Pláže na Kosu

Spousta pláží

Ostrov Kos je ideálním místem ke koupání. Nekonečné písečné pláže, odlehlé zátoky a podél nich tyrkysově modré moře. Není se tedy vůbec co divit, že se koské pláže během léta již od rána začínají poměrně rychle plnit. Ale nezoufejte. I v současnosti může Kos nabídnout malebná zákoutí, kde se můžete nerušeně a v dostatečném soukromí opalovat. A kde vás nebude rušit hlučnější rekreant na sousedním lehátku. Je pouze na vás, zda na Kosu zvolíte dovolenou v rušných letoviscích s bohatou turistickou vybaveností, nebo dáte přednost místům, ležícím stranou hlavního turistického ruchu.

Západ slunce na pláži

Nejpestřejší nabídku míst ke koupání nabízí Kos ve své jihozápadní části. Poloostrov Kefalos a přilehlý stejnojmenný záliv jsou oblastí, jež je na krásné pláže skutečně bohatá. Z tohoto důvodu také začneme putování po nejznámějších plážích ostrova Kos právě v těchto místech.

Jižní plážový ráj

Nejvíce turistů, trávících svou dovolenou na ostrově Kos, míří do jeho jihozápadní části. Tento region s poloostrovem Kefalos se pyšní kilometry dlouhých a dostatečně prostorných písečných pláží. Zátoka Kefalos s ostrůvkem Kastri připomíná mnohým návštěvníkům Kosu motivy z katalogů cestovních kanceláří. Pláže tu mají povrch z jemného písku, bývají velmi široká a jejich délka přesahuje úctyhodných 10 kilometrů. Skvěle se hodí k dlouhým procházkám stejně jako k pohodovému a odpočinkovému dnu na pláži. Během cesty na Kefalos následuje jedna odbočka z hlavní silnice na nějakou pláž za druhou. Proto je někdy těžké si vybrat, na kterou pláž sjet. Jisté je, že všechny pláže na poloostrově Kefalos mají na svém povrchu krásný zlatavý písek a do tyrkysově modrého moře se svažují jen pozvolna.

Polemi

První pláží po levé straně silnice se nalézá pláž Polemi. Ta je ovšem známá pod svým anglickým názvem Magic Beach. Jde o poměrně klidné místo ke koupání. Na široké pláži tu najdete pouze několik málo lehátek se slunečníky. Pobřeží se na pláži Magic svažuje do moře vcelku prudce. Proto je pláž Polemi méně vhodná pro rodiny s malými dětmi. Nad pláží Magic Beach se dá zajít do jednoduše zařízené taverny, kde si můžete dát polední svačinu.

Pláž Polemi

Psilos Gremos

Hlavní silnice pak pokračuje kolem pláží Psilos Gremos, Markos a Lagada. Ty už tak odlehlé, jako je pláž Polemi, nejsou. Koupajících se turistů je tady o něco více než dále na východě. Voda je i u těchto pláží křišťálově čistá. Mělčina u břehu je krátká a dno pak klesá do hloubky. Čas od času tady také fouká poměrně silný vítr. Plážový bar Cavo Greco na pláži Psilos Greco je velice příjemným místem k odpočinku a relaxaci. Vkusná lokalita dodává ostrovu Kos nádech nedalekého Mykonu. Nabízí fantastický výhled na tmavě modré vody Egejského moře a sousední ostrov Nisyros. Po návštěvě pláže se vyplatí udělat si zajížďku do borovicového lesa Plaka. Pověst praví, že kdo v lese najde paví pero, bude mít celý rok štěstí.

Paradise Beach

Pláž Paradise Beach je jednou z nejoblíbenějších pláží na ostrově Kos. Tato skutečnost je důvodem, proč bývá v hlavní sezóně velmi rušnou. Jak už samotný její název napovídá, tato pláž s jemným pískem je díky své bílé barvě a nádherné tyrkysově modré vodě jednou z nejkrásnějších pláží Kosu. Z velké části je dobře chráněná před větrem a do průzračně čistého moře se svažuje velmi pozvolna. Proto je Paradise Beach tak oblíbená mezi mladými rodiči s dětmi. Aktivní jedinci tady najdou širokou nabídku vodních sportů. Vyzkoušet se dají kupříkladu vodní skútry a nebo jízda na banánu. Starší děti a dospělé zve k návštěvě aquapark. Pláž Paradise je dobře turisticky vybavená. Turisté tu mají k dispozici plážovou restauraci, šatny a také sociální zařízení.

Pláž Paradise

Camel Beach

O něco dále směrem od hlavního města, za mysem Akra Tigani, se dá sjet na Camel Beach. Tato malá písečná pláž s několika lehátky je okolními skalami dobře chráněná před větrem. Ve srovnání s Paradise Beach je Camel Beach o něco klidnější. Z břehu se po kamenitém povrchu pohodlně dostanete do křišťálově čisté vody. Restauraci Jenny Camel nad pláží si turisté obecně velmi pochvalují.

Agios Stefanos

Na pláži Agios Stefanos na vás čeká pravděpodobně nejkrásnější plážová scenérie na ostrově Kos. Z ruin staré baziliky se díváte přímo na pobřežní ostrov Kastri s modrobílou kaplí. Na ostrůvek, vzdálený asi 200 metrů od pláže, se můžete dostat na šlapadle. Nebo, pokud je moře klidné, jako dobrý plavec. Zlatá písečná pláž Agios Stefanos se do křišťálově čistého moře svažuje jen mírně. Proto tady potkáte řadu rodin s malými dětmi. Taktéž je oblíbená mezi surfaři a plachtaři. Ti rádi využívají vhodných mořských větrů, které v zátoce vanou. Lehátka a slunečníky poskytují zdejší taverny v jižní části pláže, západně od ruin baziliky. Pokud budete mít čas, určitě se po pláži projděte podél zálivu Kefalos až do přístavu Kamari.

