Rhodos

Hvězda Dodekan

Díky bělostným vesnicím, dlouhým písečným plážím a množství starověkých památek je Rhodos, největší z Dodekanéských ostrovů ve východní části Řecka, oblíbenou destinací pro dovolenou. A tato skutečnost se zřetelně projevuje na množství turistů, cestujících na ostrov za odpočinkem a relaxací. Ovšem na začátku a ke konci sezóny umí Rhodos ukázat i svou klidnější stránku. Díky rozloze Rhodu se tu dá dlouze odpočívat bez jakýchkoliv výčitek. A ještě si můžete během dovolené na Rhodu prohlédnout i nějaké památky. Následující text vám představí několik tipů na dovolenou na Rhodu.

Koupání na Rhodu

Jak již bylo zmíněno výše, Rhodos je největším ostrovem Dodekanéského souostroví. Každoročně sem zavítá více než 1,5 milionu turistů. Což činí z Rhodu jeden z nejoblíbenějších řeckých ostrovů vůbec. Zejména milovníci horkého slunce se tu budou cítit jako doma. Rhodos ale nabízí svým návštěvníkům mnohem víc než jen překrásné pláže a průzračně čisté moře. Na ty, kdo mají zájem o bližší poznání tohoto jedinečného koutu Řecka, čeká na Rhodu spousta zajímavých míst. A to zejména ve vnitrozemí.

Kilometry písečných pláží se na Rhodu střídají s mohutnými horskými masivy. Nedotčené vesnice se kontrastují s živými pobřežními městy. A nad mořem se po celé délce pobřeží tyčí mohutné pevnosti a hrady řádu Johanitů. V současné době stále ještě platí, že na samém jihu se cestovní ruch zatím rozvíjí velice zvolna a pomalu. Ale to je v jistém smyslu jen dobře. Koneckonců jih ostrova Rhodos je jeho jedinou oblastí, která bývá ani v hlavní turistické sezóně nijak zásadně přeplněná.

Příjemná dovolená

Nemálo turistů, kteří plánují strávit svou dovolenou na ostrově Rhodos, určitě potěší fakt, že mnohé zdejší hotelové komplexy podél pobřeží jsou dobře vybavené, all inclusive resorty. Ty jsou ideální především pro dovolenou rodin s dětmi. A taktéž jedince, co se na své zasloužené dovolené nechtějí o nic starat. Individualisty a turisty s touhou po poznání pak láká spíše rhodské vnitrozemí. Nebo výlety na nedaleké ostrovy Karpathos, Chalki, Symi či Tilos.

Voda v okolí ostrova Rhodos

Během prázdninových měsíců, tedy července a srpna, Rhodos na mnoha místech takřka praská ve švech. Rtuť teploměr se tou dobou nezřídka kdy šplhá až nad 40 stupňů Celsia. Díky teplému počasí a mnoha hodinám slunečního svitu ročně se Rhodu také přezdívá slunečný ostrov Řecka. Což jsou skutečnosti, které sem na letní dovolenou vábí mnoho milovníků slunce. I tak se ale dají no Rhodu stále ještě najít klidná místa. Pokud víte, kde hledat, skutečně idylická zákoutí Rhodu si můžete užít daleko od davů turistů. Těmi správnými destinacemi pro individualisty jsou místa jako Apolakkia, Lachania či dokonce Afandou. Ta se, alespoň zatím, nacházejí daleko od ruchu a shonu.

V přehledu níže najdete ty nejzajímavější lokality na ostrově Rhodos. Výčet není v žádném případě úplný. Hlavní památky a další významná místa, která stojí za to během dovolené na Rhodu navštívit, v něm najdete.

Pláže

Pláže a moře jsou bezpochyby hlavními lákadly ostrova. A Rhodos není v žádném případě na krásné pláže a malebné zátoky nijak skoupý. Zatímco na západě převažují oblázkové a kamenité pláže, na východním pobřeží najdete četné chráněné zátoky s písečnými plážemi a křišťálově čistou vodou. I jen stručný přehled těch nejznámějších rhodských pláží vydá na dlouhý samostatný text. Pokud vás tedy na Rhodu zajímá moře a koupání, podívejte se na článek, jehož náplní jsou výhradě pláže na ostrově Rhodos.

Hlavní město Rhodos

Hlavní město je pro mnoho návštěvníků Rhodu jednou z nejkrásnějších destinací na ostrově. Zejména staré město Rhodos okouzlí svými středověkými uličkami, pěknými kavárnami a poutavými historickými budovami. Město Rhodos je současně skvělým výchozím bodem k výletům po dalších řeckých ostrovech. Zdejší velký přístav je považován za nejdůležitější přístav ve východní části Egejského moře. Desítky památek a jiných zajímavostí by vydaly na samostatný text. Návštěva hlavního města je jakousi nepsanou povinností pro turisty, co si pro svou dovolenou zvolili ostrov Rhodos.

