Jónské ostrovy

Řecký západ

Jónské ostrovy v západní části Řecka jsou beze sporu atraktivní turistickou destinací. A to nejen pro současnou generaci cestovatelů. Vždyť jimi byla nadšena už císařovna Sisi a další osobnosti světové historie. Heinrich Schliemann zde prováděl archeologický průzkum, princ Philip, manžel britské královny Alžběty II., se na Korfu narodil. Do Jónského souostroví bývají zahrnovány všechny ostrovy severozápadně od řecké pevniny. Těmi hlavními jsou Korfu, Paxos, Lefkada, Ithaka, Kefalonie a Zakynthos. Hlavním městem celého Jónského souostroví je současně hlavní město ostrova Korfu.

Příroda Jónských ostrovů

Do skupiny Jónských ostrovů teoreticky patří ještě další dva ostrovy. Tím prvním je Kythira. Kythira ovšem náleží k prefektuře Pireus, takže administrativně je součástí Attiky. A pak je tu ještě malý ostrov Sazan. Ten byl během první světové války obsazen Itálií. Od ní leží vzdálen jen asi 70 kilometrů. Následně připadl Albánii, kterou od ostrova Sazan odděluje jen asi 4 kilometry široký průliv.

Historie

Historie Jónských ostrovů je velice zajímavá. Kupříkladu Osmané je nikdy neobsadili. Do roku 1797 patřily Jónské ostrovy k Benátské republice. Pak však Napoleon Benátky dobyl, což znamenalo konce nejen samotné republiky, ale také přechod Jónských ostrovů pod francouzskou nadvládu. Následný Rusko - Osmanský protektorát trval jen krátce. Republika Sedmi ostrovů existovala pouze během let 1800 - 1807. Poté přišla podruhé řada na Francouze. Jejich nadvláda skončila Napoleonovou definitivní porážkou.

V roce 1815 získali vládu nad Jónskými ostrovy Britové. Vytvořili si vlastní stát s názvem Republika Spojených států Jónských ostrovů. Ten byl fakticky protektorátem Spojeného království. Tato republika zanikla v roce 1864, kdy se Jónské ostrovy se souhlasem Britů připojily k řeckému státu. Vliv Britů, a zejména pak Italů, je však na Korfu stále velice zřetelný.

7 ostrovů

Eptanissa, řecky sedm ostrovů, jsou ostrovy v Jónském moři, které se rozkládají podél západního pobřeží Řecka. Tato skupina ostrovů v sobě spojuje mimořádnou kombinaci nádherných pláží, turistických stezek, ospalých vesnic, živých měst, vynikající kuchyně a bohaté historie. Některé z ostrovů, jako například Korfu, jsou oblíbenými destinacemi již desítky let. Jiné ostrovy, jako Meganissi, Antipaxos a Kastos, jsou však z velké části neprobádané. Nabízejí tak zvláštní atmosféru, kde je tempo života příjemně pomalé a uvolněné.

Čistota vody v moři

Toto souostroví v Jónském moři se skládá, jak už bylo zmíněno výše, ze sedmi hlavních ostrovů s velmi odlišným půvabem. Jónské ostrovy mají chladnější klima než Kyklady. Jejich působivá krajina sahá od nádherného pobřeží s jedněmi z nejkrásnějších pláží v Řecku až po zalesněné hory a rozlehlé pláně s olivovníky a cypřiši.

Barevné ostrovy

Jónské ostrovy se, na rozdíl od těch v Jónském moři, vyznačují věčně zelenou vegetací. Západ Řecka natrpí nedostatkem vláhy a na ostrovní přírodě je tato skutečnost dobře patrná. Na každém z ostrovů se taktéž v nejrůznějších formách dochovaly stopy jejich bohaté a často i bouřlivé historie. Každý z ostrovů Jónského souostroví je pro návštěvníky zajímavý a každý z nich může něco nabídnout. Všechny jsou atraktivní nejen známou krásou Jónského moře, oblíbeného mezi námořníky pro svůj vítr, ale i spoustou možností jak na nich trávit svůj volný čas. Populární jsou mezi příznivci šnorchlování pro křišťálově čistou vodu a mezi milovníky pláží jsou vyhlášené zdejší tyrkysové zátoky. Na zájemce o historii a kulturu starověkého Řecka čekají na Jónských ostrovech také hrady, kostely, kláštery, muzei, působivá pobřežní městečka i malé zastrčené horské vesničky. Je třeba říci, že za návštěvu stojí především ty posledně jmenované. Ať už na krátkou túru, nebo jen na ochutnávku ouza v tradiční taverně a užívání si absolutního klidu.

