Karpathos

Okouzlující kus Řecka

Zeptejte se znalců Řecka na Karpathos. Určitě vám odpoví, že dovolená na Karpathu jsou především překrásné pláže, průzračně čisté moře a spousta slunce. Po většinu roku zde panuje příjemně teplé počasí bez srážek a okouzlující pláže lákají k lenošení a odpočinku. Aktivnější jedinci pak cestují na Karpathos třeba i kvůli windsurfingu nebo pěší turistice ve vnitrozemí ostrova. Pobyt na Karpathu si určitě zamilujete. Je totiž ideální kombinací moře a počasí, slibující prožití nezapomenutelné dovolené na jednom z nejpůsobivějších ostrovů Řecka.

Dovolená na Karpathu

Pokud se rozhodnete strávit svou dovolenou právě na ostrově Karpathos, můžete se spolehnout, že moře a pláže nebudou jedinými místy, kde budete chtít trávit svůj volný čas. Během toulek po vnitrozemí ostrova může objevit kupříkladu divoce rostoucí orchideje. Jedinci, kteří se rádi baví a vyhledávají společenský život, se mohou vypravit do rušné metropole Pigadia. Kdo naopak preferuje klidnější a romantická místa, můžete se vydat na opuštěný ostrůvek Sária nebo na pěší tůru do tradiční horské vesničky Olympos.

Ostrov z výšky

Po výstupu na Kali Limni, nejvyšší horu Karpathu, se před vámi otevře jedinečný výhled na celý ostrov. Ten pohled dokáže svým osobitým a originálním kouzlem okouzlit téměř každého. Zelené jehličnaté lesy a drsné šedé skály se ostrově Karpathos rozprostírají do všech stran. Na západě se svůdně třpytí laguny Lefkosu a odhalují jeden z nejkrásnějších pokladů Karpathu. Pláže jak z pohádky, pokryté jemným pískem nebo oblázky, zvolna přecházející do tyrkysově modrého moře.

Vnitrozemí Karpathu

Ve střední části ostrova a také na jihozápadě se nacházejí malebné vesničky. Najdete mezi nimi například krásnou Aperi nebo rušnou Arkassu. Ta je ideálním místem k pozorování nádherného západu slunce. Unikátní kulinářské zážitky pak nabízejí zdejší malebné taverny a moderní bary. Plážový ráj ostrova Karpathos pokračuje dále směrem na jih a východ. Tady se ve větrem ošlehaných zátokách třpytí barevné plachty. Když surfaři slyší jméno Afiarti, zahřeje je to u srdce. Není výjimkou, že v Afiarti fouká vítr o síle více než 8 stupňů Beaufortovy stupnice. A taková síla už zvýší tep i zkušených jezdců.

Egejský Karibik

Na jihovýchodě ostrova Karpathos láká k procházkám přístavní promenáda živého hlavního města ostrova Pigadia. Severně od centra bývají v hlavní sezóně pláže a zátoky poměrně rušné. Jde ale o skutečně prvotřídní místa k koupání. Kyra Panagia, Kato Lakko nebo třeba Apella Beach. Přestože zní tyto názvy poněkud exoticky, všechny tyto pláže mají jedno společné. Patří totiž k nejkrásnějším nejen na Karpathu, ale dokonce v celém Egejském moři. Poslední pohled z vrcholu Kali Limni pak směřuje na sever. Ostrov se v těchto místech táhne jako dlouhý had vzhůru. Právě v těchto místech je Karpathos nejřidčeji osídlen. Na severu ostrova se nachází nejvíce klednotů, jež lze blíže poznat během okružní cesty po ostrově.

Karpathos má zkrátka co nabídnout každému z jeho návštěvníků. Zde je přehled těch nejzajímavějších míst na ostrově.

Hlavní město Pigadia

Pokud připlujete trajektem z Kréty nebo Rhodu, obvykle vstoupíte na pevninu právě v Pigadii. Pigadia je taktéž známá coby město Karpathos. Mezi moderními betonovými budovami a bílými kostkami domů je v hlavním městě rušno zejména ráno a večer. Během siesty, v čase mezi 14. a 17. hodinou, se ovšem město zdá naopak skoro opuštěné. Teprve v pozdním odpoledni se do Pigadie vrací život. Rušno je zejména na zdejší dlouhé přístavní promenádě a v nákupní uličce Apodimon.

