Kalymnos

Ostrov mořských hub

Kalymnos, jedinečný a bezpochyby velice půvabný ostrov, leží jen asi hodinu plavby trajektem od ostrova Kos. Je též známý jako ostrov lovců mořských hub. Západní pobřeží Kalymnu lemují četné romantické pláže a ubytovat se tady dá v několika letoviscích. Naopak východní část pobřeží ostrova Kalymnos je poměrně drsnou a pustou. O to více pak turisty na Kalymnu překvapí, že právě na tomto ostrově se nalézá údolí pomerančů Vathi.

Člun na Kalymnu

Tento romantický ostrov s jedinečnou řeckou atmosférou se pyšní hned několika lákadly. Mezi ně patří sluncem zalité pláže, čisté moře a malebná krajina. Na Kalymnu můžete pozorovat romantické západy slunce nebo se vydat za bližším poznáním památek mykénské, římské i byzantské kultury. Kalymnos je ideální destinací nejen pro klidnou rodinnou dovolenou plnou relaxace, ale i pro aktivní jedince.

Ostrovy Kalymnos se rozkládá mezi ostrovy Kos a Leros. Je čtvrtým největším ostrovem souostroví Dodekanés. Ostrov Kos obvykle slouží jako výchozí bod pro cestu na Kalymnos. Na rozdíl od poměrně zeleného Hippokratova ostrova je Kalymnos skalnatý a pustý. V jeho vnitrozemí najdete jen minimum vegetace. Krajinu ostrova Kalymnos charakterizuje mnoho rozeklaných skalnatých útesů. Navzdory své nevelké rozloze je velice různorodý. Pobřeží Kalymnu je značně členité a ukrývá před větrem malebné zátoky s křišťálově čistou vodou. Pláže na Kalmnu nebývají ani uprostřed léta nijak přeplněné.

Aktivní dovolená

Taktéž bývá Kalymnos označován za skutečný ráj horolezců. Nachází se na něm totiž mnoho jeskyní a strmých stěn, kde se mohou extrémní sportovci dokonale vyřádit. Za návštěvu stojí také ostrůvek Telendos, který od Kalymnu odděluje jen asi kilometr široký průliv. V následujícím textu se dozvíte něco více o těch nejzajímavějších místech na ostrově.

Západ slunce

Ostrov je stále poměrně nedotčený. Davy turistů na Kalymnos necestují ani v atraktivních letních měsících. Nenabízí sice dlouhé pláže jak z pohádky, ale zase může nabídnout třeba nespočet kulinářských specialit. Ochutnat můžete třeba čerstvé ryby, chobotnice, salát mermizeli, musaku a další pochoutky. Můžete si být že si z Kalymnu odvezete opravdové kulinářské zážitky.

Pothia

Objevování ostrova Kalymnos obvykle začíná v hlavním městě Pothia. Zvláštní architektura přístavního města upoutá pozornost hned při příjezdu trajektem. Rušné nábřeží lemují vily a sídla v pastelových barvách. Během okupace vtiskli budovám typický středomořský styl Italové. Třetí největší město Dodekanés je živé i v zimě. Otevřena bývá řada restaurací, kaváren a obchodů. V létě stojí za to projít se skrze Pothii jejími křivolakými uličkami. V době oběda skýtají příjemný chládek a barevné domy podél navíc nabízejí spoustu krásných fotografických motivů.

Klášter na Pothií

Na malém vrcholku je k vidění nádherný klášter Agios Savvas. Na stavbě vytváří slunce zajímavé světelné efekty, a to především při západu. Je odtud taktéž fantastický výhled na samotné město a přilehlé Egejské moře. Klášter Agios Savvas je oblíbeným fotografickým motivem. Na mnoha dovolenkových portálech je tento ikonický kostel s červenou střechou na titulní straně.

Kastro

S Pothií je spojeno staré hlavní město ostrova Chorio. Bylo postaven hluboko v údolí, aby bylo chráněn před útoky pirátů. Na vrcholu hory se tyčí byzantský hrad Chora, jenž byl kdysi středověkým centrem ostrova. Strmé schody vedou k mohutným hradbám pevnosti a do jejího nitra. I v současnosti se tu nachází několik ruin, domů a malých kaplí se zachovalými nástěnnými malbami. Z hradu se vám také naskytne nádherný výhled na Pothii a vnitrozemí ostrova.

