Dodekanéské ostrovy

O Dodekanéských ostrovech se často mluví jako o malém zázraku pod horkým sluncem! A není se co divit. Dodekany se totiž řadí k vůbec nejslunnějším částem Řecka. Toto oblíbené souostroví je k nalezení v jihovýchodní části Egejského moře, jen několik kilometrů od turecké pevniny. Dodekanéské souostroví proslulo především průzračně čistým mořem, překrásnými písčitými či oblázkovými plážemi a bohatou historií. Ta se tu dodnes odráží ve významný archeologických nálezech. Dodekany nabízejí každému něco. Pokud se chystáte na dovolené ve východní části Řecka objevovat a poznávat zatím nedotčená místa, pak se vydejte na ostrovy Leros či Pserimos. V případě, že se naopak chystáte si svou dovolenou bezezbytku užít a zábava je pro vás na prvním místě, volte pobyt na kosmopolitních ostrovech Rhodos a Kos. Dodekanéské ostrovy uspokojí požadavky každého z jejich návštěvníků, stačí si jen vybrat ten správný ostrov.

Pobřeží na Dodekanech

Spousta slunce

Dodekany patří se svými 300 dny slunečního svitu do roka k vůbec nejslunečnějším oblastem nejen v Řecku, ale v celé Evropě. K souostroví patří celkem 12 ostrůvků, což se řecky řekne Dodekanisa. Proto je možné se setkat i s názvem Dvanáctiostroví. Ve skutečnosti je zde ale jen obydlených ostrovů dvakrát více. A k tomu ještě dalších více než 100 skalnatých ostrovů a útesů. Horské vrcholy, vysoké až 1.200 metrů, se tady noří do hlubokého modrého moře. Na kopcích, porostlých divokými květinami a bylinami, se spokojeně popásají kozy. Tradiční vesnice tady střídají moderní turistická letoviska a podél pobřeží následuje jedna pláž za druhou. Barevné oblázky, světlý písek nebo tmavý vulkanický materiál. Něco pro sebe si tu najde každý.

Současnou atmosféru těchto půvabných řeckých ostrovů v jihovýchodní části Egejského moře ovlivnila během jejich dlouhé historie řada vládců. Římané, Byzantinci, Osmané a Italové zanechali na Dodekanéských ostroveh své, dosud jasně patrné, stopy. A tak vítejte na objevitelské cestě po jednom z nejrozmanitějších řeckých ostrovních světů. Vzhůru na Dodekany.

Výhled z pokojů na moře

Následující text se snaží alespoň ve stručnosti představit jednotlivé ostrovy souostroví Dodekanés. Kromě turisticky oblíbených ostrovů Rhodos a Kos se dostane i na zatím ne příliš známé cestovatelské tipy. Znalce Řecka lákají severně ležící ostrovy Patmos, Lipsi nebo Leros. Na jihu si naopak můžete užívat až nebeského klidu na ostrovech Tilos, Chalki či Kassos.

Několik základních faktů

Dodekanéské ostrovy tvoří celkem asi 160 velkých a malých ostrůvků a také holých útesů. Celkem žije na Dodekanech asi 200.000 stálých obyvatel. Není bez zajímavosti, že na nejmenším obydleném ostrově Marathi žije pouhých 5 obyvatel. Na délku měří Dodekanéské souostroví asi 300 kilometrů. Právě taková vzdálenost od sebe dělí ostrovy Astypalea na západě a Kastellorizo na východě. Nejblíže k největšímu řeckému ostrovu Kréta se nalézá Kasos. Z Kréty je to na něj jen asi 70 kilometrů. Nejvyšším vrcholem Dodekan je 1.215 metrů vysoká hora Attavyros na Rhodu.