Domov bájného Odyssea

Kromě průzračně čistého moře mají Jónské ostrovy společnou i zeleň. Důvodem je o něco mírnější a vlhčí podnebí než mají jejich jižněji či východněji situovaní sousedé. Stejně jako nejrůznějším květinám se tady dobře daří olivovníkům, citroníkům, cypřišům, borovicím a dalším jehličnanům. Navzdory několika podobnostem má však každý z Jónských ostrovů své vlastní kouzlo. Korfu, nejseverněji položený ostrov, je na turistickém nebi stálicí již několik dekád. Zakynthos je zase známý díky pláži Navagio, v jejímž písku postupně rezaví vrak lodi. Turisty sem lákají i mořské jeskyně nebo želvy, jež kladou svá vejce v zátoce Laganas.

Jedna z mnoha zátok

Lefkada je zase jediným z ostrovů Jónského souostroví, na který se dostanete z pevniny suchou nohou. S pevninským Řeckem jej totiž spojuje most. Pláž Myrtos na nedaleké Kefalonii bývá označována za jednu z nejkrásnějších pláží nejen na Jónských ostrovech, ale dokonce v celém Řecku. Ithaka je ještě i v současnosti považována za zasvěcený tip znalců Řecka. A to i přesto, že tady dovolenou už trávily takové celebrity jako třeba zpěvačka Madonna. Největší hvězdou ostrovů je však bájný hrdina Odysseus. Ten údajně pocházel z Ithaky. Archeologové po jeho paláci stále pátrají, zatím bez úspěchu. Při hledání Odysseova paláce se však podařilo najít více než 30 dalších archeologických nalezišť.

Vybere si každý

Na ostrově Korfu, zapsaném na Seznamu světového dědictví UNESCO, na vás čekají pozůstatky dávné byzantské nádhery. Krása Zakynthu, ostrova známého jako květ Východu, s jeho mystickými mořskými jeskyněmi, je téměř nevyčerpatelná. Ostrov Kefalonie okouzluje svou výraznou modří a zelení. Ithaka je zase symbolem lásky a nostalgie, kterou zvěčnily příběhy Homérovy Odyssey. V roce 31 před naším letopočtem se stal ostrov Paxos údajně útočištěm Antonia a Kleopatry. Lefkada je místem, kde se modrá barva Jónského moře setkává se stálezelenými lesy. Kythira, solitér Jónského moře, byla místem inspirace velkých intelektuálů a renesančních umělců. A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na zdejší malé ostrůvky. Na Mathraki a Meganisi se zelenou vegetací, Othoni s hornatou krajinou, Erikoussu s bohatou tradicí pěstování oliv, Kastos s klidnou atmosférou a Kalamos s divokou krásou.

Jiná tvář Řecka

Jónské ostrovy zcela neodpovídají obecné představě o typickém řeckém souostroví. Zeleň vnitrozemských hor nemá nic společného s Kykladským nebo Dodekanéským souostrovím. Historie a kulturní dědictví Jónských ostrovů jsou hluboce zakořeněny na západě, nikoli na východě. Malý nebo velký, hornatý nebo řídký, zelený nebo minerální, tradiční nebo sváteční. Žádné dva z ostrovů Jónského souostroví nejsou stejné. A přesto mají všechny středomořský charakter, který je patrný takřka na každém kroku. V ruchu zdejších přístavů při příjezdu trajektů, ve stínu zvonice nebo v kulisách taverny. Ať už si tedy představujete úspěšnou dovolenou jakkoli, určitě si vyberete některý Jónský ostrov přesně podle vašich představ a přání.

Ideální místo ke koupání

Koupání

Ovšem hlavním důvodem, proč se Jónské ostrovy těší takové popularitě mezi turisty, jsou zdejší, často světově proslulé, pláže. Jako je třeba pláž Ztroskotání na Zakynthu. K oblibě samozřejmě přispívá i mimořádně svěží a sytě zelená krajina. Ta láká v mimosezóně milovníky přírody k pěší turistice nebo cykloturistice ve vnitrozemí ostrovů. Jónské ostrovy leží mnohem severněji než rekreační oblasti v Egejském moři. A na jaře, na podzim a v zimě zde prší mnohem častěji než na jihu. Proto jsou Jónské ostrovy bohaté na zeleň. Stromy na svazích zalesněných hor tady často rostou až k mořskému pobřeží.

