních hříchů, tato pobřežní letoviska se stánky a obchůdky nemusí nutně oplývat velkým kouzlem. Říká se, že pláže na jiných místech Korfu jsou hezčí, ale jak je všeobecně známo, jde především o otázku vkusu.

Kassiopi

Kassiopi

Pěkné přístavní městečko Kassiopi na severovýchodě Korfu si až do současnosti dokázalo zachovat trochu původní atmosféry. Podél jeho prostorného mola plují motorové čluny, jachty i výletní lodě. V okolí Kassiopi můžete posedět v některé z četných kaváren či taveren a v klidu pozorovat ruch na promenádě podél přístavu. Z rozpadajícího se benátského hradu nad městem se apk můžete kochat krásným výhledem dolů na Kassiopi. Odtud se též dá vypravit na krátkou procházku podél starých hradeb a stinných olivovníků. Přímo za hradem jsou k nalezení krásné zátoky Bataria a Kanoni Beach se světlými oblázky a tyrkysově modrou vodou. V hlavní sezóně, a také o víkendech, tu však musíte počítat se značným množstvím dalších lidí.

Erimitis

Klidněji se můžete koupat v malebných zátokách na mysu Erimitis východně od Kassiopi. Z pláže Avlaki vedou stezky na moc hezké pláže Vrachli, Tzoufaka, Arias a Akoli. Bílé oblázkové a písečné pláže nádherně kontrastují s tyrkysově modrou, křišťálově čistou mořskou vodou. Bohužel, bývalá chráněná oblast byla nyní prodána soukromému investorovi, který chce uprostřed nedotčené přírody vybudovat luxusní letovisko. Uvidíme tedy, jak dlouho budou krásné pláže Erimitis ještě přístupné z pevniny.

Pokud budete z Kassiopi pokračovat na západ podél severního pobřeží, minete vyhlášená letoviska Acharavi, Roda a Sidari. Tato rušná místa byste klidně mohli vynechat, nebýt jedné zajímavosti, která určitě stojí za zastávku.

Canal d'Amour

Jedním z nejnavštěvovanějších míst na Korfu je slavný Canal d'Amour v Sidari. Jednotlivé kanály jsou jakýmsi souborem mořských zátok, jež se zařezávají hluboko do pískovcových skal. A utvářejí tak současný obraz severozápadního pobřeží. Bohužel celý úsek pobřeží kolem Sidari až po Kanál lásky je turisticky zcela vytížený a v hlavní sezóně naprosto přeplněný.

Kanál Lásky

V zátoce, kde leží pláž Canal d'Amour, se taktéž nachází stejnojmenný tunel, do kterého můžete vplavat na vlastní nebezpečí. Na okolích skalách se dá dobře lézt. Je však třeba si uvědomit, že podléhají neustálé erozi a jejich části se čas od času odlamují. Pěší cesta vede podél pobřeží dál, kolem hotelových komplexů, až k plážovému baru. Podél pobřeží se dá projít malým lesíkem také k malému kanálu Canal d'Amour.

Pokud by pro vás byl Canal d'Amour příliš rušný, je možné se pokochat nádhernými skalními útvary na klidnějších vyhlídkových místech západněji, v oblasti kolem mysu Drastis.

Severozápad

Severozápadní část Korfu je oblíbená zejména mezi individuální cestovali, kteří nevyužívají služeb cestovních kanceláří. Region září snovými písečnými plážemi a romantickou pobřežní krajinou. Krásné pobřežní městečko Agios Stefanos s kilometrovou písečnou pláží určitě uspokojí požadavky i těch nejnáročnějších turistů.

Mys Drastis

Skutečným perlou Korfu a zcela srovnatelnou alternativou k Canal d'Amour jsou velkolepé pískovcové útesy mysu Drastis. Jak ve dne, tak při západu slunce, se vyplatí udělat si zajížďku na vyhlídku na pobřeží. Protože je samotný mys v soukromém vlastnictví, není možné se dostat až na jeho cíp. Na soukromý pozemek upozorňují nenápadné značky. K poměrně cholerickým majitelům se raději příliš nepřibližujte. Pokud se vydáte po štěrkové cestě k pobřeží, najdete tady půjčovnu loděk a malé občerstvení.