Hlavní ostrovy Dodekan

Dodekanés se táhne jako šňůra perel od severu k jihu. S výjimkou Rhodu, Kosu, Karpathu, Kalymnu a Astypaley mají všechny ostrovy rozlohu menší než 100 kilometrů čtverečních. Největším ostrovem z Dodekanés je Rhodos, a to jak rozlohou, tak počtem obyvatel. Na ostrově v jihovýchodní části Egejského moře trvale žije asi 110.000 lidí.

Pláže a koupání na Dodekanéských ostrovech

Rhodos

Na ostrově s rozlohou přes 1.400 kilometrů čtverečních žije více než 111.000 stálých obyvatel. Neboť má Rhodos své vlastní letiště, turisté nemusí po přistání cestovat nikam daleko. Největší zdejší ostrov je skutečným magnetem pro návštěvníky Dodekanéských ostrovů. Letní dovolenou zde s oblibou tráví miliony turistů z nejrůznějších koutů. Některá místa na Rhodu, jako například město Lindos, bývají v hlavní sezóně docela přeplněná. Přesto je tento rozmanitý ostrov dostatečně velký na to, abyste si tady vždy našli nějaké klidné místo.

Kos

I další z Dodekanéských ostrovů Kos má své mezinárodní letiště. Jeho rozloha činí bezmála 300 kilometrů čtverečních a trvale žije na Kosu něco přes 33.000 obyvatel. Kos patří již řadu let k jedněm z nejoblíbenějších destinací v Řecku. Na takzvaný Hippokratův ostrov lákají turisty především krásné pláže, živoucí vesnice a v neposlední řadě i četné archeologické památky. Už věhlasný starověký lékař Hippokrates dobře věděl, že Kos je místo, kde se můžete cítit dobře.

Karpathos

Karpathos je autentický ostrov na samém jihu Dodekanésu. Ostrov je oblíbený mezi individuálním turisty a surfaři. Místní se snaží uchovat původní atmosféru i dalším generacím a spoléhají na citlivou a šetrnou turistiku. Pláže snů v těch nejkrásnějších barevných odstínech tady najdete snad na každém rohu. Sever Karpathu je zatím stále ještě téměř nedotčený. Zejména tradiční vesnice Olymbos je skutečnou perlou. Právě tady můžete zažít Řecko jako z obrázkové knížky. Výhodou pro turisty je skutečnost, že Karpathon má své vlastní mezinárodní letiště. Na ploše přes 300 kilometrů čtverečních tady žije asi 6 a půl tisíce stálých obyvatel.

Loďky a čluny v přístavu

Kalymnos

Kalymnos je sousední ostrov Kosu, ale není zdaleka tak turistický. S výjimkou rušného hlavního města Pothia ocení individualisté klid pustého a hornatého ostrůvku. V okolí hlavního města čekají na turisty moderní plážové bary a skvělé restaurace. Horolezci se mohou těšit na četné skalní útesy a jeskyně na ostrově. Trvale žije na ostrově přes 16.000 obyvatel a jeho rozloha činí asi 135 kilometrů čtverečních. Kalymnos nemá své mezinárodní letiště, přistávat zde mohou pouze vnitrostátní lety. Na ostrov se tak dá dostat buď vnitrostátní leteckou linkou nebo trajektem.

Leros

Ostrov Leros má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních a nachází se v severní části Dodekanéských ostrovů. Zářivě bílé domy, fotogenické větrné mlýny a tyrkysově modré zátoky vítají turisty již z dálky. Mnozí obyvatelé ostrova, kterých tady žije téměř 8.000, často hovoří o svém ostrově jako o druhém Mykonu. Masy turistů se však ostrovu Leros zatím vyhýbají. JEdním z důvodů může být fakt, že ostrov nemá své mezinárodní letiště. Vnitrostátní leteckou linkou se ale na ostrov dostanete. V každém případě ale Leros zaručuje svým návštěvníkům velmi klidnou dovolenou.