Hlavní město

Jak již bylo zmíněno výše, hlavním městem celého Jónského souostroví je město Korfu. Jeho řecký název je Kerkyra a najdete ho na stejnojmenném ostrově. Jde o nejlidnatější město Jónských ostrovů. Spolu s Krétou a Rhodem patří již mnoho desetiletí k největším turistickým magnetům Řecka. Velkou výhodou Korfu je skutečnost, že již od 30. let 20. století má své vlastní letiště. Na Kefalonii a Zakynthos létají v letní sezóně přímé lety. Na ostrov Lefkada, jenž je s pevninou spojen mostem, se snadno dostanete přes letiště Preveza.

Pokud chcete cestovat na menší ostrovy, je nejlepší využít některého z pravidelných trajektů. Jónské ostrovy jsou zajímavé jak pro rekreanty u moře, tak pro návštěvníky se zájmem o kulturu. Aktivní jedinci tady mají možnost objevovat řadu zajímavých památek a pláží pro každý vkus.

Korfu

Korfu se od řeckých ostrovů v Egejském moři výrazně liší. Nejen krajinou, ale třeba i architekturou. Důvodem jsou staletí benátské nadvlády a typický architektonický styl. Ten je dobře patrný zejména v hlavním městě. Spíše než řeckou antickou architekturu připomíná spíše Itálii. Nejlepším příkladem jsou podloubí Liston, kde se dnes nacházejí obchody, kavárny a restaurace. Nebo největší náměstí v regionu celého Balkánského poloostrova Spianada (Esplanade). Staré a nové benátské pevnosti také nesmí chybět v itineráři prohlídkových tras většiny návštěvníků Korfu. Jednu z nejkrásnějších staveb na ostrově budete možná znát z filmů o císařovně Alžbětě, zvané Sisi. Palác Achillion nechala postavit právě ona. V kombinaci s bujnou kvetoucí zahradou je dnes Achillion jednou z nejnavštěvovanějších památek na ostrově.

Taková panoramata nejsou výjimečná

Na Korfu najdete romantické zátoky i skalnaté úseky pobřeží. Čeká tu na vás spousta dlouhých pláží s jemným pískem na povrchu. Ať už se jedná o klidné nebo živé místo, každý si někde u moře na Korfu najde své oblíbené. Některá místa nabízejí širokou škálu vodních sportů a různých gastronomických zařízení. Jiné pobřežní oblasti jsou naopak nedotčené a přirozené.

Zakynthos

Jen asi těžko by se v současnosti hledal někdo, kdo by nikdy neviděl fotografii nejznámější pláže Jónského ostrova Zakynthos. Řeč je o pláži Navagio, která je bezpochyby hlavním motivem fotografií ze Zakynthu. Zajímavé je, že se nejedná o pirátskou loď z dávných dob, nýbrž o nákladní loď, která zde uvízla teprve v roce 1980. Následně nebyla odstraněna, neboť se stala zajímavým lákadlem pro turisty. Moře v okolí ostrova je nyní mořským parkem, který má poskytnout chráněný prostor pro ohrožené želvy karety. Ty na Zakynthos pravidelně připlouvají klást svá vejce. Dominantou Zakynthu je kostel Agios Dionysos z počátku 18. století. Kostel najdete v hlavním městě, přímo na přístavním molu. Další zajímavostí ostrova Zakynthos jsou Modré jeskyně Skinari, které byste měli během svého pobytu na tomto Jónském ostrově navštívit. Denně k nim vyplouvá ze severních přístavů spousta malých lodí.

Kefalonie

Na Kefalonii se nacházejí jedny z vůbec nejkrásnějších pláží na Jónských ostrovech. Navíc jsou, vzhledem k velikosti Kefalonie, velmi rozmanité. Koupání v křišťálově čisté vodě na pláži Myrtos nebo Petani lze jen doporučit. Ovšem Kefalonie není jen modré moře a nádherné pláže. Určitě si udělejte čas na procházku malebnou vesničkou Assos s benátskou pevností. V hlavním městě Argostoli se většina památek nalézá na promenádě Lithostroto. Proto je snadno navštívíte po svých. Nedaleko města se nachází krápníková jeskyně Drogarati, která je spolu s podzemním jeskynním systémem Melissani u Sami jednou z největších atrakcí ostrova. Prozkoumávání jeskyní pěšky nebo na malých lodičkách je zaručeně skvělým prázdninovým zážitkem. Jak pro malé, tak i ty velké.