Mys Drastis

Pláž Porto Timoni

Kromě širokých a kilometry dlouhých písečných pláží Agios Stefanos a Agios Georgios se na Korfu stala prominentní i dvojice zátok Porto Timoni. Pokud chcete tuto přírodní krásu navštívit, vyplatí se vyrazit brzy. Až do vesnice Afionas můžete dojet malým autem, skútrem nebo čtyřkolkou. Z placeného parkoviště pak můžete sejít dolů až přímo k zátokám. V samotné obci je situace s parkováním chaotická. S větším vozidlem je lepší zaparkovat mimo obec a do ní následně dojít kvůli úzké silnici pěšky. Strmý sestup k zátoce trvá necelých 30 minut. Cesta je někdy kluzká a doporučuje se vzít si pevnou obuv. Asi 300 metrů před samotnou pláží je na ni hezký pohled z výšky. Naskytne se vám motiv jak z pohlednice. Obě zátoky mají oblázkovou pláž s křišťálově čistou vodou. I během hlavních prázdnin ale bývá poměrně studená. V létě jsou obě pláže docela rušné, takže nejlepší čas jejich návštěvu je dopoledne. Vzhledem k tomu, že na pláži není k dispozici žádné občerstvení, měli byste si s sebou vzít nějaké zásoby a dostatek vody.

Paleokastritsa

Pobřežní krajina kolem vesnice Paleokastritsa na severozápadě ostrova je se svými metr vysokými světlými skalními útesy jako z pohlednice. Mnoho turistů se shodne, že právě tato oblast je jedním z nejkrásnějších míst na celém Korfu.

Paleokastritsa

Angelokastro

První dojem z Paleokastritsy a jejích vysněných zátok si můžete udělat z opevnění Angelokastro. Z byzantské pevnosti ze 13. století však dnes už zbyla jen zřícenina, bizarně usazená na skalnatém výběžku. V letním horku poměrně namáhavý výstup však rozhodně stojí za to. Jakmile se totiž dostanete na vrchol, čeká na vás nádherné panorama severozápadního pobřeží. Můžete odtud pozorovat množství lodí a člunů na přilehlém moři. Ve zřícenině se dá navštívit jeskynní kostel, kaple a cisterna.

Klášter

Oblíbeným poutním místem na západním pobřeží Korfu je klášter Panagia Theotokou. Ten je situován na poloostrově hned vedle vesnice Paleokastritsa. O krásný klášterní komplex s mnoha kočkami se s láskou starají mniši, kteří zde stále ještě žijí. Všude kvetou nádherné bugenvileje a nabízejí překrásné motivy k fotografování. Z klášterní zahrady za kaplí je fantastický výhled na zátoku Paleokastritsa. Toto zvláštní místo klidu můžete nejlépe zažít v časných ranních hodinách, kdy ještě nejsou davy dalších turistů tak velké. Západním směrem, pod malou tavernou, vede cesta ke kovovému kříži. Tady najdete další skvělou vyhlídku, která stojí za to.

Severozápadní Korfu ze člunu

Vzhledem k tomu, že na většinu pláží se kvůli strmému severozápadnímu pobřeží pěšky nedostanete, sotva existuje lepší způsob, jak objevovat krásné zátoky a jeskyně v okolí vesnice Paleokastritsa, než z pronajatého motorového člunu. V Řecku totiž k pronájmu motorového člunu o výkonu do 30 koní nepotřebujete řidičský průkaz.

Pláže i tradice

Mezi městy Glyfada a Paramonas na západě Korfu se klikatí úzká pobřežní silnice. Vine se přes tradiční vesnice, široké písečné pláže a kolem krásných klášterů. Pro řidiče jsou prudká stoupání a ostré zatáčky vždy výzvou, takže po dobrodružné cestě jste obvykle rádi, že dorazíte do cíle. Západní část nabízí široký výběr lokalit pro odpočinkový den u moře. K těm nejzajímavějším patří písečné pláže Glyfada, Kontogialos, Gyaliskari a Agios Gordios. Bohužel situace s parkováním na většině pláží je často chaotická. A přístupové cesty k nim jsou někdy dobrodružné. Nejlepší je naplánovat si na přepravu více času a v případě potřeby dojít pár metrů na pláž.