Přístav Mandraki v hlavním městě

Zátoka Anthony Quinn

Ostrov Rhodos rozhodně není skoupý na krásné zátoky, jež jsou ideální ke slunění a koupání v moři. Zvláštním rhodským klenotem je ale zátoka Anthony Quinn. Ta je k nalezení jižně od Faliraki. Moře se zde třpytí v těch nejkrásnějších odstínech modré a zátoku lemují lesem porostlé útesy. Mořské dno je kamenité, proto bývá doporučována obuv do vody. V hlavní sezóně je často obtížné najít na zdejších úzkých písečných a oblázkových plážích volné místo. Zátoka je totiž velice oblíbeným výletním místem. Pokud je pro vás zátoka Anthony Quinn příliš rušná, doporučujeme zajít k nedaleké kapli Profitis Ilias. Z kopce je nádherný výhled na zátoky Anthony Quinn a Ladiko i na vzdálenější hotely u Faliraki. Ani v létě tu nebývá moc lidí a vy si můžete užívat zdejší idylku jen pro sebe.

Afandou

Je příjemné, že největší vesnice na ostrově se, tedy alespoň zatím, nepřevlékla do turistického moderního hávu. V Afandou získáte autentický dojem typického řeckého městečka, které je (tedy mimo čas siesty) poměrně rušné. V Afandou se nachází několik ubytovacích kapacit pro turisty, kteří se na Rhodos vypravili nejen kvůli moři a plážím, ale i za poznáním. Město je totiž ideálním výchozím bodem k poznávání ostrova. Vnitrozemí v lízkosti Afandou lze snadno prozkoumat buď na horském kole, nebo s průvodcem v terénním automobilu či na čtyřkolce.

Termální lázně Kallithea

Původní budovy termálních lázní, vzdálené asi 9 kilometrů od hlavního města Rhodos, rozhodně stojí za výlet. Díky své krásné architektuře a idylické poloze přímo u moře patří k nejhezčím místům na ostrově. Po dlouhé rekonstrukci byl komplex znovu otevřen v červenci roku 2007. Na počátku 20. století zde Italové vybudovali lázně v orientálním stylu, aby využili zdejší sirné vody. Termální prameny sice mezitím vyschly, ale i tak stojí za to navštívit udržovaný park s pěknou písečnou pláží. Hned po vstupu si všimnete elegantního vzhledu lázní. Obzvláště oblíbeným motivem fotografií jsou podlahové mozaiky a bílé kopule rotund. Zejména dopoledne zde ještě není takový shon a vy tak můžete nerušeně navštěvovat jednotlivé budovy nebo jen odpočívat na zdejší pláži. Na úzkém úseku podél moře jsou tady k dispozici lehátka a také plážová restaurace.

Lázně Kallithea

Lindos

Při cestě ze severu uvidíte za poslední zatáčkou městečko Lindos. To je charakteristické krásnými, bíle natřenými domy, a mohutnou akropolí. Toto místo je považováno za nejoblíbenější výletní destinaci na celém Rhodu. Díky tomuto faktu ale, a to zejména v červenci a srpnu, praská Lindos ve švech. Důvodem jsou organizované autobusové výlety, jichž se účastní turisté, ubytovaní v nejrůznějších částech ostrova. Pokud do Lindu dorazíte před devátou hodinou ranní, čeká na vás příjemně klidná atmosféra. Projděte se labyrintem uliček a nasávejte jedinečnou atmosféru. Lindos vám totiž zůstane v paměti ještě hodně dlouho po návratu. Nad městem se na 116 metrů vysokém kopci tyčí dominanta Lindu, jeho akropole. Ta je jednou z nejoblíbenějších památek v celém Řecku. Díky poměrně zachovalým stavebním konstrukcím a nádhernému výhledu z vrcholu stojí určitě za návštěvu, a to nejen milovníků historie.

Akropole Lindos

Eleousa, Profitis Ilias a Epta Piges

Pokud jste zvolili ubytování na východním pobřeží ostrova a chcete prozkoumat i západní Rhodos, vyplatí se vydat se vyhlídkovou cestou do vnitrozemí. Ta vede, mimo jiné, i přes vesničky Eleousa a Profitis Ilias. Trasa vede bujnou vegetací a krásnými lesy. První zastávkou na ní je Sedm pramenů, řecky Epta Piges. Místo je velmi rušné, zejména v hlavní turistické sezóně. Příroda v okolí Epta Piges tak bohužel kvůli velkému náporu turistů postupně ztrácí své kouzlo. To vesnice Eleousa je o něco klidnější. Můžete v ní obdivovat pozůstatky po italské okupaci. Italové totiž chtěli ve 20. letech minulého století vytvořit z Rhodu vzorové letovisko.