Ostrovní pobřeží

Lefkada

Lekfada leží jen několik metrů od řecké pevniny. Je jedním z nejlepších míst k surfování nejen na Jónských ostrovech, ale v celé Evropě. Na plážích Vasiliki a Mylos se za ideálních podmínek prohání a oddává své vášni nespočet windsurfistů a kitesurfařů. Na ostrově si však najdou atrakce i turisté, kteří sem nepřicestovali kvůli moři. Například hrad Santa Maura, jenž se nachází v bezprostřední blízkosti ostrovního mostu, pochází ze 14. století. Je jednou z nejpůsobivějších středověkých staveb v Řecku. Za návštěvu stojí také klášter Faneromeni, obklopený hustým borovým lesem.

Jónské ostrovy jsou skvělou prázdninovou destinací, vhodnou jak pro klasické plážové turisty, tak milovníky sportu. A vůbec nezáleží na tom, zda jde o vodní sporty, pěší turistiku či cykloturistiku. Na své si tady přijdou i turisté se zájmem o historii. Zejména jachtaři tu najdou ideální místo ke strávení dovolené. Kromě známých ostrovů, které jsou uvedeny výše, čekají v Jónském souostroví na své objevení i menší ostrůvky. Paxi, Kalamos a Kastos jsou některé z miniaturních rájů v tomto snovém ostrovním světě.

Ithaka

Ostrov Ithaka byl údajně domov Homérova hrdiny Odyssea. A také místem, kam se po trojské válce, popsané v Odyssei, s velkými obtížemi a námahou vrátil. Dnes najdete v ospalém hlavním městě Ithaky Vathi četná muzea. Ta jsou věnována kultuře, folklóru a archeologii ostrova. Další zajímavostí Ithaky je typické tradiční přístavní městečko Kioni. To lemováno a současně chráněno okolními kopci.

Kotvící lodě

Korfu blíže

Nejvyhledávanějším destinace na Jónských ostrovech Korfu je bohaté na přírodní krásy. Ostrov, jemuž se též říká Kerkyra, je asi 60 kilometrů dlouhý. Charakteristické jsou pro něj hory, kopce a členité, značně rozmanité pobřeží. Nápadná je na Kerkyře také bujná vegetace. Bývá sytě a svěže zelená i uprostřed horkého léta. Zatímco v blízkosti pláží roste na malém prostoru a dokonce i z nejmenších kamenných škvír široká škála rostlin, na kopcích dále ve vnitrozemí dominují olivovníky. Více než čtyři miliony těchto prastarých stromů rostou stoicky do výšky i do šířky. Ve větším měřítku tu byly vysazovány již od 16. století. Jde o dědictví po Benátčanech, kteří na Korfu utvářeli a formovali nejen zdejší krajinu.

Letovisko Paleokastritsa je jedním nejoblíbenějších míst pro letní dovolenou na Korfu. Ovšem pozor, v Paleokastritse není jediná dlouhá pláž. Milovníci nekonečných procházek po plážovém písku by byli v městečku na severozápadě ostrova zklamáni. Kouzlo tohoto místa spočívá v malých zátokách. Je jich hned šest a jsou tak krásné, že by asi jen málokdo toužil po letní dovolené na jiném místě. Členité pobřeží světlých skal dramaticky a vznešeně vzdoruje vodě, která se zde třpytí tak tyrkysově, jak to obvykle známe jen z obrázků vzdálených destinací. Neustálá souhra vody a pevniny, vysokých útesů a mělkých vln. Úchvatná hra barev se mísí s bujnou vegetací. Ta sahá až k nejvzdálenějším skalám a září všemi odstíny zelené. Některé z těchto zátok jsou snadno dostupné autem. K ostatním vede strmá cesta se schody. Nespočet dalších takových míst ke koupání je přístupných pouze po hladině moře. Krásné letní ráno v Paleokastritse tak začíná těžkým rozhodnutím, kam se vydat k moři.

Parádní výhled

Něco jako Itálie uslyšíte od návštěvníků Kerkyry při procházce stejnojmenným hlavním městem, živým centrem ostrova, velmi často. Při toulkách historickým jádrem si budete často připadat spíše jako v krásném italském městě na pevnině než na Jónském ostrově v Řecku. Pěkné dlážděné uličky vedou kolem elegantních domů v teplých pastelových odstínech. Ty vás dovedou k působivým kostelům a krásným náměstím, kde hosté popíjejí v restauracích ledovou kávu a pozorují ruch. Staré město Korfu je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Má v sobě něco majestátního a velkolepého. Jeho význam podtrhují dvě mohutná opevnění.

Sever Jónského moře

Severní část Jónských ostrovů láká turisty, toužící po letní dovolené v dobře vybavených letoviscích. Široké oblibě se těší kupříkladu okouzlující východní pobřeží ostrova Korfu. Pláže tady připomínají letoviska na řecké pevnině s krátkými úseky pláží na pobřeží tyrkysově modrého moře.