Pláž Vlichadia

Pokud pojedete z Pothie na jih, směrem na Vlichadii, čekají na vás dvě krásné pláže. Vzdálenější je písčitá, naopak pláž blíže k vesnici má povrch tvořen oblázky. Podél obou je moře průzračně čisté a do hloubky se svažují jen pozvolna. Proto jsou ideální ke koupání malých dětí.

Vesnička Myrties

Klášter Kantouni

Na západě ostrova Kalymnos se rozkládá vesnice Panormos s charakteristickým bílým skalním klášterem. Křižácký klášter Moni Stavrou se malebně tyčí na svahu a dá se k němu vystoupat po úzké stezce. Odměnou za výstup vám bude široký výhled na Egejské moře a západní část Kalymnu. V dolní části pláže Kantouni se můžete občerstvit nebo se zastavit v jedné z mnoha taveren.

Massouri a Myrties

Vesnice Massouri a Myrties na západě Kalymnosu jsou fakticky jakýmsi turistickým centrem ostrova. Najdete tady spoustu ubytovacích zařízení, vynikajících restaurací, obchodů i nákupních zón. Písečné pláže v obou vesnicích jsou dlouhé a nabízejí slunečníky a lehátka pro strávení příjemného dne na pláži.

Vesnička Massouri

Z přístavu Melitsachas v Myrties vyplouvají několikrát denně malé výletní lodě na sousední ostrov Telendos. Zejména večer se vyplatí navštívit některou z taveren přímo na pobřeží v obci Massouri. Když slunce zapadá za Telendos, panuje tady obzvláště romantická atmosféra. Jde o jeden ze způsobů, jak příjemně zakončit den.

Ostrov Telendos

Na mnoha místech Kalymnu můžete stále ještě zažít velmi jedinečné Řecko. Jedním z takových je i blízký ostrov Telendos. Od května do října vyplouvá z Myrties na Telendos nejméně každých 30 minut výletní loď. Ostrov s mohutným horským hřebenem s názvem Rachi je naprostým skvostem. Nenajdete tady žádný provoz ani asfaltové silnice. Místo toho na vás čekají překrásné modrobílé domečky, několik koček a především spousta pohody. Můžete se v klidu procházet po pobřežní promenádě nebo ochutnat vynikající tradiční pokrmy v místních tavernách. Turistické stezky vedou k idylickým zátokám, jako stvořeným ke koupání. K nim patří kupříkladu Hohlakas.

Pohled na Telendos

Moře mezi Telendem a Kalymnem se řadí k oblíbeným potápěčským lokalitám. Pod hladinou tu spočívá starobylé město Potha, které se potopilo při zemětřesení. Večer se vyplatí zajít k malé kapli na jihozápadě Telendu. Na tomto osamělém místě na vás čeká krásný západ slunce nad Egejským mořem.

Emporios

V severní části ostrova Kalymnos je k nalezení odlehlá vesnice Emporios. Skromnou plážovou promenádu tu zdobí několik taveren. Nebo se můžete projít podél místního přístavu. Z věže kostela svatého Jiří se vám naskytne nádherný výhled na záliv Emporios. V blízkém plážovém baru s výhledem na moře si můžete odpočinout a občerstvit se před další cestou.

Vesnička Emporios

Pláž Palionisos

Na pláž Palionisos na severovýchodě Kalymnu se obvykle vydává jen velmi málo turistů. A v létě, uprostřed hlavní turistické sezóny, se sem jezdí osvěžit téměř výhradně místní. Kromě toho kotví v zátoce, chráněné před větrem, jen několik výletních lodí. O vaši tělesnou pohodu se postará několik taveren a tamaryšky v okolí poskytují na oblázkové pláži potřebný stín. Kousek před pláží Palionisos vede cesta k další odlehlé pláži Sykate. Ta je známá svou jeskyní, oblíbenou mezi horolezci. I zde se můžete nerušeně koupat, a to dokonce v průběhu hlavní turistické sezóny.

