Pláže na Karpathu

Karpathská modrá

Na ostrově Karpathos můžete během své dovolené objevit přes stovku různých pláží. Je však třeba říci, že většina z pláží na Karpathu je díky morfologii jeho pobřeží přístupná pouze z mořské hladiny. Ovšem v přístavech, které jsou rozesety po celém ostrově, si můžete pronajmout člun nebo se zúčastnit některého z desítek lodních výletů. Loď vás pak doveze na pláže, které z pevniny přístupné nejsou, a vy si je pak můžete beze zbytku užít. Na pláže, jež jsou přístupné po pevnině, se nejlépe dostanete buď po svých, v pronajatém autě či na skútru, nebo veřejnou dopravou. Karpathos nabízí skutečně nepřeberné množství pláží. Některé jsou vyhlášené a během hlavní sezóny poměrně rušné, na jiných si zase vychutnáte klid a pohodu.

Čisté moře u Karpathu

Karpathos se nalézá v místech, kde se tyrkysově modré Egejské moře líbá se světlým pískem nebo jemnými oblázky na pobřeží. S nadsázkou se dá říci, že díky tomuto ostrovu v Dodekanéském souostroví je každá letenka do Karibiku zbytečná. Pláže na Karpathu jsou totiž přinejmenším stejně úžasné. A v každém případě patří k těm nejkrásnějším v celém Řecku. Po celém ostrově najdou milovníci koupání a slunce jak odlehlé zátoky, tak i živé a rušné pláže. Ty lákají ke koupání v moři s odstínem modré barvy, kterou spatříte pouze na ostrově Karpathos.

Pojďme se spolu vypravit na cestu po plážích ostrova Karpathos. Níže najdete abecedně řazený seznam těch nejznámějších pláží na Karpathu.

Pláže Agios Nikolaos

Na západě Karpathu, poblíž Arkassy, se písečná pláž Agios Nikolaos pozvolna svažuje do moře. Pokud nefouká silný vítr, jde o skutečně idylické místo ke koupání. Naopak při silném větru se tady mohou odvážlivci skvěle vykoupat v působivých vlnách. Na místě jsou k dispozici slunečníky a jednoduchý plážový bar.

Pláž Agios Nikolaos

Druhá krásná pláž Agios Nikolaos se nachází ve stejnojmenné vesnici na východním pobřeží ostrova Karpathos. Malá vesnička Agios Nikolaos nedaleko Spoa je na Karpathu skutečným tipem pro zasvěcené. Do malé rybářské vesničky zabloudí jen několik rekreantů. O to útulnější je to tu v hlavní sezóně.

Pláž Agios Theodoros

Plážový ráj ostrova Karpathos má své další pokračování na jihozápadě. Zatímco se na plážích Vatha a Makris Gialos prohánějí surfaři, vy můžete relaxovat v klidné zátoce pláže Agios Theodoros. Zátoka s načervenalou, písčito - oblázkovou pláží, leží pod mohutnými pískovcovými skalami. V místní taverně si můžete pochutnat na vynikajících řeckých pokrmech. A také se odtud dá zažít nádherný západ slunce.

Pláž Achata

Nedaleko hlavního města ostrova Karpathos Pigadia se nachází krásná zátoka s oblázkovou pláží. Jsou tu k dispozici slunečníky a lehátka, ovšem ani o hlavních prázdninách nebývá pláž Achata tak obsazená. Díky křišťálově čisté vodě je toto místo také velmi oblíbená lokalita na šnorchlování.

Pláž Achata

Pláž Amopi

Jižně od Pigadie, v okolí pláže Amopi a vesničky Lakki, vyrostla v poslední době řada nových hotelů a apartmánů. Samotná pláž Amopi, která je dobře chráněna před větrem, láká v létě k vodě davy rekreantů. Moře je tady křišťálově čisté a zlatavá písečná pláž se do něj svažuje velmi pozvolna. Z tohoto důvodu je tato část pobřeží Karpathu značně oblíbená u rodin s dětmi. Oblázková pláž Votsalakia je stejně krásná jako její písečný protějšek na severu. Snad je jen o něco méně navštěvovaná. Na obou plážích máte každopádně k dispozici půjčovnu slunečníků a plážové sprchy. A blízké taverny s kavárnami se postarají o fyzickou pohodu.

Pláž Apella

Na východním pobřeží, severně od hlavního města Pigadia, se nachází několik krásných zátok. Všechny jsou, s výjimkou pláže Kato Lakko, snadno dostupné pronajatým autem. Většina pláží na východě ostrova Karpathos se poměrně rychle svažuje do moře. Proto jsou pro rodiny s dětmi vhodné jen v omezené míře. Pláž Apella je ovšem mnohými turisty považována za nejkrásnější pláž na Karpathu. A své pověsti bezezbytku dostojí.

