Kréta

Tyrkysové moře, krásné písečné pláže a fantastické palmové háje. To symboly ideální letní dovolené jsou obvykle tím prvním, co napadne většinu z nás, pokud si vzpomeneme na ostrov Krétu. Největší z řeckých ostrovů si již dlouhá desetiletí získává srdce malých i velkých svou překrásnou přírodou, vhodnou polohou a unikátní atmosférou. Každý, kdo ostrov Kréta jednou navštíví, bude taktéž okouzlen až neuvěřitelně milými Kréťany. Jejich řeckou radostí ze života a nakažlivou mentalitou Siga-Siga ("take it easy"). Kréta však vedle překrásného moře a okouzlujících pláží potěší i vynikající středomořskou kuchyní. Každá cesta na Krétu je tak jako jedinečné dobrodružství!

Krétské pobřeží

Následující text je stručným průvodcem po Krétě, jenž vám představí místa a památky, které stojí za to během pobytu na ostrově navštívit. Může taktéž posloužit jako rychlé seznámení s ostrovem Kréta a třeba vám i pomoci s plánováním vaší příští dovolené na jednom z nejznámějších ostrovů v Řecku. Kréta se pyšní mnoha nej. Nejen v rámci samotného Řecka, ale i celého Středomoří. Tak si pojďme tuto oblíbenou dovolenkovou destinaci alespoň v několika odstavcích přiblížit.

Je Kréta pro mě?

Kréta je univerzální a všestrannou destinací. Ostrov je vhodný pro téměř všechny typy dovolené. O úplné cestovatelské nováčky je v Řecku postaráno stejně dobře, jako o protřelé cestovatele i aktivní turisty. Rodiny s dětmi se mohou těšit na skvělé písečné pláže a letoviska s dětskými kluby, na milovníky pěší turistiky zase čekají divoké soutěsky a vysokohorská krajina. Kréta si takéž rychle získá srdce všech, co se nechají vtáhnout do jedinečné kultury a způsobu života Kréťanů.

Přístav

Na Krétě čeká na objevení mnoho přírodních pokladů a památek. Ostrov totiž není jen průzračně čisté moře a krásné pláže podél něj. Zajděte do půjčovny, pronajměte si auto a vydejte se na malý výlet po ostrově. Právě tak můžete co nejlépe poznat a vstřebat tento jedinečný ostrovní styl. Pro jedince, kteří se rádi baví nejen přes den, ale i po setmění, je Kréta vhodná pouze jen v některých svých částech. Přestože v okolí Heraklionu a Malie jsou k nalezení taneční kluby a plážové bary, které ožívají až s příchodem večera, za intenzivnější zábavou je lepší se vypravit na ostrovy Mykonos či Ios.

Délka pobytu

Kréta je největším řeckým ostrovem a najdete na ní spoustu krásných míst. Pokud chcete ostrov prozkoumat opravdu důkladně a toužíte poznat skutečný rytmus Kréty, rozhodně doporučujeme pobyt v délce minimálně 10 dní. Dva týdny a více jsou pak ideální dobou na poznávání nejrůznějších památek a seznámení se s krétskými tradicemi. V nedotčených oblastech Kréty je život pomalejší. Navštivte malou horskou vesnici a popíjejte rakii s místními, nebo si užijte den na osamělé pláži v odlehlé zátoce. Právě na takových místech vás Kréta zasáhne hluboko u srdce a budete se na ni chtít stále vracet.

Cestování na Krétu

Z České republiky se na ostrov dostanete přímým letem přibližně za tři hodiny. Po příletu se nezapomeňte posunout hodinky o hodinu napřed. Kréta totiž spadá do východoevropského časového pásma. Na Krétě se nacházejí dvě hlavní letiště. Jsou ve městech Heraklion a Chania. A právě na ně v sezóně létají přímé lety z ČR. Mimo sezónu, od listopadu do března, si musíte naplánovat mezipřistání v Aténách. Na ostrov se pak dostanete menším regionálním letadlem. Kréta se řadí k nejoblíbenějším řeckým ostrovům a o přízeň turistů zde soupeří řada leteckých společností. Letecké společnosti jako Eurowings pak nabízejí do Řecka speciální nabídky.

