Zakynthos

Věčně zelený ostrov, jak bývá někdy Zakynthos nazýván, je během letních měsíců neodolatelný. Spousta nádherných květů, jejichž vůně se line celým ostrovem, září ve slunečních paprscích všemi myslitelnými barvami. Úrodné nížiny v jihovýchodní části Zakynthu postupně přechází přes poklidné zátoky a pláže až k horám v západní části ostrova. V této části lemují pobřeží ostrova Zakynthos strmé útesy. Díky příznivému klimatu se na Zakynthu odpradávna pěstuje vinná réva, olivy, mandle a nejrůznější druhy zeleniny.

Pobřeží Zakynthu

Zante, jak zní jméno ostrova Zakynthos v italském jazycem si turisté oblíbili hlavně kvůli azurově modrému moři a plážím s jemným zlatavým pískem. V hlavní turistické sezóně bývají pláže populárních letovisek poměrně rušné. Ovšem v odlehlejších částech Zakynthu najdete i během prázdnin místa, kde si užijete dostatku soukromí a klidu. Moře podél Zante je krásně čisté a průzračné. Pokud patříte mezi příznivce potápění nebo šnorchlování, budete se tu cítit jako v pozemském ráji. Vody v okolí ostrova Zakynthos se totiž řadí mezi špičkové potápěčské lokality. A to nejen v Evropě, ale dokonce i v celosvětovém měřítku.

Jedinečné kouzlo

Rezivějící vrak lodi na bílé pláži, rámovaný vápencovými útesy. To vše na pozadí tyrkysově modrého. A jako doplněk několik želv, které doplňují motiv jak z pohádkové pohlednice. Tak nějak si asi řecký ostrov Zakynthos představuje většina turistů. Zakynthos je po Korfu a Kefalonii třetím největším ostrovem Jónského souostroví. Na ostrově, který už Benátčané označovali jako Květina východu, v současnosti žije asi 40.000 stálých obyvatel. Díky bujné vegetaci je Zakynthos takřka po celý rok nádherně zelený. A na jaře se pak ukazuje v celé své plné kráse.

Přístav

Bohužel někdejší krása Zante však v současnosti stále více ztrácí svůj bývalý lesk. Dalo by se říci, že výprodej ostrova je v plném proudu. Masy turistů po sobě zanechávají nejen tuny odpadků, ale také stále více ohrožují populaci želvy Caretta - Caretta, jejíž populace využívá především jižních plážích Zakynthu k rozmnožování. Vše ovšem ještě není ztraceno a Zakynthos určitě stojí za návštěvu. O jeho nejzajímavějších místech si přečtěte dále.

Hlavní město Zakynthos

V hlavním městě ve východní části ostrova Zakynthosu, nazývaném též Chora, dnes žije necelých 10.000 ostrovanů. Díky zdejšímu trajektovému přístavu je hlavním centrem a současně zásobovacím uzlem ostrova. Původní město Zakynthos bylo založeno už ve starověku na kopci nad současným centrem. Největší historickou stopu zde zanechali Benátčané. Ti tady na pobřeží vybudovali kolem 16. století dnešní čtvrť města pod kopcem Kastro. Silné zemětřesení v roce 1953 bohužel zničilo velkou část historických budov. Stavby však byly v následujících letech z velké části přestavěny do původní podoby.

Prohlídku rušného města můžete začít třeba na hlavním náměstí Solomou. To se nachází na severním konci dlouhého přístavního mola nedaleko přístavu. Při procházce po velkém náměstí minete po pravé straně kostel Agios Nikolaos, jenž určitě stojí alespoň za krátkou prohlídku. Hlavně kvůli zlatému ikonostasu. Za kostelem se pak nalézá městská knihovna a kino. Milovníci historie se zase mohou vydat do Archeologického muzea ostrova Zakynthos. Pěkná ulička Dimokratias vás odvede kolem mnoha obchodů, kaváren a restaurací až na náměstí svatého Marka.