Hlavní město ostrova Pigadia

Mezi nejrůznějšími obchody se suvenýry a turistickými cetkami tady najdete najdete i vkusné obchody a krásné butiky s oblečením a obuví nebo se šperky řeckých návrhářů. Večer se na promenádě nabízí ručně vyráběná umělecká díla z naplaveného dřeva. Pravděpodobně nejoblíbenějším motivem fotografií v Pigadii je barevná loďka, zasazená do bílého schodiště. Tu najdete vedle restaurace Anemoussa na pobřežní promenádě.

Z městského přístavu se návštěvníci ostrova vypravují na nejrůznější lodní výlety. Lodě odtud vyplouvají jak na pláže na východě, tak i třeba na sousední ostrov Kasos. Nad přístavem se nacházejí zbytky antické akropole a krásný bílý kostel Panormitis. Z akropole je krásný výhled na město. Krátký výstup se vyplatí zejména při západu slunce. Pak slunce zalévá hlavní město kouzelným světlem.

Ve městě Karpathos si můžete vybrat z nespočtu restaurací, kaváren a barů. Nejdražší restaurace se pochopitelně nacházejí v okolí přístavu. V zapadlých uličkách ovšem stále najdete malebné taverny s tradiční řeckou domácí kuchyní za příznivé ceny. Pigadia je z tohoto pohledu zajímavá právě díky velkému množství různých gastronomických zařízení.

Lakki

Jižně od města Karpathos leží vesnička Lakki a prázdninové středisko Amopi. Ta jsou oblíbeným přímořskými letovisky s množstvím rekreačních domů a hotelů. Důvodem letního zájmu turistů o tuto část ostrova Karpathos jsou dvě okouzlující zátoky, ideální ke koupání. V sezóně tady nezůstává žádné lehátko nevyužité. Pláž Amopi je, díky jemnému zlatavému písku a mělké, křišťálově čisté vodě, oblíbeným místem pro dovolenou celých rodin s dětmi. Oba zálivy od sebe odděluje skalnatý výběžek, na němž se tyčí modrobílý kostelík Agii Apostoli. Stavba působí jako z obrázkové knihy a je oblíbený motiv pro fotografie z Karpathu.

Letovisko Lakki

Menetes

Půvabná horská vesnička Menetes se nachází pouhých pět kilometrů od Lakki. Obec s barevnými fasádami domů rozhodně stojí za krátkou zajížďku. Několik místních kaváren a taveren láká k příjemnému posezení. Na cestě do Arkassy, nedaleko Skopi, najdete kapli Agios Mamas. Kaple leží jen kousek od silnice. Zářivě bílý kostel má zcela netypicky špičatou střechu. Byzantská kaple pochází z 11. století a je jednou z nejstarších na celém ostrově Karpathos.

Afiarti

Cestou na jih se určitě vyplatí zastavit se v Afiarti. Zde se nachází pláž jménem Vatha, cíl všech milovníků windsurfingu. V místním plážovém baru si můžete udělat krátkou přestávku a pozorovat během ní nespočet barevných plachet, které se v silném větru pohybují po hladině Egejského moře. Zátoka je také ideální ke krátkému koupání. Voda je nádherně čistá a na kamenité pláži potkáte jen pár dalších turistů. Surfaři vám tu během koupání nijak nevadí, protože se obvykle pohybují mnohem dále na moři.

Vesnička Afiarti

Jižněji, na poměrně neúrodné rovině, se nalézá malé letiště. A také několik dalších zátok, jako stvořených k příjemnému koupání. Užít si tady parádním způsobem moře se dá například na pláži Diakoftis. Tato karibsky vyhlížející pláž ovšem byla během posledních několika let značně znečištěna plastovým odpadem.

Arkassa

Při své okružní cestě po ostrově byste v žádném případě neměli vynechat pobřežní vesnici Arkassa. Ta je k nalezení na jihozápadě ostrova Karpathos. V této idylické vesnici žije jen něco málo přes 500 stálých obyvatel. V okolí působivého kostela Ypapanti najdete krásné malé domky a bílé uličky. Pokud vás zajímá historie Karpathu, vyplatí se výlet na Paleokastro v Arkasse. Zde, na pobřežním mysu, se nacházejí pozůstatky starověké akropole Arkesie. S přicházejícím večerem poklidná vesnička ožívá.