Čisté moře podél Kréty

Letiště v Heraklionu

Největší letiště na Krétě se nachází v centru ostrova, východně od hlavního města Heraklion. Několikrát týdně sem létají přímé lety z Prahy, Brna, Ostravy a dalších českých letišť. Pokud máte svůj hotel na severu nebo jihu Kréty, je to ideální cílové letiště. Do krétských letovisek v okolí měst Malia a Chersonissos na severu ostrova se Heraklionu dostanete autobusem za 35-45 minut. Na jih do Ierapetry trvá cesta asi hodinu a půl až dvě. Cestování po příletu do hotelu vám usnadní transfer z letiště objednaný předem. Pokud se vaše ubytování nachází na východě ostrova Kréta, počítejte s dobou přepravy přibližně hodinu. V některých případech i déle. Na malé letiště Sitia na východě Kréty se přímo z České republiky nelétá. Lze se tam dostat pouze přímým letem z Atén letadly společností Olympic Air nebo Skyexpress.

Letiště v Chanii

Letiště Chania se nachází na samém západě Kréty, na poloostrově Akrotiri. V sezóně sem několikrát týdně létají přímé linky z českých letišť. Pokud jste si rezervovali hotel na západě Kréty, vyplatí se letět přímo do Chanie. Pokud však přistanete v Heraklionu, musíte počítat s tím, že transfer autobusem bude trvat nejméně dvě hodiny.

Cesta na Krétu trajektem

Na Krétu se samozřejmě můžete dostat i po moři. Pravidelné trajekty vyplouvají z přístavu Pireus. Cesta lodí trvá přibližně 7-9 hodin a nabízí možnost vzít si s sebou vlastní auto nebo karavan. Spoje jsou obvykle noční a obousměrný lístek stojí bez auta 50-90 Eur v závislosti na měsíci.

Kdy na Krétu?

Stejně jako na dalších řeckých ostrovech, panuje na ostrově Kréta středomořské klima. Léta bývají horká a suchá, zimy naopak mírné. Během zimních měsíců často prší a vyskytují se i občasné bouřky. Kréta je s více než 300 dny slunečního svitu do roka jednou z nejslunečnějších oblastí v Evropě. Od dubna do poloviny května jsou některé hotely, kavárny a restaurace stále zavřené. Právě v tomto čase můžete mít ostrov a několik jeho nejvyhlášenějších pláží téměř sami pro sebe. Koupání v moři je však v tuto dobu pouze pro otužilce, neboť voda je stále poměrně chladná. Od června se ostrov postupně zaplňuje a se začátkem letních prázdnin jsou pláže a města hojně navštěvována. Již v červnu panují teploty přes 27 stupňů a rtuť postupně šplhá ještě výše až do srpna.

Ubytování na Krétě

Červenec a srpen jsou ideálním obdobím pro cestu na Krétu pro milovníky slunce a pláží. Nespadne téměř ani kapka deště a obloha je bez mráčku. V těchto měsících je na ostrově maximum turistů a vy se o něj musíte dělit s mnoha dalšími rekreanty. Zejména na jihovýchodě ostrova navíc může být uprostřed léta velmi horko, s teplotami přes 40 stupňů. Od poloviny září se situace opět zklidňuje a většina rekreantů odjíždí. Moře je stále příjemně teplé ke koupání a teplota se drží na příjemných 25-28 stupních. Na večer byste si ale měli přibalit bundu, neboť o sobě dává stále více vědět vítr Meltemi a bývá již trochu chladno.

Krétu můžete navštívit i v říjnu. Tento měsíc je méně hektický a někdy můžete narazit na opravdu výhodné letenky a ubytování. Na druhou stranu je už krétská příroda po dlouhém horkém létě unavená a poměrně vyschlá. Přesto je tento měsíc velmi oblíbený u aktivních turistů. Denní teploty se pohybují kolem příjemných 25 stupňů, podobně jako v květnu. Díky tomu je toto období ideální na dlouhé pěší túry, jízdu na horském kole nebo horolezectví. Večer se obvykle docela ochladí, ovšem teplota vody je stále velmi příjemná pro koupání.

Důležitá místa na ostrově Kréta

Ostrov Kréta se dělí na čtyři hlavní oblasti: Chania na západě, Rethymno a Heraklion ve středu a Lasithi s Agios Nikolaos jako správním centrem na východě. Severní pobřeží s hlavním městem Heraklionem je regionem s největším počtem hotelů. Proto je také pro většinu turistů nejzajímavější.