Patmos

Bělostné domky ve tvaru kostek cukru se táhnou po úbočí kopce. Na vrcholu kopce se tyčí středověký klášter. Právě tak vypadá Dodekanéský Patmos, jeden z nejkrásnějších řeckých ostrovů. Hlavní město Chora je labyrintem malebných uliček a nesčetných příležitostí k fotografování. Četné zátoky na ostrově jsou jako stvořené ke koupání. Patmos je domovem asi 3.000 ostrovanů a jeho rozloha činí necelých 35 kilometrů čtverečních. Letecky se na Patmos není možné dostat.

Sněhobílá dodekanská pláž

Symi

Symi je menším Dodekanéský ostrovem s rozlohou něco málo přes 65 kilometrů čtverečních, sousedícím s Rhodem. Turisté, kteří připlouvají na Symi nejčastěji, bývají ubytování právě na Rhodu. Trajekt je jedinou možností, jak se na ostrov dostat. Návštěvníci z Rhodu se obvykle během jednodenního výletu prohlédnou malebné hlavní město Gialos. Stojí však za to strávit na Symi, kde žije jen asi 2.500 ostrovanů, více dní. A ty věnovat průzkumu nejen hlavního města, ale i osamělého vnitrozemí. Největší turistickou atrakcí ostrova je klášter Panormitis na jihu.

Kasos

Ostrovy Kasos a Karpatos odděluje pouhých sedm kilometrů široký průliv, ale oba ostrovy jsou od sebe navzájem zcela odlišné světy. Na malou pustou skálu s rozlohou 66 kilometrů čtverečních zabloudí i během hlavní turistické sezóny jen pár rekreantů. Ale zcela neprávem! Kasos má se svou tisícovkou obyvatel spoustu z řeckého kouzla, originality a živých tradic. Navíc k dispozici je i letiště s vnitrostátní homologací, takže cesta sem není nijak komplikovaná.

Astypalea

Astypalea je nejzápadnějším ostrovem Dodekanéského souostroví. Nachází se v blízkosti Kyklad a pro svůj tvar je nazývána také Motýlí ostrov. Plocha Astypaley se blíží 100 kilometrům čtverečních a je domovem pro asi 1.300 ostrovanů. Největší zajímavostí Astypaley je malebné městečko Chora s bílými domky, táhnoucími se po úbočí kopce. Na ostrově je v provozu letiště pro vnitrostátní lety.

Dodekanéské ostrovy jsou skalnaté

Nisyros

Víte, že uprostřed Dodekan se nachází sopka? Činná tedy již dlouhou dobu není, ale nezaměnitelný tvar vulkánu se dochoval až do současnosti. Na okraji samotného kráteru leží malebné vesničky, které poskytují domov asi tisícovce ostrovanů. Nisyros, jehož rozloha je něco přes 50 kilometrů čtverečních, protínají starobylé turistické stezky. Navzdory blízkosti ostrova Kos si Nisyros dodnes zachoval svou osobitou identitu. Jedinou možností, jak se na ostrov dostat, je lodní doprava.

Lipsi

Nedaleko ostrova Leros v severní části Dodekan je k nalezení idylický ostrov Lipsi. Námořníci a znalci Řecka již dlouhá staletí oceňují tento modrobílý ostrovní poklad. Lipsi, se svými tyrkysově modrými zátokami, sází na udržitelný cestovní ruch. Velké hotely tu byly vyhláškou zakázány, takže jde o ideální destinaci pro turisty, hledající klid a pohodu. Na tento asi 16 kilometrů čtverečních velký ostrov se dá dostat výhradně po moři. Trvale žije na Lipsi jen necelá tisícovka ostrovanů.

Tilos

Turistický ruch se na ostrově Tilos zatím příliš nerozvinul. Ostrov, na který se lze dostat pouze trajektem, je stále tajným tipem na Řecko s původními vesnicemi, malebnými turistickými cestami a osamělými zátokami. Na ostrově s rozlohou něco přes 60 kilometrů čtverečních žije asi 800 stálých obyvatel.