Hlavní město Zakynthos

Náměstí Agiou Markou se rozkládá přímo v centru města. Na něm je, mimo jiné, situován i stejnojmenný katolický kostel svatého Marka s pozoruhodnou zvonicí. Restaurace na náměstí s tvarem trojúhelníku lákají ke krátké přestávce. Odtud se dá pokračovat do dlouhé nákupní ulice Maiou. V ní se můžete během procházky zastavit v některém z četných obchůdků se suvenýry. Nákupní ulicí se dá vydat na jih, směrem na náměstí Agios Pavlos. Několik minut chůze odtud leží ulice Agiou Dionisiou, jež vás dovede ke kostelu stejného jména.

Agios Dionysios

Kostel svatého Dionýsia Zakynthského je k nalezení přímo za přístavištěm trajektů. Je dominantou města a vyniká výraznou volně stojící zvonicí. Jako jedna z mála staveb odolala zemětřesení v roce 1953. Proto je nádherný interiér majestátní katedrály stále dobře zachovalý a v každém případě stojí za návštěvu. Působivé jsou i četné fresky a zlatem zdobený ikonostas. Ostatky svatého Dionýsa, patrona ostrova, jsou uloženy ve stříbrném sarkofágu v pravé boční kapli. Město Zakynthos každoročně 24. srpna pořádá slavnost na počest svatého patrona ostrova.

Benátská pevnost

Čtvrť Bochali se rozkládá na vyvýšenině. Nabízí krásný výhled na město Zakynthos a pobřežní rovinu. Otevřeno je tady několik poměrně drahých restaurací s terasami. Pokud nemáte chuť na něco k snědku, pokochejte se nádherným panoramatem z vyhlídky. Pak pokračujte vzhůru směrem na Kastro. Hrad Zakynthos pochází z benátských dob. Již ve starověku na tomto místě údajně stála akropole. Můžete tady navštívit rozsáhlý a zalesněný areál Kastro. Bohužel velká část lokality byla v minulosti zničena zemětřeseními. Dnes se tedy budete procházet převážně po ruinách. Stále jsou zde ale k vidění prachárny, vězeňské cely, budova kasáren a zbytky starých kaplí. Stinný prostor je ideální ke krátkému odpočinku po dlouhé procházce městem. Z bašty Grimani na severovýchodě areálu je nádherný výhled na celé město Zante.

Benátský hrad

Skopos

Poloostrov Skopos, ležící nedaleko hlavního města, je skutečně kusem okouzlující krajiny. Tento zelený mys na jihovýchodě ostrova stojí za celodenní výlet. Důvodem je, že právě tady na vás čeká hned několik hlavních zajímavostí Zante. Cestou z města Zakynthos nejprve projedete skrze Argassi, významné turistické centrum poloostrova. V rušném prázdninovém letovisku bývá velký provoz. Kromě starého mostu Argassi Bridge z roku 1885 toho tu ale není mnoho k vidění.

Skopos

Panagia Skopiotissa

Několik kilometrů za Argassi odbočte vpravo, směrem k hoře Skopos. Pod vrcholem, vysokým 492 metrů, se rozkládají ruiny kláštera Panagia Skopiotissa ze 17. století. Ve starověku se na tomto místě nacházel Artemidin chrám. Celý komplex, i s obnoveným kostelem, je vzácným místem klidu na jinak rušném ostrově. Také se se vám odtud naskytne nádherný výhled na celý ostrov. Za dobré viditelnosti je odtud vidět až na sousední Kefalonii. Příjezd ke klášteru vede většinou po rozbité štěrkové cestě. S terénním vozem se ale na horu Skopos dostanete bez problémů. Alternativně lze potřebné 4 kilometry ujít pěšky za asi 1 a půl hodiny.