Krétský sever

V srdci ostrova se nachází pohoří Ida, jedno ze čtyř pohoří na Krétě. To se táhne od Rethymna až po Heraklion. Psiloritis je se svými 2.456 metry nejvyšším vrcholem Kréty a někdy bývá až do léta pokrytá sněhem. Rozmanité severní pobřeží nabízí vše, po čem turista touží.

Heraklion

Hlavní město Kréty leží na severním pobřeží a je považováno za hospodářské centrum ostrova. V Heraklionu žije přes 170.000 obyvatel. Nachází se zde několik muzeí a zajímavých památek včetně pevnosti Koules. Heraklionem prochází klidná pěší zóna s minimem dopravy, jež vás dovede až do historického centra města. Zbytek hlavního města tvoří mnoho betonových budov, které byly poničeny buď během druhé světové války, nebo v důsledku zemětřesení. Asi pět kilometrů severně od Heraklionu se nachází starověké naleziště Knossos, nejznámější archeologická lokalita na Krétě. Prohlídku místa s průvodcem byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Heraklion

Rethymno

Přístavní město Rethymno leží severozápadně od Heraklionu a je třetím největším městem na ostrově Kréta. Mezi jeho nejvýznamnější památky patří historické staré město a benátský přístav. V malebných uličkách najdete řadu kaváren, obchůdků a taveren. Rethymno je nádherné místo k procházkám, i když v hlavní sezóně mohou být ulice docela přeplněné turisty. Východně od města se nachází písečná pláž, dlouhá téměř 10 kilometrů. Ta je velmi oblíbená u rekreantů. Rethymno je skvělou základnou pro poznávání centrální části Kréty.

Georgioupoli

Pobřežní letovisko Georgioupoli se nachází mezi Chanií a Rethymnem. Během posledních několika dekád se stalo jedním z vůbec nejoblíbenějších rekreačních středisek na Krétě. Podél kilometr dlouhé písečné pláže byla postaveno řada nových hotelů. Tato malebná obec na úpatí Bílých hor je taktéž dobrým výchozím bodem pro pěší túru do soutěsky Samaria.

Chersonissos

V pobřežním městě Limenas Chersonisou, mezi turisty však spíše známém jako Chersonissos, se v posledních letech rozvinul masový cestovní ruch. Hledat právě v této části Kréty klid a pohodu by bylo marné snažení. Podél zdejší zlatavé písečné pláže stojí jeden hotel vedle druhého. Kdo se během své dovolené na Krétě obejde bez ubytování přímo u pláže, měl by spíše navštívit vesnice Ano Hersonissos, Piskopiano nebo Koutouloufari.

Chersonissos

Západ ostrova Kréta

Na západě Kréty se, kromě krásných pláží a zátok, nacházejí také takzvané Bílé hory - Lefka Ori. Ty jsou skutečným rájem pro milovníky přírody. S výjimkou soutěsky Samaria je jihozápadní část ostrova na některých místech i v současnosti stále nepřístupná. Divokou krajinu toho regionu ovšem můžete prozkoumat na safari v terénních automobilech.

Chania

Druhé největší město na ostrově Kréta Chania okouzluje návštěvníky svou historickou architekturou, malebnými uličkami starého města a původním benátským přístavem. Chania je mnohými místními obyvateli i turisty považována za vůbec nejkrásnější město na celé Krétě. Pozitivní je, že většina historického jádra města je pěší zónou. Najdete zde nespočet kaváren, restaurací a skvělých butiků. Benátský přístav s majákem je turistickým centrem Chanie a vybízí k dlouhé procházce. Je však třeba počítat s tím, že v letních měsících bývá město kvůli velkému zájmu turistů docela rušné. Jeho návštěvu se proto vyplatí naplánovat buď na ráno, nebo až na pozdní odpoledne či večerní hodiny, kdy většina turistů již odjela. Vnitrozemí oblasti Chania je svěží a zelené. Určitě stojí za to podniknout kulinářský výlet do oblasti pěstování oliv.

Chania

Kissamos

Na severozápadě regionu leží pobřežní město Kissamos, rozkládající se podél stejnojmenného zálivu. Město je obvykle pouze přestupní stanicí na pláž Balos, hlavní turistickou atrakci západní Kréty. Kissamos zůstal až do dnešních dnů autentický a svůj. Mezi Archeologickým muzeem a kostelem Agios Spyridon se nachází mnoho zajímavých barů a restaurací.