Kromě dvanácti výše uvedených hlavních ostrovů zahrnuje Dodekanéské souostroví více než 150 dalších ostrůvků, malých ostrůvečků a holé skalnaté útesy. Obydlených jich je z nich asi 10.

Romantické ostrovy

Tipy na cestu na Dodekanés

Dodekanéské ostrovy patří, spolu s Kykladami, k nejoblíbenějším destinacím v Řecku. Nejlepší turistickou infrastrukturu pochopitelně disponují hlavní ostrovy Rhodos a Kos. Všechny ostrovy v souostroví jsou morfologiky i architektonicky velice rozmanité. Každý z turistů si tak najít ostrov dle svých představ.

Turisticky nejoblíbenější ostrovy

Rhodos a Kos jsou nejnavštěvovanějšími ostrovy Dodekanésu. Oba zároveň patří k nejoblíbenějším ostrovům v Řecku. Nespočet hotelů, all-inclusive resortů, ale i rekreačních domů a bytů nabízí potenciálním zájemcům o dovolenou na Dodekanech široké možnosti a pestrý výběr.

Zatím neznámé tipy

Mezi tajné tipy na klidnou dovolenou v souostroví Dodekanés patří Kasos, Telendos, Lipsi, Chalki, Arki, Agathonisi a Kastellorizo. Podobně jako v dalších přímořských oblastech na celém světě, i v Řecku platí, že čím je ostrov odlehlejší, tím je méně turisticky využívaný. Ti, kteří se nevyhýbají náročné cestě několika trajekty, budou na méně známých ostrovech odměněni spoustou originality a autenticity.

Typický kostelík na Dodekanech

Kdy cestovat na Dodekany?

Nejlepší doba k cestě na Dodekanéské ostrovy závisí na vašich preferencích. Pokud milujete teplo a slunce, měli byste Rhodos, Kos a spol. navštívit v červenci a srpnu. Tou dobou dosahují teploty na jižních Dodekanéských ostrovech hodnoty přes 30 stupňů každý den. Těm, kteří naopak horko moc rádi nemají, se vyplatí jaro a podzim. Mějte ovšem na paměti, že období červen až srpen je v Řecku hlavní turistickou sezónou. Mnohá místa na oblíbených ostrovech pak takřka praskají ve švech. V případě, že máte rádi klidnější prostředí, zvažte cestu do Řecka začátkem sezóny, tedy v dubnu až květnu. Nebo na konci sezóny v období září - říjen.

Ubytování

Na Dodekanéských ostrovech bylo v posledních dekádách pečlivě zrekonstruováno mnoho starých kamenných domů. Ty jsou nyní rekreantům k dispozici coby prázdninové domy, rodinné hotely či tradiční penziony. Těm se na ostrovech říká archontiko. Všem turistům, kteří hledají v Řecku především bezstarostnou dovolenou, nabízejí Dodekanéské ostrovy Rhodos a Kos velký výběr all inclusive resortů a čtyř- až pětihvězdičkových hotelů.

Zajímavosti Dodekanéských ostrovů

Asklepion na Kosu

Asklépion

Asklépion na ostrově Kos je jednou z nejvýznamnějších archeologických památek Dodekanéského souostroví. Byl postaven na počest antického lékaře Hippokrata ve 4. století před naším letopočtem. Na tomto působivém místě lze dodnes obdivovat pozůstatky někdejších chrámových komplexů. Pro mnoho turistů, kteří tráví svou dovolenou na Kosu, je Asklépion jednou z hlavních atrakcí ostrova.

Staré město Rhodos

Historické jádro města Rhodos, hlavního města stejnojmenného ostrova, je od roku 1988 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. A určitě ne bezdůvodně. Středověký komplex vás při vstupu do něj okamžitě přenese do dob křižáků. Prohlídka starého města pochopitelně nabízí i další atraktivní památky.