Pláže

Po hlavní silnici se dostanete přes Xirokastello do Vasilikosu. Na tomto úseku odbočuje hned několik silnic k frekventovaným východním plážím. Včetně pláží Porto Zorro, Plaka a Banana. Obzvlášť hezká je pláž svatého Mikuláše, charakteristická stejnojmennou kaplí Agios Nikolaos. Zářivě bílý kostel se tyčí na skalnatém výběžku přímo nad mořem a z pochopitelných důvodů je oblíbeným motivem k fotografování. Zlatavá písečná pláž v sousedství je vhodná pro rodiny s dětmi. Do moře se totiž svažuje jen velmi pozvolna.

Gerakas

Cestu po poloostrově Skopos je dobré zakončit na mysu Gerakas. Než navštívíte stejnojmennou pláž, stojí za to podívat se do Středomořského centra mořského života. Malé návštěvnické centrum poskytuje rozsáhlé informace o mořských želvách Caretta Caretta, které každoročně připlouvají klást svá vejce do jemného písku na jižních plážích ostrova Zakynthos. V současnosti je populace želv vážně ohrožena intenzivním využíváním a zástavbou pláží.

Gerakas

Za želvím informačním centrem se po dřevěném chodníku dostanete na pláž. Asi kilometr dlouhá pláž Gerakas s pozoruhodným skalním útvarem Jason's Bite je významným hnízdištěm mořských želv. Pokud vám záleží na dobrých životních podmínkách těchto zvířat, je lepší se této pláži v období od května do září vyhnout. Dobrým tipem je krátká procházka podél severní části pláže. Tento úsek je zasypán štěrkem a želvy ho nepoužívají. Po několika metrech vstoupíte do skrytého údolí se zajímavými pískovcovými útvary. Kamenné útvary, jež během staletí vznikly erozí, stojí za návštěvu zejména v pozdním odpoledni. Tou dobou jsou totiž zajímavě osvětleny slunečními paprsky.

Želvy

Ostrov Zakynthos je jedním z nejdůležitějších míst v celém Středomoří, kde karety obecné kladou svá vejce. V minulosti byly na dunovitých plážích na samém jihu ostrova ideální podmínky pro zahrabávání vajec do jemného písku. Ovšem v důsledku intenzivního rozvoje pobřeží a využívání písečných pláží ke koupání v okolí letoviska Laganas se populace karet na Zakynthu v posledních letech drasticky snížila. Turisté mohou na Zakynthu aktivně přispět k ochraně těchto citlivých mořských tvorů mimo jiné tím, že je nebudou rušit svou přítomností nebo se vyvarují používání motorových člunů.

Želva Kareta

Mizithres a Keri

Na jihozápadě Zakynthu se do Jónského moře téměř kruhovitě vypíná výběžek Keri. K nejzajímavějším místům této oblasti patří bizarní skály Mizithres a mořské jeskyně Keri. Hlavní turistickou atrakcí je bývalá rybářská vesnice Limni Keri. Ta leží jižně od letovisek Laganas a Agios Sostis. Vesnici charakterizuje rozsáhlý mokřad, známý také jako jezero Keri. V blízkosti pobřeží tady vyrostla řada malých hotelů, apartmánů a studií. V letovisku však najdete i taverny, kavárny, supermarkety a půjčovny lodí. Úzkou oblázkovou pláž za mokřadem lemují tamaryšky. Kamenitý břeh se mírně svažuje a je tudíž vhodný pro rodiny s dětmi. Pláž Keri sice není pláží jak ze žurnálu, ale na krátké osvěžení stačí. V sezóně vyplouvají denně z Limni Keri lodě s výletníky. Tato plavidla vás odvezou k mysu Marathia, k jeskyním Keri a ke skalám Mizithres. Strmé pobřeží na jihovýchodě charakterizují vysoké bílé vápencové útesy. Ty bývají protkány četnými jeskyněmi a jeskyňkami, v nichž se moře třpytí v těch nejkrásnějších odstínech modré.