Paleochora

Paleochora je k nalezení na samém jihozápadě Kréty. Již několik desetiletí je oblíbeným cílem mnoha individuálně cestujících turistů. V okolí Paleochory se nacházejí krásné pláže, jejichž povrch tvoří většinou šedý písek a štěrkem. Ty lákají k pozvolnému vstupu do moře a koupání všechny ročníky. Asi hodinu cesty odtud je možné navštívit pohádkovou lagunu Elafonisi, jež patří k nejatraktivnějším místům na Krétě.

Paleochora

Jižní oblasti Kréty

Jižní pobřeží zatím není tak turisticky atraktivní jako zbytek ostrova Kréta. Letoviska Agia Galini a Plakias jsou spíše výjimkou. Jde o již poměrně známá města, která přitahují mnoho turistů, kteří se vydali na Krétu za poznáním buď sami, nebo v páru. Malé vesničky, jako je kupříkladu Pavlos a Lentas, mají své kouzlo. Jejich poklidné pláže jsou skvělým místem k odpočinku, zatímco vnitrozemí vybízí k poznávání.

Agia Galini

Pobřežní městečko Agia Galini na úpatí hory Psiloritis je vzdálené asi hodinu cesty od Rethymna. V cestovních průvodcích je Agia Galini často popisována jako perla jižního pobřeží Kréty. Zdejší prostředí, včetně idylické nábřežní promenády, je idylické a původní. A to i přesto, že v průběhu posledních několika desetiletí tu již vyrostlo několik moderních betonových budov.

Matala

Asi hodinu cesty na východ se mezi mohutnými pískovcovými skalami rozkládá Matala. Bývalá hippie vesnice je dnes plná života. Za hlavní atrakci jsou považovány starobylé jeskynní příbytky. V létě najdete na hlavní pláži jen těžko volné lehátko, ale nedaleká pláž Komos je dobrou alternativou.

Matala

Ierapetra

Ierapetra je nejjižnější velké město. Rozkládá se na nejužším místě ostrova Kréta. Pobřeží kolem města není příliš atraktivní kvůli četným skleníkům. A i krajina ve vnitrozemí tady utrpěla necitlivými zásahy člověka. Za vidění tu určitě stojí benátská pevnost ze 17. století a nábřežní promenáda. Ta je lemována mnoha kavárnami a restauracemi. Zbytek města tvoří převážně nové moderní budovy. Ierapetra totiž byla několikrát zničena a znovu postavena po zemětřeseních. Z Ierapetry se vyplatí vypravit se na výlet za koupáním na ostrov Chrissi, jenž se může chlubit plážemi z říše snů.

Východ Kréty

Pohoří Dikti na východě Kréty uzavírá úrodnou náhorní plošinu Lasithi. Třetí nejvyšší pohoří se táhne v délce přes 30 kilometrů a jeho šířka dosahuje až 14 kilometrů. Na úpatí pohoří najdete mnoho ospalých horských vesnic. Nejvýznamnějšími místy na východě Kréty jsou Agios Nikolaos a Sitia. A pak také palmová pláž Vai. Severovýchodně od Ierapetry se rozkládá pohoří Thrypti. Zejména jihovýchodní část ostrova nabízí dosud nedotčené pláže s tyrkysově modrou vodou.

Agios Nikolaos

Pobřežní město s asi 12.000 obyvateli na severovýchodním pobřeží ostrova Kréta má moderní charakter. Díky jezeru Voulismeni a malebnému moři domů vábí Agios Nikolaos každoročně spousty turistů. Kolem jezera se nachází pěší zóna s několika obchody, městská pláž a mnoho kaváren a restaurací. Nad jezerem je krásný výhled na město a záliv Mirabello. Exkluzivní dovolenou na Krétě můžete strávit v letovisku Elounda, které leží asi 15 minut severně od Agios Nikolaos. Rekreační středisko je k nalezení v idylickém laguně a nabízí výhled na poloostrov Spinalonga.

Agios Nikolaos

Sitia

Pobřežní město na severovýchodě ostrova Kréta zatím nepřilákalo velké množství turistů. Sitia dnes stále vypadá trochu ospale a přístavní zátoku lemují převážně nové budovy. Můžete se projít po krásné nábřežní promenádě a zastavit se v některé z četných kaváren a taveren. Nad městem se nachází benátská pevnost Kazarma. Z ní je krásný výhled na Sitii. Za návštěvu stojí také malé archeologické muzeum s artefakty z nedaleké lokality Makros.