Sivota Mourtos

Po prohlídce všech pamětihodností hlavního města Kerkyry se určitě vydejte na jeho jižní cíp. Odtud se můžete z nejsevernějšího z Jónských ostrovů vypravit na výlet lodí na řeckou pevninu. Respektive na překrásné ostrůvky, ležící jen několik stovek metrů od pevninského Řecka. Jedním z nich je Mourtos. Zakotvěte na pláží s názvem Blue Lagoon. Můžete se tady slunit, šnorchlovat nebo se věnovat nejrůznějším vodním sportům. A později k večeru se bavit na párty pod širým nebem. Nebo se můžete uchýlit do stínu kopců na pevnině a koupat se na pláži Karavostasi nedaleko letoviska Perdika.

Parga a Preveza

Z Korfu je to po mořské hladině též blízko do letovisek Preveza a Parga. Tato část pevninského Řecka, ležící přímo naproti jednomu z nejpopulárnějších Jónských ostrovů, na své objevení pro turistický ruch teprve čeká. To ale v žádném případě neznamená, že sem výlet z Korfu nestojí za to! Pobřeží mezi městy Preveza a Parga je totiž lemováno malebnými, klidnými zátokami s prvotřídními plážemi. Vyberte si tedy jednu z nich a prožijte na ni neobyčejný den. Do tohoto koutu Řecka se běžní turisté zatím jen tak jednoduše nedostanou.

Poznávání vnitrozemí

A něco dále na jih se rozkládá historické a kulturní město Preveza. Její záliv je vhodný ke koupání a opalování a dá se tady strávit příjemný den u vody. Pokud vás ale zajímá i architektura a historie starověkého Řecka, vydejte se na krátký výlet po pobřeží. Navštívit můžete třeba ruiny dávné Nikopole.

Paxos

Dá se říci, že Paxos je sice malý, ale rozhodně působivý ostrov. Po staletí se o něj vedly urputné boje, a to již od dob Římské říše. Dnes se však nemusíte obávat nepřátelství. Třeba na pláži Harami je k dispozici více než dost banánových člunů, na kterých se může vystřídat každý. Na jihu ostrova Paxos najdete estetické bílé zdi a modrou kopuli kláštera Panagia, které se odrážejí v bílé oblázkové pláži a průzračné vodě pláže Kipiani.

Jih Jónského moře

Za návštěvu v každém případě stojí i hlavní město ostrova Lefkada. Toto tradiční řecké město, jehož hlavní ulicí je pěší zóna s butiky, restauracemi a útulným tržištěm, je již několik let vyhledávaným turistickým cílem. Jen asi 15 kilometrů odtud směrem na jih leží v půvabná zátoce letovisko Vlicho. Díky svému přirozenému přístavu je ideálním kotvištěm pro jachtaře. A pokud se vydáte podél pobřeží Lefkady ještě dále na jih, najdete nedaleko vesničky Vasiliki pláž Agiofili. Pláž je skvělým místem k odpočinku na jemném písku obklopeném bílými kamennými útesy.

Meganissi

Pokud jste vášnivými amatérskými fotografy a hledáte dokonalý námět na západ slunce, vydejte se ns ostrově Meganissi na kole nebo pěšky na kopce Spartochori. Odtud se můžete kochat nádherným výhledem a světlem západu slunce, odrážejícím se v moři. Krátký výlet do vnitrozemské vesnice Katomeri vám umožní prozkoumat obchůdky se suvenýry, taverny a kavárny uprostřed spleti malebných uliček a domů. Naopak ve Vathi se můžete potápět k vraku malého dopravního letadla.

Koupání přímo v letovisku

Zátoka Abelike je určena těm, kteří mají rádi něco rustikálnějšího s minimálním vybavením. Jde o skvělé místo pro plážové grilování. Pokud se sem vypravíte, zanechte tuto zdánlivě nedotčenou oázu i budoucím návštěvníkům tak, jak jste ji našli.

Kalamos

Z malého a útulného městečka Kalamos na stejnojmenném ostrově, ležícím jen asi 2 kilometry od pevninského Řecka, se můžete vydat na krásnou horskou procházku ke zřícenině starobylého kláštera. Procházka se vyplatí zejména kvůli fantastickým výhledům na blízkou řeckou pevninu. Hluboké vody u severního pobřeží Kalamosu jsou taktéž vhodným místem k pozorování delfínů. Tak mějte oči otevřené a fotoaparát připravený.