Pláž Apella

Úzká pobřežní cesta se tady klikatí směrem k vysněné pláži. Už v polovině cesty k vodě sotva uvěříte vlastním očím. Egejské moře se třpytí v těch nejkrásnějších odstínech modré a světlou oblázkovou pláž lemují zalesněné útesy. Když zde zakotví plachetnice, je dokonalá fotografie z dovolené na světě. V létě je tu však docela rušno. Lehátka a slunečníky bývají již od časného rána obsazena. Pokud se vydáte na konec zátoky, je v těchto místech o něco klidněji. Moře je nádherně průzračné a do hloubky se sklání poměrně rychle. Z tohoto důvodu je Apella pro děti vhodná jen částečně. Pokud máte pevnou obuv, na další skrytou pláž se odtud dostanete po malé stezce.

Pláž Kato Lakko

Pokud před rušnými plážemi preferujete spíše klidná místa, pak svou pozornost určitě zaměřte na pláž Kato Lakko. Dokonce i v nejvyšší turistické sezóně můžete být jediní, kdo tento rajský úsek pláže navštíví. Důvodem, proč i uprostřed léta bývá Kato Lakko takřka liduprázdná, je 20 minut trvající cesta na pláž. Přístup je možný o vil s názvem Lux View, kde se dá zaparkovat auto. Po svých pak sejdete až dolů na pláž.

Pláž Kato Lako

Až se dostanete dolů na pláž, držte se vlevo. Překonejte několik skal, až se dostanete na dlouhý osamělý úsek pláže. Některé zdejší skály jsou jedinečné a nacházejí se v nich mořské jeskyně. Pokud je hladina moře klidná, bez problémů se do nich dostanete. Světelná show uvnitř je kouzelná. Pokud budete ochotni absolvovat delší cestu na pláž, odměnou vám bude jedno z nejkrásnějších míst na ostrově Karpathos.

Pláž Kyra Panagia

Jižně od již zmíněné pláže Apella na vás čeká další zátoka jako z obrázkové knihy. Pláž je pojmenovaná podle stejnojmenné kaple Kyra Panagia, jež se tyčí přímo nad pláží. Stavba má krásnou červenou kopuli a sněhově bílou fasádou. Uvnitř kaple s působivou podlahou z mořských oblázků na vás čeká uklidňující ticho. Ovšem na pláži pod ní je, a to především v červenci a srpnu, docela rušno. Mimo hlavní sezónu tu však stále najdete volné místo k odpočinku. Za pláží se do vnitrozemí táhne zelené údolí. V něm jsou v provozu taverny a k dispozici je i několik ubytovacích zařízení.

Lefkos

Na západě ostrova se v dechberoucí modři lesknou tři lagunovité zátoky ke koupání, které v létě lákají nespočet rekreantů. V oblasti Lefkos je k nalezení jedna z nejkrásnějších pláží Karpathu. Během návštěvy lagunovitých zátok pocítíte nutkavou touhu rovnou do tohoto modrého snu skočit. Moře je křišťálově čisté a mělké, prostředí jako v ráji. Skoro byste si mohli myslet, že jste na Bahamách.

Pláž letoviska Lefkos

Na vlnolamu pláže Lefkos vyrostly četné plážové bary a taverny. Ve vnitrozemí Kato Lefkos pak lákají apartmány a studia turisty k ubytování kvůli bezprostřední blízkosti pláže. V hlavní sezóně, v červenci a srpnu, se zátoky koupajícími zaplní. Jen málokteré lehátko nezůstane nevyužité. Naopak na začátku a na konci sezóny si můžete tuto snovou pláž užívat převážně sami.

Pláž Vananta

Pláž Vananta, ležící asi 2,5 kilometru severně od Diafani, je obzvlášť krásným místem. Klidná oblázková pláž je idylicky zasazená do zalesněné zátoky. Pláž nemá žádného provozovatele, takže ani v létě nebývají na místě téměř žádní další turisté. Voda je nádherně čistá a můžete v ní nerušeně plavat. V údolí za pláží vyvěrá chladivý pramen, kde ze sebe můžete smýt slanou vodu.

Ostrov Saria

Samostatnou kapitolou o koupání na Karpathu je ostrov Samotná. Ten s Karpathem sousedí na severu. Během výletu lodí z Diafani můžete navštívit tento neobydlený sousední ostrov se spoustou úžasných skrytých zátok. Ve vnitrozemí pak lákají k prozkoumání opuštěné osady. Výlety lodí na Sarii si můžete zakoupit buď přímo v Diafani, nebo v Pigadii.