Finiki

V roztomilé vesničce Finiki s pouhými asi třemi desítkami obyvatel se o přízeň hladových rekreantů uchází několik rybích taveren. Na malém přístavním molu se každý den prohánějí pestrobarevné přístavní lodě, které z moře přivážejí čerstvé úlovky. Hladové kočičí tlamičky tu pravidelně čekávají na večerní hostinu. Přestože je velká část Egejského moře již vylovena a úlovky se stále tenčí, u pobřeží ostrova Karpathos se údajně stále ještě nachází hojná rybí populace.

Lefkos

To, co je kupříkladu pláž Porto Kastiki pro Lefkadu, je Lefkos pro Karpathos. V okolí oblíbeného letoviska, na jeho západním pobřeží, je k nalezení několik překrásných zátok. Voda podél nich se barví do těch nejkrásnějších odstínů modré. Je ale třeba říci, že pláže v oblasti Lefkos bývají v čase hlavních školních prázdnin více než přeplněné. Pro ty, kteří mají rádi klid, má Karpathos naštěstí mnoho dalších, mnohem klidnějších, pláží. Ty jsou rozesety po celém ostrově. Více o různých místech ke koupání na ostrově se dočtete ve zvláštním článku o plážích na Karpathu.

Poloostrov Lefkos

Mesochori

Pokud chcete uniknout plážovému ruchu, vydejte se po západním pobřeží dále na sever. Projedete vesnicí Lefkos s mnoha olivovníky a asfaltová silnice, vinoucí se jehličnatým lesem a po neúrodné náhorní plošině, vás dovede až do Mesochori. Vesnice s bílými domy se tyčí na svahu hory jako amfiteátr. Scenérie s mohutnými skalními útesy v pozadí je úchvatná. Rozhodně věnujte alespoň nějaký čas pěšímu průzkumu vesnice. V úzkých uličkách se na slunci suší právě vyprané prádlo a po cestě se prohánějí kočky.

Pokud vám bude pod poledním sluncem příliš horko, zastavte se u krásného kostela Panagia Vrysianis. Pod velkým kostelem se nalézají hned tři mramorové bazény, napájené chladivým pramenem. Zde se můžete skvěle osvěžit. Hned vedle ní se nachází útulná taverna, která vás zve na polední svačinu. Vychutnejte si lahodné řecké občerstvení a čerstvě vymačkaný pomerančový džus. Současně odtud můžete obdivovat fantastické panorama západního pobřeží. Je o skutečně idylické místo.

Hora Kali Limni

Nejlepší panoramatický výhled na celý Karpathos je celkem pochopitelně z nejvyšší hory ostrova. Výstup na 1.215 metrů vysoký vrchol Kali Limni není pro zkušené turisty žádný problém. Základními předpoklady pro úspěšné zdolání vrcholu jsou pochopitelně dobrá viditelnost, pevná obuv, pokrývka hlavy, dostatečné zásoby voda a občerstvení. Dobrým výchozím místem je náhorní plošina Lastos. Odtud vede značená cesta až na samotnou střechu ostrova. Vzhledem k tomu, že zde nejsou žádné stromy, poskytující stín, byste se měli vyhnout polednímu horku.

Vrchol Kali Limni

Celková vzdálenost túry tam i zpět činí asi 4,5 kilometru. Během cesty nastoupáte asi 450 výškových metrů. V závislosti na rychlosti chůze vám celá túra zabere asi 2 až 3 hodiny. Po dosažení vrcholu se vám naskytne nádherný panoramatický výhled na celý Karpathos. Vrchol Kali Limni zdobí krásný vrcholový kříž a k dispozici je i vrcholová kniha.

Pláže na východě

Pokud jde o dovolenou na pláži, na ostrově Karpathos si můžete vybírat ze spousty možností. Zejména na východním pobřeží se nachází několik úžasných zátok, kde si můžete užít na pláži pohodový den.

Olymbos

Pokud opustíte Karpathos, aniž byste viděli jeho severní část, pak jste přišli o skutečný zážitek. Mezi mohutnými vrcholky kopců září domy v pastelových barvách, které se pyramidovitě táhnou vzhůru do svahu. Dlouhou dobu byla vesnice Olymbos zcela odříznutá od okolního světa. Kdysi se v této osamělé oblasti, skryté před pohledy z moře, usadili lidé, aby se chránili před útoky pirátů.