Vathy

Na rozdíl od zbytku Kalmnu je úrodné údolí Vathy nádherně zelené. Všude kvetou pomerančovníky a další citrusy. Aleje tady zdobí barevné bugenvileje. Krásný klášter Agia Triada s modrou kopulí, situovaný přímo uprostřed údolí, je těžké přehlédnout. Cestou do přístavu narazíte na rybářskou vesnici Rina. Přímo u mola je několik velmi dobrých taveren, kde se můžete zastavit na jídlo. Tyrkysově modrá přístavní zátoka taktéž nabízí vítanou možnost osvěžení v moři. Nad zátokou můžete vystoupat k jedné z bílých kaplí. Je odtud totiž nádherný výhled na fjord Esperidon. Ten se táhne od moře hluboko do údolí Vathy.

Údolí Vathy

Cestou zpět do Pothie se rozhodně vyplatí zastavit se na pláži Akti. Malá zátoka s oblázkovou pláží nabízí křišťálově čistou a mělkou vodu. Je ideální jak ke koupání, tak i šnorchlování. Na místě je jednoduchá taverna, kde si můžete dát chlazené nápoje a občerstvení.

Pěší turistika

Jaro na Kalymnu je ideálním obdobím pro pěší turistiku. Teploty jsou příjemně jarní a dokonce i na ostrově, jakým je právě Kalymnos s minimem vegetace, vše překrásně kvete. Jednou z nejznámějších turistických tras je takzvaná Italská cesta. Jde o dlážděnou stezku z přístavního města Pothia až do zeleného údolí Vathy. Postavili ji Italové během okupace a je tvořena z volně ložených kamenů, jež byly naskládány na sebe a utvořily tuto pozoruhodnou cestu.

Na zdolání asi čtyřkilometrové trasy potřebujete tři hodiny, pevnou obuv, ochranu proti slunci a dostatek vody. Vyhněte se polednímu horku, podél celé stezky totiž není jediný stinný strom. Z Riny ve Vathy pak jezdí pravidelné autobusové spojení zpět do Pothie.

Lov mořských hub

Kalymnos se taktéž pyšní dlouhou a současně tragickou historií, spojenou s lovci mořských hub. Mnoho lidí na Kalymnu riskovalo život, aby se mohlo potápět pro vzácné mořské houby. V dnešní době se tyto houby používají především při osobní hygieně. Na ostrově je na prodej mnoho jejich exemplářů.

Lov mořských hub na Kalymnu

Kus autentického Řecka

Dodekanéský ostrov Kalymnos rozhodně stojí za návštěvu. Pouhý jednodenní výlet z ostrova Kos vám umožní poznat, co by vás na tomto poměrně drsném ostrově čekalo. Ideálním způsobem, jak Kalymnos blíže poznat, je půjčit si auto a vydat se z Pothie přes Chorio směrem na Massouri. Odtud pak pokračujte po silnici směrem na Arginontas. Pokud vám zbyde čas, můžete si udělat zajížďku na sever do Emporiu nebo Palionisu. Pak se vydejte po silnici přes hory do Vathy. V této zelené oáze se před návratem do Pothie zastavte na občerstvení ve vesnici Rina.

Pokud si tento unikátní ostrov oblíbíte, naplánujte si vícedenní pobyt. Tak budete moci na Kalymnu v klidu poznávat skvělé plážové bary, vynikající restaurace a odlehlé zátoky. A samozřejmě budete mít také možnost zažít krásný západ slunce za Telendem.

Jak na Kalymnos

Na Kalymnos se nejlépe dostanete trajektem z Mastichari na ostrově Kos. Přejezd trvá pouhých 30 minut a lodě jezdí v sezóně několikrát denně. Z města Kos a sousedního ostrova Leros vyplouvají na ostrov menší katamarány, z Pirea na řecké pevnině vyplouvají na Kalymnos velké trajekty.

Pokud zvolíte leteckou přepravu, můžete využít přímý let na Kos a poté pokračovat v cestě trajektem. Alternativně je možné letět nejprve do Atén. Poté se dopravte lokální leteckou společností na samotný Kalymnos. Přestup vám ovšem zabere nějaký čas. Přímý let na Kos je určitě efektivnější.