Mizithres

Horská vesnice Keri

Z pobřežní vesnice Limni Keriou je to do horské vesnice Keri jen asi 10 minut jízdy autem. Klidnou vesničku obývá jen asi 500 ostrovanů a je většinou pouze přestupní zastávkou na cestě ke skalám Mizithres. Krátká procházka úzkými uličkami určitě nezklame. Na severním okraji vesnice stojí za vidění kostel Panagia Keriotissa se žlutou fasádou a volně stojící zvonicí. V centru obce je pak krásné se zdržet na dlážděném náměstí.

Maják Mizithres

Z Keri je to pouhých pět minut jízdy k majáku, kde je za pěkného počasí k vidění i největší řecká vlajka na světě. Ve zdejších restauracích chtějí za výhled na moře zaplatit, ovšem po štěrkové cestě vedoucí vlevo před restaurací si můžete vychutnat výhled na nádherné pobřeží se skalními pyramidami zdarma. Panorama na konci štěrkové cesty přímo před skalami Mizithres je úchvatně krásné. Ovšem pozor, k vodní hladině je to hloubka a není tu žádné zábradlí.

Cameo

Malý skalnatý ostrůvek Cameo leží u vesničky Agios Sostis. S pevninou je spojen fotogenickou dřevěnou lávkou. Cameo je v soukromém vlastnictví a vstup na něj je možný za poplatek. Na oplátku obdržíte fotografii s přívěskem na klíče jako suvenýr. Do roku 2020 byl na ostrově plážový bar, který však musel být uzavřen. Nyní si můžete přinést vlastní nápoje a udělat si krátkou přestávku na koupání na úzkém úseku pláže. Cameo je také oblíbeným místem k pořádání svateb a dalších akcí. Nad pláží totiž vlají ve větru obří bílé kusy látky. Selfie před oblíbenou větrnou zvonkohrou patří na ostrově Zakynthos k povinným fotografiím.

Ostrůvek Cameo

Agalas

Několik dalších zajímavostí na vás čeká v jihozápadní části ostrova Zakynthos, konkrétně pak v horské vesnici Agalas. Pod restaurací Cave Damianos se nachází stejnojmenná jeskyně, k níž se dostanete za několik minut po dobře udržovaném chodníku. Dvoupatrová jeskyně Damianos je zasvěcena někdejšímu ochránci vesnice Agalas, který podle legendy chránil obyvatele před zlým drakem Androniosem. Obě jeskyně jsou na pohled úchvatné, a to zejména zvenčí. Abyste se dostali do horní části, potřebujete trochu horolezeckých dovedností. Pak si ale můžete vychutnat nádherný výhled. Výstup je pochopitelně na vlastní nebezpečí.

Díky úsilí hrdiny Damiana bylo kdysi v blízkosti vesnice vykopáno dvanáct studní. Ty lze dodnes navštívit v údolí pod ním. Androniosovy studny vytvořil podle legendy sám drak, který terorizoval místní obyvatele. Studny se nacházejí jen asi deset minut od jeskyně. Vznikly pravděpodobně během 15. století, v období benátské nadvlády. Při cestě z Agalasu se můžete zastavit u lavičky v parku s malou kaplí a pokochat se idylickou krajinou se svěží zelení.

Agalas

Paralia Plakaki

Z Agalasu je to na vyhlídku Plakaki a na parkoviště nad zátokou necelých 10 minut. Z vyhlídky nad pláží je nádherný výhled na bizarní západní pobřeží a velkou pobřežní skálu v moři. K pláži Plakaki vede velmi strmá cesta. Trvá asi 20 minut a vyžaduje určité horolezecké schopnosti. Jakmile se však dostanete dolů, čeká vás odměna v podobě pohádkové kulisy. Náhorní plošina s bílými vápencovými skalami vypadá jako měsíční krajina. V hluboce zaříznuté zátoce se moře třpytí v nádherných tyrkysových odstínech. Není zde klasická pláž, do vody se vstupuje pouze přes kameny. Když je ale moře klidné, můžete se tu skvěle potápět a nahlédnout do modrých mořských jeskyní.