Vesnička Olymbos

V červenci a srpnu úzkými uličkami valí davy lidí. Někteří lidé odjíždějí z Olymbu zcela zklamaní a stěžují si na muzejní vesnici jako turistickou atrakci. Skutečné kouzlo se však projeví až po odjezdu výletníků. Večer, a to i během hlavní turistické sezóny, se Olymbos prakticky vylidní. Ráno pak visí ve vzduchu magické ticho. Ženy připravují své obchody a expozice, ve starých kamenných pecích voní čerstvě upečený chléb. Vše by mělo být připraveno před příjezdem prvních turistických autobusů.

Vourgounda

Karpathos je ve své severní části drsný a nedotčený. Při putování vyprahlou krajinou severu vám budou ticho a samota stálými společníky. Zvláště krásná túra vede z vesnice Avlona k pozůstatkům antického města Brykountos v zátoce Vourgounda, nazývané také Vroukounda nebo Vrykounda. Je dlouhá asi 7,5 kilometrů a dá se zvládnout za 3 až 4 hodiny. Zde můžete mimo jiné obdivovat působivý jeskynní kostel Agios Ioannis Vrikountas.

Do zátoky Vourgounda se dostanete pouze pěšky. Nebo lodí z přístavu v Diafani. Z Avlony vede kamenná stezka až na vrchol kopce. V polovině cesty nahoru narazíte na první známky starověkých hrobek. Pozor, v hrobkách se občas schovávají kozy. Poté stezka vede stále z kopce až na ostroh. Kdysi zde stávalo město Brykountos. To postavili Dórové v 11. století před naším letopočtem. Mezi četnými ruinami lze dodnes rozeznat zbytky starých městských hradeb a několik pahýlů sloupů. Hned u vstupu na mys se vám naskytne pohled na to, jak se pohřbívalo ve starověku. Můžete tu navštívit působivé skalní hrobky s několikapatrovými pohřebními komorami.

Zátoka Vourgounda

Na vrcholu mysu je kříž, jenž ukazuje cestu k jeskynnímu kostelu. Vaše oči si uvnitř musí zvyknout na tmu, ale příjemně chladný vzduch je v horkých dnech požehnáním. V jeskyni můžete vidět raně křesťanskou mramorovou mísu se svěcenou vodou, kapající ze stropu. Většinu času budete mít toto mystické místo jen pro sebe. Pouze na konci srpna, při příležitosti svátku svatého Jana, se zde koná velká církevní slavnost.

Když je moře klidné, můžete se v zátoce Vourgounda také osvěžit. Schody vedou k molu, kde se dá příjemně vykoupat v křišťálově čistém Egejském moři.

Diafani

Na východním pobřeží ostrova Karpathos leží klidná vesnice Diafani. Tu založili v 18. století Olymbité jako přístavní osadu. V obci s asi dvěma stovkami obyvatel již několik let přistávají také trajekty. Ze zdejšího přístavu se dát taktéž vyplout na některý ze zajímavých lodních výletů na ostrov Saria nebo na nedotčené severní pláže. Diafani není ani během hlavních školních prázdnin nijak přeplněné. Můžete se tady i ubytovat na krátkou dovolenou. Útulné prostředí restaurace s barem vedle krásné Neptunovy fontány zve na vychlazené espresso a lehký oběd. Po krátké procházce městem se můžete zchladit v moři například na krásné pláži Vananta přímo u Diafani.

Vnitrozemí ostrova

Ve vnitrozemí ostrova čekají na své objevení ospalé vesničky, které jsou dosud z velké části masovým turismem naprosto nedotčené. Malebná okružní procházka vede z vesnice Othos přes Stes až do Pyles. Vzdálenost asi 8 kilometrů se dá ujít během 3 až 4 hodin. Výlet po těchto třech vesnicích obvykle začíná v obci Othos. Ta má jen necelé 3 stovky stálých obyvatel. Zde můžete zaparkovat své auto třeba na nenápadném náměstí Platia. Sledujte červenou turistickou značku směrem na obec Stes.

Karpathské vnitrozemí

Cesta vede po úbočí kopce a vždy vás bude provázet nádherný výhled do údolí. Až dorazíte do vesničky Stes s pouhými několika desítkami obyvatel, stojí za to vidět zdejší dva kostely. V severní části obce najdete žlutomodrý kostel Agios Ioannis. Na jihu, při cestě do Pylesu, pak objevíte kostel Agios Panteleimonas s krásným pramenem.