Klášter Myrtiotissa

Nedaleko Paleokastritsy je k nalezení krásný klášter Myrtiotissa. Kostel ze 16. století se nachází přímo nad pobřežím. Jediný mnich, který zde stále ještě žije, si může každý den užívat nádherného výhledu. Neměl by se však dívat přímo dolů. Pod klášterem totiž leží malebná zátoka Myrtiotissa, kde se lidé stále koupou tak, jak je Bůh stvořil. Milovníci nudismu jsou tu na správném místě. Na návštěvu kláštera si však s sebou vezměte oblečení a zakryjte si ramena a kolena.

Klášter Myrtiotissa

Císařský trůn

Císařský trůn v Pelekasu je nádherným vyhlídkovým místem. Jak přes den, tak i večer. Tento vrcholek si na Korfu oblíbil dokonce i německý císař Vilém II. Je z něj totiž fantastický panoramatický výhled na celý ostrov.

Vrak lodi

Na pláži Agios Gordios se nachází starý vrak lodi a rozsáhlý úsek divoké pláže, na němž se můžete nerušeně koupat. Silné vlnobití na přelomu let 2020 a 2021 se na vraku významně podepsalo. Dnes už jsou z něj víceméně pouze fragmenty. Pohled na něj tedy zdaleka není tak úchvatný jako třeba na pláži Ztroskotání na Zakynthu.

Vrak na pláži Agios Gordios

Procházka podél divokého pobřeží však stojí za to. Nad vesničkou Aspes se nachází parádní vyhlídka. Nedaleko Agios Gordios se dá vypravit na okružní jízdu do původních vesnic Kouramades a Sinarades. Zde se seznámíte s tradičním životem na typické korfské vesnici.

Pláž Agios Nikolaos

Jedním z nejpůsobivějších míst ke koupání na Korfu je malá pláž u kaple Agios Nikolaos. Tu najdete přímo za vesnicí Paramonas. Polní cesta k ní vede nejprve nahoru k vinici a následně se mění na stezku, která vede dolů k pobřeží. Dole vás, vedle zářivě bílé kaple, čeká jemná písečná pláž a křišťálově čistá, teplá voda. Bývalá přístavní zátoka je nyní zanesená a můžete se tak projít několik metrů do moře. Čistá pláž je nedotčená a nabízí pouze málo stínu. Na celodenní koupání si proto vezměte slunečník, svačinu a pití.

Jih ostova

Jižní část Korfu většina cestovatelů během své dovolené na Korfu obvykle vynechává. Mnozí se na dlouhou cestu, vedoucí ze severu nebo centrální části ostrova, vůbec nevydávají. Tato oblast Korfu však nabízí také přírodní krásy a kulinářské zážitky. Nejhezčí jsou nekonečné písečné pláže na jihozápadě. Především pláž Gardenos a dále pak pláže Halikounas a Megas Choros. Dobrým výchozím bodem k poznávání jihu ostrova je živá vesnice Argyrades.

Chlomos a Boukari

Na jihovýchodě ostrova stojí za vidění zejména krásná horská vesnice Chlomos. Svými křivolakými uličkami a starými budovami vybízí ke krátké procházce. Na severním konci vesnice, od místní taverny, se vám naskytne nádherný výhled na východní pobřeží. Z Chlomu se vyplatí zajet do pobřežní vesničky Boukari. Otevřena je tady řada rybích taveren. Přestože v Boukari není žádná skutečná pláž, atmosféra je velmi idylická. Hlavně díky lodím a přístavnímu molu.

Pláž Notos

Pláž Notos

Východní část ostrova není pro turisty kvůli svým úzkým oblázkovým plážím tak atraktivní jako třeba jihozápadní region. Nicméně i tady se dá najít skutečný skvost v podobě krásné zátoky nedaleko pláže Notos. Zajděte také do botanické zahrada blízké taverny. Mezi banánovníky a tropickými rostlinami na vás okamžitě dýchne pocit džungle. Dole u mola se můžete příjemně osvěžit v křišťálově čisté vodě.