Západní pobřeží

Řídce osídlený západ ostrova Zakynthos je charakteristický vertikálně se svažujícími útesy takřka po celé své délce. Proto tady nenajdete klasické pláže, ale spíše hluboké a členité zátoky. Mnohé z nich s bizarními skalními útvary či jeskyněmi.

Poloostrov Korakonisi

Velmi krásným místem ke šnorchlování nebo prostý odpočinek je Korakonisi. Malý poloostrov vystupuje do moře jako mohutná skála. Místní skalní okno nabízí zajímavé příležitosti k fotografování. Úzká stezka vede podél pobřeží až k ostrůvku Korakonisi. Ke koupání v úzkém zálivu se doporučuje obuv do vody, protože povrch je tady velmi kamenitý. Protože mnohé zátoky, jako například Korakonisi, nejsou navzájem propojeny pobřežní silnicí, abyste se dostali do dalšího zálivu, musíte se k horským vesnicím a hlavní silnici vracet po jednotlivých odbočkách.

Moře na Korakonisi

Porto Roxa

V létě je mezi turisty, trávící svou dovolenou na ostrově Zakynthos, oblíbená zátoka Porto Roxa. Důvodem je nejen moře, ale i pohodové plážové bary. I tady se po kamenitém břehu dostanete k moři pouze po skalách, betonových cestách a žebřících. Dno se tady rychle svažuje a oblast je vhodná pouze pro dobré plavce. Při západu slunce je atmosféra v Porto Roxa obzvlášť krásná.

Porto Limnionas

Z Porto Roxa se dá pokračovat podél poměrně rovného úseku pobřeží přímo na sever, do Porto Limnionas. Hluboce zaříznutá zátoka září krásnou smaragdově zelenou barvou. Okolní světlé skalnaté útesy jsou porostlé keři. Porto Limnionas je velmi fotogenické. V hlavní sezóně se ale musíte o betonový břeh dělit s mnoha dalšími rekreanty. Není tu téměř žádné místo, kde by se dalo lehnout. Do vody se lze dostat jen s trochou šplhání nebo skokem. Zejména mimo sezónu se vyplatí vzít si s sebou vybavení na šnorchlování.

Kampi

Z Porto Limnionas vede silnice přes horskou vesnici Agios Leon až do Kampi. Nebýt několika taveren s panoramatickými terasami, které zvou na skleničku vína, mohli byste malou vesničku téměř ignorovat. Ovšem zvěsti o krásném západu slunce na Kampi se rychle rozšířily. Každý den sem proto ve večerních hodinách přijíždějí autobusy plné turistů, mířících na večeři. Co se týče restaurací, máte z čeho vybírat.

Pobřeží Kampi

Zájemci o historii si mohou udělat krátkou odbočku na mykénský hřbitov v Kampi. Archeologické naleziště bylo odkryto v 70. letech 20. století a odhalilo 14 obdélníkových hrobek. Hroby pravděpodobně pocházejí z doby 1400 let před Kristem. Nenápadné místo vykopávek se nachází asi v polovině svahu mezi vyhlídkou Kambi a tavernou.

Porto Vromi

Za dalších 20 minut se z Kambi přes vesnice Exo Chora a Maries dostanete do Porto Vromi. Západní záliv, do kterého vede cesta pouze přes vesničku Anafonitria, je oblíbeným výchozím bodem pro výlety na pláž Ztroskotání. Obě zátoky Porto Vromi mají úzkou oblázkovou pláž s křišťálově čistou vodou. Mimo hlavní turistickou sezónu bývají méně navštěvovaná a vybízí k osvěžení. Východní zátoka je přístupná přes vesničku Maries a není spojena se západní pláží silnicí.

Pláž Navagio

Asi největším lákadlem ostrova a jednou z nejoblíbenějších řeckých atrakcí je zrezivělý vrak lodi v zátoce Navagio. Pláž Ztroskotání leží na severozápadě ostrova Zakynthos a dostanete se na ni pouze lodí po mořské hladině. S pronajatým autem se můžete dostat také na vyhlídku Navagio, jež se nachází vysoko nad útesem.