Přes planině se následně dostanete do vesnice Pyles. I zde trvale žije sotva 200 obyvatel a během siesty se zdá téměř opuštěná. Cesta zpět vede po asfaltové silnici až do Othu. Kromě krásné modré kaple Kimissis v centru vesnice stojí za vidění také tradiční dům Othos. Zde se seznámíte se způsobem života obyvatel Karpathosu před více než 50 lety. K vidění je například obývací pokoj nebo kuchyně. Klíč od tradičního domu je k dispozici v galerii.

Lodní výlety

Ostrov Saria

Skutečným vrcholem zážitků na ostrově Karpathos je výlet lodí na sousední ostrov Saria. Kromě několika lákavých zastávek ke koupání na vás čeká působivá příroda a několik historických památek. Po vyplutí z Diafani je první zastávkou koupání v jeskyni Spiliani. Na malé lodi se můžete dostat dostatečně blízko. Uvnitř jeskyně se nádherně odráží smaragdově zelená hladina a chladná voda je úžasně osvěžující. Poté, co loď propluje úzkým průlivem mezi Karpathem a Sariou, na vás čeká další úžasná pláž Mairia. I zde se dělá krátká zastávka kvůli osvěžení v tyrkysově modré vodě.

Ostrov Saria

Konečným cílem prohlídky je Palatia na Sarii. Tady loď zakotví a vy budete mít asi hodinu na prohlídku opuštěné osady s kaplí a mořskými jeskyněmi. Palatia prý kdysi bývala místem, kde stálo starověké město Nisiros. Na jeho základech si následně piráti ve středověku stavěli domy podobné úlům, tak typické pro Sarii. Nad zátokou se stále zachovaly některé z roztomilých domků s kupolí. Kaňon vede korytem řeky Palatia až do opuštěné osady Argos. Na jejím konci, na vrcholu kopce, leží kostel Agios Zacharias. Taktéž si odtud můžete vychutnat nádherné panorama zálivu Palatia.

Před vyplutím se ještě můžete zúčastnit grilování ryb přímo na oblázkové pláži Palatia. Poté vás loď převeze na severní cíp Sarie, na pláž Alimounta. Tady vás čeká další fantastická zastávka na koupání. Poté se loď vrátí zpět do Diafani.

Ostrov Kasos

Ze západního pobřeží ostrova Karpathos je na obzoru vidět členitý a holý skalnatý výběžek při pobřeží. V nejužším místě dělí sousední ostrov Kasos od Karpathu pouhých 6 kilometrů. Přestože je Kasos dlouhý jen necelých 20 kilometrů, jednodenní výlet sotva stačí na to, abyste si prohlédli jeho poutavé vesničky, osamělé kapličky a zdejší divokou přírodou. Prvním místem, kde můžete vystoupit na břeh, je přístavní město Fry. Tady vás ke krátké procházce zvou klikaté, pěkné uličky.

Starý rybářský přístav Bouka s malebným kostelem Agios Spiridonas je motivem jako z pohlednice. Malebné kavárny a taverny jsou skvělým místem k posezení. Přestože Kasos není velký, vyplatí se na ostrově zůstat několik dní. Kasos je opravdovým ostrovním snem pro ty, kteří hledají klid a pohodu. Neméně krásné jsou i uličky ve vesnici Agia Marina. Za návštěvu stojí také vesnice Panagia. Zde je k vidění 6 obílených kaplí s červenými střechami, postavených těsně vedle sebe.

Ostrov Kasos

Samotný Kasos nabízí jen několik pláží. A to včetně krásné pláže Amoua. V hlavní sezóně se pořádají výlety lodí na blízký ostrov Armathia. Mnozí místní obyvatelé si pochvalují jeho dlouhé písečné pláže a tyrkysově modrou vodu.

Doprava na Karpathos

Karpathos je druhým největším ostrovem souostroví Dodekanés. Leží v jižní části Egejského moře mezi Krétou a Rhodem. Na jihu Karpathu se nachází malé letiště. V sezóně obvykle létají na Karpathos přímé linky i z pražského letiště. Další možností, jak se na ostrov dostat, je přeprava trajektem z Rhodu. Trajektové společnosti jezdí mezi oběma ostrovy několikrát týdně a přejezd trvá přibližně 4 hodiny.