Při odjezdu z Eleousy míjíte umělé jezero. Velkou nádrž s miniaturní fontánou vytvořili Italové jako park. V nádrži se dnes dobře daří gizani. Malé rybě, která je považována za opravdového mistra v přežití. Cesta pokračuje dále kolem starého byzantského kostela Agios Nikolaos Fountoukli. Ten je vkusně zasazen do idylického prostředí fíkovníků a olivovníků. V oblasti Profitis Ilias na vás pak čeká atmosféra jako na Šumavě. V hustém jehličnatém lese stojí italský hotel Elafos a naproti němu kavárna Elafaki. Nahoře na kopci je k nalezení Villa de Vecchi, známá též pod názvem Musolliniho vila. Jde o nyní opuštěný komplex budov a skutečný klenot pro fotografy ztracených míst. O něco výše se pak nachází druhá vila duchů. Budovy jsou již značně zchátralé a vstup je pouze na vlastní nebezpečí.

Kamiros

Cesta pak pokračuje přes obec Salakos do starobylého města Kamiros. Návštěva vykopávek se vyplatí zejména zájemcům o historii. Kamiros je jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit na ostrově Rhodos. V minulosti byl po Lindu a Ialysu nejmenším ze tří městských států na Rhodu. Není bez zajímavosti, že Kamiros byl osídlen již před 3.500 lety. Později, konkrétně ve 2. století našeho letopočtu, byl ale téměř zcela zničen zemětřesením. Dnešní ruiny helénského města se táhnou po úbočí kopce, porostlého borovicemi. Ty skrývají ruiny starověkých chrámů, sloupy, cisterny a obydlí. V horní části se nachází starověká akropole, z níž je krásný výhled na tmavě modré Egejské moře.

Ruiny Kamiru

Zřícenina Kritinia

Milovníci dávných opevnění nesmí vynechat návštěvu hradu Kritinia. Na mohutném skalním kuželu se tady již od roku 1472 tyčí hradby mohutného johanitského hradu. Místní obyvatelé pevnost nazývají Kastellos. Je volně přístupný a nabízí nádherný panoramatický výhled na západní pobřeží až k sousednímu ostrovu Chalki. K přírodnímu areálu vedou strmé schody bez zábradlí. Buďte proto opatrní zejména s malými dětmi. Vzhledem k náročnému terénu se též doporučuje pevná obuv. Pod hradním komplexem, hned vedle parkoviště, se nachází pěkná kavárna Kritinia. Ta je ideálním místem pro krátkou zastávku.

Monolithos

Top lokalitou na Rhodu jsou zříceniny johanitského hradu Monolithos, nacházející se na západě ostrova. Nápadný skalní kužel upoutá pozornost už z dálky. Prostředí je tu skutečně velkolepé a plným právem láká mnohé turisty. Hrad byl postaven v 15. století rytíři svatého Jana na 236 metrů vysokém jediném kameni, řecky monolitu. Většina z původních stavem z celého komplexu se nedochovala. Ovšem stojí za to vystoupat po několika schodech k bělostné kapli Agios Panteleimon. K vidění jsou i zbytky hradeb, zříceniny domů a cisterna. Otevřená okrouhlá klenba bývalé hradní kaple je bohužel kvůli nebezpečí zřícení již nepřístupná. Vstup do areálu zříceniny hradu je zdarma. Na úpatí najdete malé občerstvení a parkoviště. Pokud máte možnost zůstat v Monolithu až do západu slunce, čeká vás zde jedinečná podívaná. Ta už ale bohužel dávno není jen tajným tipem místních.

Panorama Rhodu

Mys Fourni

Pokud budete od zříceniny hradu Monolithos pokračovat po silnici směrem k pobřeží, narazíte na několik krásných zátok ke koupání. Pláž Alyki je o něco klidnější než sousední pláž Fourni. Na oblázkové pláži jsou rozmístěna lehátka se slunečníky a provozovatelé udržují zátoku v čistotě. Vydáte-li se podél útesu u mysu Fourni k moři, můžete obdivovat staré pohřební komory a jeskynní kapli z dávných, raně křesťanských dob.

Prasonisi

Mys na samém jihu Rhodosu už dávno není zasvěceným tipem omezené skupinky cestovatelů. V červenci a srpnu dovádějí na této obrovské písečné pláni stovky lidí. Větrem ošlehaný mys je ovšem pevně v rukou surfařů a kiterů. V posledních letech se v Prasonisi objevilo i několik škol surfování, taveren a ubytovacích zařízení. Koupání na Prasonisi určitě stojí za to. Ovšem pozor, mořské proudy jsou v této úžině jsou velmi zrádné.