Pláž Ztroskotání

Klášter Agios Georgios

Cestou k vyhlídce na vrak se určitě zastavte u kláštera Agios Georgios Krimnon. Dobře udržovaný komplex byl postaven v 16. století za benátské nadvlády a je považován za jeden z nejzachovalejších klášterních komplexů na ostrově. Na vnitřním nádvoří si můžete prohlédnout mohutnou opevněnou věž a klášterní kostel. Naproti klášteru je k vidění mozaiková dílna mnichů.

Volimes

Horská vesnice Volimes se skládá hned z několika částí. Pro mnoho turistů je však pouhou zastávkou na cestě na pláž Navagio. Stojí však alespoň za krátkou procházku. Uvidíte tady úzké uličky a staré kostely z benátských dob. Přestože na mnoha nárožích najdete obchody se suvenýry, zejména Ano Volimes stále ještě zůstává autentickou zemědělskou vesnicí, která umožňuje nahlédnout do původního způsobu života na tomto řeckém venkově.

Modré jeskyně

Mys Skinari se nachází na samém severu ostrova Zakynthos. V těchto místech dělí osamělý severní cíp ostrova Zante od sousední Kefalonie průliv, široký asi 15 kilometrů. Z bývalé rybářské vesnice Agios Nikolaos se v sezóně denně pořádají na Kefalonii výlety.

Modré jeskyně

Většinu turistů však do této odlehlé oblasti lákají takzvané Modré jeskyně. Mořské jeskyně patří k nejzajímavějším památkám Zakynthu. Zvláště působivé jsou tři oblouky, následující těsně za sebou. V závislosti na světle se tady voda třpytí v těch nejhezčích odstínech modré. Do některých jeskyní se můžete vydat i lodí. Součástí programu lodního výletu bývají i zastávky na koupání. Zábavné výlety se vyplatí podnikat zejména ráno, kdy je sluneční svit nejkrásnější. Poté se můžete vydat i na pláž Navagio.

I bez výletu na palubě lodi si však můžete vychutnat krásný výhled na nádhernou pobřežní krajinu mysu Skinari z blízké taverny s bílým větrným mlýnem. Z vyhlídky Skinari vede dolů k moři také dlouhé obílené schodiště. Malé koupaliště se žebříky k hladině zve k osvěžení. Odvážlivci si mohou skočit do tyrkysového moře ze sedmimetrového skokanského můstku. Malebná zátoka je také ideální ke šnorchlování.

Agios Nikolaos

Během zpáteční cesty z mysu Skinari na jih můžete v závislosti na trase projíždět pobřežní vesnicí Agios Nikolaos. Jakkoli útulně vypadá bývalá rybářská vesnice se stejnojmenným ostrůvkem z výšky, dole v přístavu je v létě velice rušno. V obci s asi čtyřmi desítkami stálých obyvatel okamžitě upoutá pozornost rozměrné betonové molo. Agios Nikolaos totiž slouží jako důležitá spojnice mezi ostrovy Zakynthos a sousední Kefalonií. Mezi oběma Jónskými ostrovy jezdí v létě denně dva trajekty. Mnozí turisté na ostrově Zante využívají tuto možnost k jednodennímu výletu, aby se na chvíli podívali na mnohem klidnější Kefalonii. Z Agios Nikolaos také vyplouvají lodní výlety k Modrým jeskyním. V červenci a srpnu je úzká přístavní silnice často zaplněna autobusy, vykládajícími turisty. Na nábřeží tak vyrostla hrstka taveren.

Přístav Agios Nikolaos

V horské vesnici Korithi nad Agios Nikolaos je mnohem klidněji. Některé ze starých kamenných domů byly v posledních letech nákladně zrekonstruovány a nyní slouží jako ubytovací zařízení.