Nejoblíbenější pláže na Krétě

Na Krétě najdete nespočet písečných i oblázkových pláží, odlehlých zátok a samozřejmě také zcela přelidněných přímořských letovisek. Kompletní seznam pláží na ostrově Kréta by rozhodně přesáhl rámec tohoto textu. Proto se omezíme jen na nejznámější a nejoblíbenější krétské pláže. Mnoho odlehlých pláží je možno navštívit také v rámci organizovaného jednodenního výletu.

Palmová pláž Vai

Na ostrově Kréta se stále ještě nacházejí palmové lesy původního druhu Phoenix - Theophrastii. Zátoka Vai na samém východě ostrova je pak tou zdaleka nejznámější palmovou pláží Kréty. Více než 3.000 krétských datlových palem se tady táhne širokým údolím až k pláži. Z vyhlídky na kopci vedle palmového lesa je krásný výhled na celé údolí Vai. Pláž je jedním z hlavních turistických lákadel ostrova Kréta, a proto je toto takřka karibské místo v létě velmi rušné. U Vai je k dispozici placené parkoviště, sociální zařízení a několik taveren, které se postarají o své hosty. Pokud chcete pláž a její okolí zažít v klidnější atmosféře, měli byste přijet brzy ráno. Vyplatí se taktéž zajít na prohlídku do nedalekého kláštera Toplou.

Palmová pláž Vai

Pláž Preveli

Neméně navštěvovanou pláží je i palmová pláž Preveli. Ta se nalézá na jihozápadě ostrova Kréta. Řeka Megalopotamos si zde razí cestu soutěskou Kourtaliotiko a vlévá se přímo do moře na krásné palmové pláži s názvem Preveli. Do soutěsky se můžete vydat buď pěšky, nebo se po řece projet na šlapadle. Na strmý sestup z parkoviště je doporučována pevná obuv. Na místě je k dispozici snack bar a k zapůjčení i několik slunečníků. Obě pláže sice patří k nejoblíbenějším destinacím na Krétě, ale i přes masy turistů stojí za návštěvu. Zejména pokud trávíte svou dovolenou na Krétě mimo hlavní turistickou sezónu.

Pláže Elafonisi a Balos

Z pláže s karibskou atmosférou Elafonisi a laguny Balos na západě Kréty můžete mít pocit, že jsou snad až příliš krásné na to, aby se jednalo o skutečnost. Jenže obě pláže opravdu skutečné jsou. Bohužel se ale tato informace v posledních letech rozkřikla a tak jsou pláže od června do září zcela pohlceny masovou turistikou. Volné místo tady najdete jen stěží a výhled na přilehlé moře ve značné míře omezují četné slunečníky. Pokud chcete mít více klidu, navštivte Elafonisi a Balos buď velmi brzy ráno, nebo mimo sezónu. Tedy do konce měsíce dubna nebo pak až v říjnu. Tou dobou tu není tak rušno a vy můžete mít tyto rajské pláže ostrova Kréta téměř jen pro sebe.

Pláž Balos

Pláž Falassarna

Velmi rozlehlá a dlouhá pláž na západním pobřeží Kréty, asi hodinu jízdy od Chanie, nese jméno Falassarna. Při příjezdu k ní si určitě všimnete, jak se už z dálky třpytí v těch nejkrásnějších odstínech modré. Mořská voda je tady nádherně čistá a pláž rozdělují na menší úseky malé písečné zátoky. Některé její části jsou stále přirozené a bez dlouhých řad slunečníků. Na místě jsou k dispozici taverny a sociální zařízení. Občas tu sice fouká poměrně silný vítr, ale pláž je u mnoha turistů daleko oblíbenější než přeplněné laguny Balos a Elafonisi.

Seitan Limani

Seitan Limani je ostře řezaný záliv jako z obrázkové knihy s tyrkysově modrou vodou. Koupat se tady dá pouze na jedné malé písečné pláži, na kterou se zejména v hlavní sezóně sjíždějí davy turistů. Sestup na pláž je velmi strmý a plný balvanů. Zátoka nemá žádné sociální zařízení ani občerstvení. Především výhled na záliv shora ze skal je nádherný a stojí za krátkou zajížďku. V hlavní turistické sezóně ale může být situace s parkováním poněkud chaotická.