Laguna Korission

Přírodní rezervace v lagune Korission na jihozápadě Korfu se táhne v délce více než 10 kilometrů. Jezero, které je spojeno s mořem, kdysi uměle vytvořili Benátčané. Dnes je důležitou odpočinkovou lokalitou stěhovavých ptáků. Jezero Korission se dá obejít za asi dvě hodiny. Večer tady vytváří zapadající slunce obzvlášť krásnou atmosféru. Přímo za mokřady Korission se nacházejí písečné duny pláže Issos. A také kilometr dlouhá písečná pláž Halikounas. Jedná se o dvě krásná místa ke koupání, kde i v hlavní sezóně vždy najdete volné místo.

Laguna Korission

Olivovníky

Byli to Benátčané, kdo v 16. století přivezli na ostrov olivovníky. A významně se zasadili o jejich rozsáhlé pěstování. Korfu se tak hlásí ke staleté tradici. Je domovem olivovníků, jejichž stáří přesahuje 500 let. Většina z nich je dodnes v rodinném vlastnictví.

Ostrovy Paxos a Antipaxos

Karibské zátoky ke koupání, malebné vesničky a nesčetné olivové háje. Dva blízké ostrovy Paxos a Antipaxos na jihu Korfu jsou opravdovým magnetem pro turisty. Nutno podotknout, že zcela právem. Ideálním způsobem, jak ostrovy poznat, je celodenní výlet. Ten obvykle začíná buď ve městě Korfu, nebo v přístavu Lefkimmi na jihu Korfu. První zastávkou jsou působivé mořské jeskyně Ypapanti a Modré jeskyně na západním pobřeží ostrova Paxos. V závislosti na intenzitě světla se zde moře třpytí v kouzelném odstínu modré. Bohužel každá z mnoha výletních lodí do jeskyní vplouvá, takže krásnou scenérii poněkud kazí pach zatuchlé nafty.

Druhou zastávkou jsou Karibiku podobné zátoky na Antipaxu. Především pak pláž Voutomi. Tyrkysově modrá barva zdejší vody je prostě úchvatná. Člověk by do ní nejraději okamžitě skočil. Nebýt ovšem stovek dalších lodí, které v sezóně tuto úžasnou zátoku zcela ucpou. Rajská zastávka ke koupání tak připomíná spíše obrovské přeplněné brouzdaliště.

Ostrov Paxos

Třetí a poslední zastávkou výletu může být dle vašeho výběru hlavní město Gaios nebo pobřežní vesnička Lakki na ostrově Paxos. V pěkném přístavním městečku Gaios se projděte po promenádě. Úzké uličky a pastelově zbarvené domy vás donutí několikrát použít spoušť fotoaparátu. Když připlouvají četné výletní lodě, na přístavním molu je obvykle rušno.

Místní doprava

Celková rozloha Korfu činí necelých 600 kilometrů čtverečních. Táhne asi v délce asi 60 kilometrů od severu k jihu a jeho maximální šířka je kolem 30 kilometrů. Pokud chcete během své dovolené vidět a poznat velkou část ostrova, je dobré vypůjčit si auto. Vzhledem k větší vzdálenosti je vhodnější spíše malé auto než třeba čtyřkolka nebo skútr. Ty jsou vhodné na kratší vzdálenosti. Vzhledem k množství stoupání by měly mít spíše silnější motor.

Autobusová síť na Korfu je dobře rozvinutá. Cestování autobusem ale zabere spoustu drahocenného času. Na kratší vzdálenosti, zejména do a z hlavního města, je však autobus dobrou alternativou k pronajatému autu. Na delší vzdálenosti jsou linkové autobusy během prázdnin ovšem vhodné daleko méně.

Cesta na Korfu

Mezinárodní letiště Korfu leží jen několik minut od města Korfu. V případě, že necestujete s cestovní kanceláří, je na letišti je k dispozici taxi. To vás odveze do vašeho hotelu. Transfer z letiště si můžete též objednat před příletem.