Východní pobřeží

Z mysu Skinari vede okouzlující panoramatická cesta podél malebného pobřeží do Alykanas. Stranou od hlavní silnice se nacházejí skryté zátoky, k nimž se dostanete pouze po štěrkové cestě nebo pěšky. K nim patří například Kremidi, Vathi Lagadi nebo Climati. Přímo u této silnice se rozkládá pláž Makris Gialos. Podle některých ostrovanů jde o vůbec nejkrásnější pláž na Zakynthu. A zejména mimo turistickou sezónu je světlá oblázková pláž poměrně klidná.

Zastávku na focení si zaslouží ostrůvek Mikro Nisi, kde do moře vybíhá úzký výběžek pevniny. V bludišti domů stále stojí strážní věž z benátských dob. Moře kolem Mikro Nisi se leskne v působivých odstínech modré. V sezóně se tady o plný žaludek návštěvníků starají dvě taverny. Dostat se do vody na skalnatém pobřeží je možné po nástupních žebřících.

Pláže Xigia

Kousek za Mikro Nisi leží pláže Xigia, sirné pláže ostrova Zakynthos. Voda, bohatá na síru, tady vyvěrá na povrch v těsné blízkosti pobřeží. Hned několik zdejších pláží nese identický název Xigia. Silný zápach podél pobřeží často odežene nejednoho rekreanta. Přesto ale stojí za to se zde tady alespoň zastavit a vyfotit. Sirné prameny způsobují, že se tu mořská voda podél břehu třpytí mléčně modrou barvou. Krátký pobyt ve vodě pochopitelně nemá žádné zdravotní následky. Místní obyvatelé naopak tvrdí, že koupel v sirných pramenech má léčivé a terapeutické účinky. Údajně zmírňuje bolesti svalů, artritidu, celulitidu a kožní choroby.

Pláž Xigia

V létě je úzká část pláže Xigia naprosto přeplněná. Pouhých 600 metrů jižně od hlavní pláže se nachází pláž Little Xigia, na kterou se dostanete po strmém schodišti. Je tu mnohem větší klid.

Alykes a Alykanas

Z pláží Xigia vede pobřežní cesta do letovisek Alykes a Alykanas. Obě letoviska se během posledních dekád, díky rozvíjejícímu se cestovnímu ruchu, značně rozrostla. Zejména starší Britové se tu cítí jako doma. Letovisko je oblíbené díky dlouhému zálivu, jehož pobřeží z větší části pokrývá světlá písečná pláž. Zejména v Alykanas je písek velmi jemný a vstup do moře pozvolný. Ideální místo na Zakynthu pro dovolenou rodin s dětmi. Nejkrásnější výhled na obě vesnice se naskýtá z horské silnice, vedoucí ze severu. U ní leží vyhlídka zvaná Pika's Corner. Za dobré viditelnosti můžete dohlédnout až k hoře Skopos na samém jihu ostrova Zakynthos.

Pobřeží u Alykes

Na první pohled zaujmou velká bývalá solná jezera. Ta nesou jména vesnic Alykes a Alykanas. Ještě před několika desítkami let se zde sůl těžila ve velkém. Staré solné rybníky dnes slouží jako hnízdiště ptáků. Mezi Alykes a Alykanas můžete navštívit i starý kamenný most Pentakámaro. Ten odkazuje na období benátské okupace. Pod lávkou teče řeka Skourtis, které místní říkají Potamos. Je nádherné procházet se podél řeky. Na jejíchž březích kotví pestrobarevné rybářské lodě. Řeka se v těchto místech vlévá do moře a otevřeno je tady mnoho barů a kaváren.

Vnitrozemí ostrova Zakynthos

Na rozdíl od jižního a východního pobřeží není hornaté srdce Zante téměř vůbec turisticky rozvinuto. Během okružní jízdy zeleným srdcem ostrova s tradičními vesnicemi a osamělými kláštery poznáte Zakynthos tak, jak vypadal před velkým turistickým boomem.

Ano Gerakari

Při cestě z hlavního města Zakynthos směrem do vnitrozemí je první zastávkou Gerakari. Z kostela Agios Nikolaos v Ano Gerakari je totiž nádherný panoramatický výhled na ostrov. I když je kostel s volně stojící zvonicí obvykle zavřený, byla by škoda vzhůru nevystoupat.