Kokkini Ammos / Červená pláž

Kokkini Ammos je velmi pěknou pláží s načervenalým pískem asi 15 minut chůze od Mataly v jižní části Kréty. Na pláži je otevřen bar a k dispozici je také několik lehátek a slunečníků. Voda v moři u pláže je nádherně čistá a záliv je malebně zasazen mezi pískovcové skály. Vzdálenější část pláže se využívá jako nudistická zóna.

Pláž Kokkini Amos

Pláže Xerokambos

Xerokambos považují mnozí turisté za rajské místo na samém jihovýchodě ostrova Kréta. Tyrkysově modrá barva vody tady vytváří karibskou atmosféru. Cesta na samotný cíp ostrova sice trvá poměrně dlouho, ale zase je tady i v hlavní sezóně méně turistů než na jiných plážích na Krétě. Pláže u Xerokambu okouzlí bílým pískem a křišťálově čistou vodou. Proto jsou ideální ke koupání rodin s dětmi. Na místě jsou k dispozici taverny a také půjčovna slunečníků. Jinak je oblast stále spíše odlehlá a poněkud ospalá. V létě zde může být, díky poloze přímo u Libyjského moře, velmi horko.

Nejzajímavější místa Kréty

Palác Knossos

Palác Knossos je bezpochyby nejvýznamnější archeologickou lokalitou na celé Krétě. Bohužel kvůli výbuchu sopky na blízkém ostrově Santorini, spoustě zemětřesení a v neposlední řadě i lidskému ničení dnes z minojského centra zbyly jen ruiny. Některé budovy a nástěnné malby však naštěstí byly v průběhu let rekonstruovány a tak se jimi můžeme kochat i v současnosti. V létě tady může značné horko a vcelku rušno. Doporučujeme proto navštívit Knossos již ráno, ideálně kolem 8. hodiny. Na místě doporučujeme využít služeb profesionálního průvodce, který vám poskytne co zasvěcený výklad o samotné lokalitě a celé minojské kultuře. Prohlídka si můžete rezervovat předem.

Palác Knossos

Soutěska Samaria

Soutěska Samaria je další z velice oblíbených turistických atrakcí ostrova Kréta. Se svými více než 17 kilometry délky je jednou z nejdelších soutěsek v Evropě. Každý den projdou soutěskou až 4 tisícovky lidí. Na jaře je 16-ti kilometrová túra okolní kvetoucí vegetací obzvlášť krásná. Pokud se chcete vyhnout davům, doporučujeme začít túru už před 7. hodinou ráno, nebo pak až po poledni. Uprostřed léta je třeba počítat s velkým horkem. K osvěžení ale může posloužit studená voda v protékající říčce. Na jaře se na Krétě mohou vyskytovat silné bouřky a soutěska může být pro turisty uzavřena.

Laguny Elafonisi a Balos

Laguny Elafonisi na jihozápadě a Balos na severozápadě ostrova patří k nejoblíbenějším cílům pro výlety na Krétě.

Historické centrum Chanie

V malebném centru města Chania najdete krásné uličky, jako stvořené k romantickým procházkám. Ty vás dovedou až k benátskému přístav, z jehož majáku je fantastický výhled nejen na moře, ale i na město samotné. Na krásném nábřeží se nachází řada kaváren a restaurací, zvoucí k posezení a odpočinku.

Palmové pláže Vai a Preveli

Na dvou zdejších plážích, Vai na severovýchodě a Preveli na jihu, ještě stále rostou jedny z posledních velkých palmových hájů na Krétě.

Náhorní plošina Lasithi

Náhorní plošina Lasithi je považována za největší náhorní plošinu na Krétě. Za nejlepší způsob jejího bližšího poznání je obecně považován výlet pronajatým autem. Okružní silnice vede kolem malých vesnic a úrodných polí, kde je zemědělství dodnes hlavní činností. Dá se též objednat prohlídka s průvodcem. Plošina Lasithi je dlouhá asi 10 kilometrů a rozkládá se v nadmořské výšce přes 800 metrů. Dominantou této oblasti jsou větrné mlýny s bílými plachtami. Mlýny kdysi sloužily jako zdroj vody, ale už je jich k vidění jen pár. Náhorní plošinu Lasithi obklopují mohutné hory.