Sopka Nisyros

Na ostrově Nisyros na vás čeká skutečně neobvyklá podívaná. Kromě světově známých sopečných ostrovů v souostroví Kyklad Santorini a Milos se kráter původní sopky nachází také na Dodekanéských ostrovech. Na ostrově Nisyros můžete do kráteru Stefanos dokonce sestoupit. Na některých místech stále vře a je to tu neuvěřitelně cítit sírou.

Akropole Lindos

Akropole Lindos

Aténská Akropole je nejznámějším místem svého druhu na světě. Ovšem před dvěma tisíci lety byla taková část měst, ležící výše než ostatní čtvrti, pravděpodobně přítomná v každém větším městě. Jen málo z nich se ovšem dochovalo až do dnes. Na Rhodu se nad krásným městečkem Lindos nachází akropole, která rozhodně stojí za vidění. A ze které je působivý výhled do okolí.

Klášter sv. Jana

Jakmile vjedete do přírodního přístavu Patmos, upoutá vás pohled na impozantní klášter. Ten je pojmenován po svatém Janovi a tyčí se na městském kopci Chora. Ve zdejších nebeských výšinách se pravoslavná víra hlásá již 1.000 let. Patmosu se proto často přezdívá Jeruzalém Egejského moře. Je třeba říci, že návštěva tohoto místa stojí za to nejen milovníkům historie a věřícím poutníkům.

Zátoka s oblázkovou pláží

Karibské pláže na Karpathu

Mohou být pláže kromě skvělého místa ke koupání v moři i zajímavou podívanou? Dodekanésy vás přesvědčí, že ano. Pláže na ostrově Karpathos totiž patří k vůbec nejkrásnějším plážím v Řecku. Moře se tady v paprscích slunce třpytí karibskými odstíny modré. Je tu tolik kouzelných úseků pobřeží! Koho by nebavilo objevovat na dovolené každý den novou pláž.

Gialos

V mnoha průvodcích je ostrov Symi označován za perlu Egejského moře. A zcela opodstatněně! Barevné neoklasicistní domy v hlavním městě Gialos jsou důkazem řecké všestrannosti. Pastelově zbarvená sídla podél přístavní zátoky nabízejí nespočet motivů k fotografování. Zejména v ranní a večerní zlaté hodince je toto místo jednoduše kouzelné.

Jak na Dodekany

Na Dodekanéské ostrovy se z Čech dostanete nejpohodlněji přímým letem. Dodekanéské ostrovy Karpathos, Kos a Rhodos mají mezinárodní letiště. Proto je doprava do jejich přímořských letovisek pohodlná a rychlá. Na všechny ostatní ostrovy je možné se dopravit trajektem nebo vnitrostátním letem. Také na ostrov Samos se dá dostat letadlem. Samos leží nad Dodekanéskými ostrovy a je velmi dobře spojen se svými sousedními ostrovy lodní dopravou. Další možností je cestovat přímým letem do Atén a následně vnitrostátním letem na ostrovy Astypalea, Leros, Kalymnos, Karpathos, Kasos a Kastellorizo.

Voda v moři podél břehů Dodekanských ostrovů

Cestovat na Dodekanésy trajektem z přístavu Pireus se vyplatí pouze v případě, že do Řecka cestujete vlastním autem nebo obytným vozem. Ceny trajektů na řecké ostrovy jsou poměrně vysoké. Navíc cesta trvá dlouho. Kupříkladu na ostrov Kos se pluje asi 11 hodin. Na většinu Dodekanéských ostrovů se lze dostat pouze trajektem. Denně sem jezdí velké i malé trajekty a v létě také výletní lodě mezi sousedními ostrovy. Souostroví má velmi dobrou síť trajektů provozovaných několika lodními společnostmi. Na všechny obydlené ostrovy se jezdí několikrát týdně. Ceny trajektů se liší v závislosti na trase a trajektové společnosti. Zpravidla se účtuje poplatek 10 EUR na cestujícího za hodinu jízdy. Jízdenky na rychlé katamarány jsou dražší než na trajekty, přepravující i osobní automobily.