Mys a pláž Prasonisi

Apolakkia a Mesanagros

Zvláštní rhodskou atrakcí je panoramatická cesta ze západu na východ. Trasa vede jižně od Apolakkie přes Mesanagros až do Lachanie. Na této cestě můžete zažít alespoň část ostrova Rhodos v jeho samých počátcích. Horské útvary podél jihozápadního pobřeží Apolakkie jsou bizarní a vypadají úchvatně. A to především v příjemně teplém večerním světle. Navíc se zde moře třpytí v těch nejbláznivějších odstínech modré. Navíc se do této drsné oblasti obvykle zatoulá jen několik rekreantů. Mimochodem, oblast Apolakkia je považována za centrum pěstování melounů na Rhodu. Podél pobřeží se tu pěstují na velkých polích. Jejich chuť je nezaměnitelně ovocná a sladká.

Cesta vede dále kolem osamělého kláštera Moni Skiadi až do ospalé horské vesnice Mesanagros. Auto můžete zaparkovat mimo vesnici a dojít si na pravou řeckou kávu nebo chladivý nápoj. V jejím centru se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 13. století s působivou mozaikovou podlahou a raně křesťanskou mramorovou křtitelnicí ze 6. století. Žije tu jen asi 60 obyvatel a jako coby turisté jste tu považováni za poměrně vzácný druh. Až sem totiž zabloudí jen málokdo. Díky tomu je atmosféra v obci Mesanagros stále ještě tak rustikální a autentická.

Vyhlášená pláž Tsambika

Lachania

Na jihovýchodě Rhodu je k nalezení jeden z jeho klenotů. Vesnice Lachania vyzařuje zvláštní kouzlo a je ideální destinací pro ty, co chtějí objevovat Rhodos daleko od vyšlapaných cest. Mnoho z místních starých domů bylo s láskou zrekonstruováno a nyní jsou v rukou umělců a svobodomyslných jedinců z celého světa. Náměstí vesnice Lachania vypadá jako z obrázkové knížky. Čistá řecká idyla s velkým platanem, obílenými domy, stříkající fontánou a vesnickým kostelem. Večerní atmosféra v místní taverně Platanos se sklenkou vína je obzvlášť romantická a rozhodně představuje nezapomenutelný zážitek z ostrova Rhodos.

Vinařská vesnice Embonas

Z Kritinie vede trasa dále po úpatí mohutného pohoří Attaviros, až dospěje do vinařské vesnice Embonas. Najdete zde centrum rhodského pěstování vinné révy a několik vinařství, zvoucích k ochutnávce svých vín. Ochutnávka vína stojí kolem 5 Eur na osobu a ochutnat se dá více než tucet ušlechtilých odrůd. Neboť do vinařské vesnice Embonas jezdí denně autobusy s výletníky, doporučujeme návštěvu v dopoledních, nebo pak až pozdních odpoledních hodinách. Zájemcům o prohlídku s průvodcem doporučujeme objednat si dopředu nejlépe soukromou prohlídku.

Siana

Prohlídku krásné horské vesničky Siana na jihozápadě ostrova Rhodos lze ideálně spojit s návštěvou zříceniny hradu Monolithos a pobřeží Apolakkie. Díky kulinářským specialitám proniká postupně i do Siany cestovní ruch. A zastávka v živé vesnici určitě stojí za to. Za vidění stojí zejména nádherný kostel Agios Panteleimon s působivými nástěnnými malbami. Hned vedle se nachází starý kostel, který nese stejné jméno. Siana je však na Rhodu známá především díky svému lahodnému tymiánovému medu. Rána bývají v Sianě ještě příjemně klidná. Od poledne však začínají postupně přijíždět autobusy s turisty a v malé vesnici může být velmi rušno.

Vesnička Siana

Nebudete zklamáni

Ostrov Rhodos se z výše uvedených důvodů (a nejen jich) plným právem řadí k nejoblíbenějším destinacím pro letní dovolenou v Řecku. Každému ze svých návštěvníků nabízí něco. Preferujete pobyt v dobře vybaveném hotelu přímo na pláži, z něhož to budete mít do průzračně čisté vody jen pár kroků? Na Rhodu budete mít spoustu možností. Nebo naopak patříte k jedincům, kteří rádi tráví svou dovolenou mimo hlavní turistický ruch a baví vás poznávat zatím neobjevená místa? Ani vás Rhodos v žádném případě nezklame. Záleží jen na vás, jak bude vaše dovolená na Rhodu vypadat. Připojte se i vy ke spoustě dalších spokojených turistů, kteří již svou dovolenou na Rhodu prožili. A na vlastní kůži poznejte, co je schopna tato nejvýchodnější výspa Řecka svým návštěvníkům nabídnout.