Náhorní plošina Lassithi

Jeskyně Psychro

Vrcholným místem náhorní plošiny Lasithi je Diova jeskyně Psychro, známá též pod názvem Diktejská jeskyně. Tato jeskyně je v řecké mytologii považována za místo narození Dia, otce bohů. Návštěva fascinující jeskyně s mnoha stalaktity a stalagmity je nejen zábavná, ale také zajímavá a poučná.

Ostrov malomocných Spinalonga / Kalydon

Ostrůvek Spinalonga a sousední Kalydon leží u pobřeží letoviska Plaka nedaleko Eloundy. V 16. století zde Benátčané postavili mohutnou pevnost. Kolem roku 1903 byla na tomto ostrově vybudována kolonie pro malomocné. S vynálezem a rozšířením antibiotik ale byla kolonie kolem roku 1957 uzavřena. Stále je zde k vidění původní stará pevnost a několik obytných domů. Na historicky významný ostrov se denně jezdí na celodenní výlety. Můžete si také objednat zajímavý výlet lodí na Spinalongu z přístavu Agios Nikolaos.

Pevnost Spinalonga

Jeskyně Matala

Nejznámějším výletním místem v oblasti Matala jsou pískovcové jeskyně. Byly osídleny již v dávných dobách a dnes jsou významným archeologickým nalezištěm. V 70. letech 20. století tady přebývali hippies a květinové děti. Návštěva původních jeskynních obydlí stojí kolem 5 EUR a je z nich nádherný výhled na město.

Mám si vypůjčit auto?

Výlet autem po Krétě

Kréta je největším z řeckých ostrovů, plný přírodních pokladů a zajímavých míst. Ostrov se táhne od západu na východ a měří přes 250 kilometrů. Pokud ho chcete prozkoumat ve velkém, budete potřebovat být mobilní. Nejlepším způsobem, jak toho docílit, je rezervovat si pronájem auta na Krétě předem a následně si vůz vyzvednout na letišti po příletu. Vozidla si lze pronajmout od mezinárodních autopůjčoven i od regionálních poskytovatelů. Různé autopůjčovny můžete snadno porovnat prostřednictvím nejrůznějších internetových portálů. Tímto způsobem pak můžete poměrně rychle najít správný pronájem vozu pro svou dovolenou na Krétě. Místní autopůjčovny na Krétě jsou obvykle o něco levnější a můžete je kontaktovat přímo prostřednictvím jejich vlastních webových stránek nebo e-mailem.

Objevování Kréty autobusem

Na ostrově Kréta působí dvě autobusové společnosti, které spolehlivě spojují jednotlivá města. To znamená, že i jako rekreanti se můžete dostat na na řadu vzdálenějších pláží, měst a zajímavých míst. Časy odjezdů určují především místní obyvatelé. Většina autobusů jezdí ráno a odpoledne. Ve velkých městech si můžete koupit jízdenky v automatech nebo kioscích. V provinciích si kupujete jízdenky přímo u řidiče autobusu. Ceny jízdného jsou na většině tras velmi příznivé. Ve větších městech se nachází autobusové nádraží, jinak jsou zastávky autobusů někdy označeny nenápadně. Pokud má autobus zastavit, dejte řidiči znamení rukou. V hlavním městě Heraklionu jsou dvě autobusová nádraží, jedno pro západní část ostrova a druhé pro východní část.

Příroda na Krétě

Ubytování a hotely

Kromě mnoha hotelů, klubových komplexů a apartmánů je možné se na Krétě ubytovat i třeba v soukromí či rekreačních bytech pro jednotlivce. Kréta nabízí každému ze svých návštěvníků něco. Záleží pouze na vás, jak a kde chcete svou dovolenou na Krétě prožít. Zda si rádi připlatíte za luxus a komfort a zvolíte dobře vybavený hotel přímo na pláži, nebo dáte přednost jednoduššímu a cenově výhodnějšímu ubytování ve větší vzdálenosti od pláže. Ubytovacích zařízení jsou na Krétě desítky a desítky. Výběr je dostatečně široký na to, aby Kréta uspokojila přání jak náročných klientů, tak i jedinců, kteří si chtějí užít zdejší moře a pláže a přitom příliš nezatížit svou peněženku.