Orthonies

Dále do nitra Zante pokračujte po hlavní silnici. Ta vede na sever, přes Kallitheu a Katastari, a následně se stáčí k západu do horské vesnice Orthonies. Orthonies bývá mnohými turisty na Zante ignorován coby pouhý tranzitní bod. Přesto stojí za krátkou zastávku. Daleko od turistického ruchu je tu otevřeno muzeum folkloru, stojící za vidění.

Vesnička Orthonies

Kousek od Orthonies se rozkládá klášter Panagia Spiliotissa. Klášter byl před několika lety zrekonstruován obnoven a mnoho ostrovanů sem putuje na slavnost vysvěcení kostela 8. září. Vnitřní nádvoří je místem ticha a zdejší hlavní kostel zaujme zajímavým designem. V údolí pod kostelem leží jeskyně, podle níž je kostel pojmenován. V ní také byla nalezena ikona Panny Marie, ke které se můžete vydat po svých pěšky.

Loucha a Kiliomenos

Okružní cesta pokračuje z Maries směrem na jih. Města Maries, Exo Chora a Agios Leon těží z tranzitní turistiky na pláž Ztroskotání. A tak si podél cesty postavila své stánky řada obchodníků. Pokud chcete vidět, jak vypadaly vesnice na Zakynthu před ničivým zemětřesením v roce 1953, můžete se vydat na krátký výlet do horské vesnice Loucha. Ta je vzdálena jen asi 3 kilometry severním směrem. Tato malá vesnice pod horským hřebenem byla z velké části ušetřena katastrofy. Dnes zaujme svými historickými budovami. Při putování dlážděnými ulicemi jako by se zastavil čas.

Cesta vnitrozemím ostrova Zakynthos končí v horské vesnici Kiliomenos. Při vjezdu do vesnice samotné se vám naskytne krásný výhled od vesnice až k moři. Kiliomenos si stále zachovává svou původní podobu. Jeho ústředním bodem je vesnický kostel Agios Nikolaos s impozantní zvonicí. Ta má ve své horní části patrné částečně gotické prvky. Několik taveren a kaváren láká k posezení.

Přes vesnici Macherado se pak vrátíte do města Zakynthos. Pokud budete mít štěstí, můžete si v neděli prohlédnout kostel Agia Mavra a Agios Timotheos v Macheradu. Jeho interiér je v současnosti, po ničivém požáru, vyzdoben mnoha ikonami z okolních kostelů.

Doprava po ostrově

Zatímco západ Zakynthu protíná horské pásmo, vysoké až skoro 800 metrů, a je málo osídlený, východ je jen mírně kopcovitý. V jeho rovinaté krajině se nacházejí četné osady a turistická střediska. Pokud chcete tento 40 kilometrů dlouhý a 20 kilometrů široký Jónský ostrov prozkoumat a pohybovat se daleko od davů turistů, nebo se dostat na vyhlídku Navagio View Point, pak se asi pronájmu auta nevyhnete. Veřejná autobusová doprava spojuje na Zakynthu především hlavní město s jihem a východem ostrova. Do vnitrozemí, na sever a západ Zante jezdí jen několik autobusových spojů. Na vyhlídku Navagio pak žádné autobusové spoje nejezdí.

Cesta na Zakynthos

Na Zakynthos se v sezóně od května do října pohodlně dostanete přímým letem. Letecké společnosti létají na ostrov přibližně jednou až dvakrát týdně. Mezinárodní letiště je situováno na jihu ostrova a transfer na sever trvá maximálně hodinu. Z řecké pevniny se na Zakynthos dostanete autem nebo karavanem z přístavu Kyllini na poloostrově Peloponés. Trajektová společnost zajíždí do hlavního města ostrova během sezóny několikrát denně. Přejezd trvá přibližně hodinu a čtvrt.