Pláž Agios Stefanos

Idyla na západě

Západ ostrova Kos je vcelku odlehlý. Pláží tady není tolik a cesta k nim je poněkud komplikovaná. Odměnou vám ale budou klidná a zatím téměř nedotčená místa ke koupání. Je bez diskuse, že ostrov Kos má jedny z nejkrásnějších pláží v celém Řecku. A odlehlé zátoky na západě poloostrova Kefalos patří ke skutečným klenotům Kosu. Protože se stále jedná o skutečné zasvěcené tipy, můžete si zde i v současnosti užít nefalšovanou zábavu při koupání. Žádné davy turistů ani řady plážových lehátek tu nečekejte.

Agios Theologos

Jižně od vesničky Agios Theologos se nachází hned několik zátok, které jsou i v sezóně takřka opuštěné. Právě na takových místech se můžete na Kosu nerušeně koupat. Krásná písečná pláž se tu pozvolna svažuje do moře a voda je křišťálově čistá. Když projedete vesničkou Kefalos na jihozápad západ, minete kašnu a dostanete se na rozcestí. Následujte směrovky doprava, k taverně Agios Theologos. Tato silnice vede k moři na západním pobřeží. Od restaurace Agios Theologos se dejte směrem vlevo, na štěrkovou cestu na jih. Písečná cesta vede podél pobřeží. Po průjezdu kolem modrobílé kaple Agios Theologos pak začíná pobřežní úsek s osamělými zátokami, skvělými ke koupání.

Pláž Agios Theologos

Ke dalším plážím se dostanete po úzké stezce podél pobřeží. Dávejte si pozor na padající kameny, pobřeží je zde totiž vystaveno silné erozi. A určitě si nikdy nelehejte přímo pod útesy. Bohužel většina zátok u Agios Theologos je dnes už kvůli erozi zasypána balvany a není přístupná. Písečná cesta končí u malého parkoviště. Zde se nachází malebná pláž Tripiti, záliv s písečnou pláží. Okolí pláže je však v soukromém vlastnictví.

Kavo Paradiso

Jednou z nejodlehlejších a nejkrásnějších pláží na ostrově Kos je Kavo Paradiso. Pláž je velmi malebná a právem ji lze označit za jednu z nejkrásnějších pláží v Řecku. Příjezd k ní vede po hrbolaté štěrkové cestě. Po ní se dostanete na nejzazší výběžek jihozápadního pobřeží. Dobrým nápadem je vypůjčit si na tento výlet čtyřkolku nebo terénní automobil. Kvůli špatnému stavu zdejší silnice sem nejezděte na skútru ani běžným autem. Jednoduchá plážová lehátka si můžete pronajmout spolu se slunečníkem. Od konce května je v provozu také plážový bar s nápoji. V některých dnech je tady ovšem příboj velmi silný. A také fouká silný vítr. Pláž tedy není moc vhodná pro rodiny s malými dětmi.

Severozápad

Kochylari

Na severozápadě ostrova Kos, na opačném pobřeží než leží Paradise Beach, u nejužšího místa na poloostrově Kefalos, se nachází pláž Kochylari. Kromě několika kitesurfarů tady téměř nepotkáte jiné turisty. Snad jen někteří místní utíkají do tohoto téměř neznámého koutu, aby si užili klidu a pohody. Pláž je dlouhá a dostatečně široká. Na svém povrchu má jemný písek a pozvolna se svažuje do moře. Šlo by skutečně o pláž snů, nebýt problému s odpadky. Provozovatelé se sice snaží udržovat pláž v čistotě, ale bohužel se na ní odpad stále objevuje. Slunečníky a lehátka si můžete vypůjčit u restaurace Kochylari.

Pláž Kochylari

Volcania

Pokud se vydáte podél pláže Kochylari dále na sever, dojdete až na klidnou pláž Volcania. Je skvělým místem ke koupání, i když se tu a tam vyplaví na břeh chaluhy. V hlavní sezóně se tu dají pronajmout jednoduchá lehátka s rákosovými slunečníky. Díky orientaci pláže tady zejména při západu slunce panuje kouzelná atmosféra. Na pláž se nejlépe dostanete s terénním vozidlem.

Jihovýchodní pobřeží

Kardamena

Na jihovýchodě ostrova Kos, v okolí Kardameny a mysu Helona severovýchodně od poloostrova Kefalos, jsou pláže a kvalita vody velmi dobré. Pláž přímo v letovisku Kardamena je písčitá a na většině své délky se do moře svažuje poměrně pozvolna. Kardamena je dobře vybavenou pláží. Můžete si tady můžete pronajmout lehátka a slunečníky. Několik plážových barů nabízí koupajícím se občerstvení a nápoje. Západně od mysu Helona, mezi resortem Robinson a hotelovou vesničkou Blue Lagoon, jsou pláže daleko klidnější. Protože tady, kromě jmenovaných, nejsou žádné další hotely, jsou pláže v této části Kosu většinou prázdné. Můžete se tady i uprostřed hlavní turistické sezóny zcela nerušeně koupat. Nebo se jen tak procházet po kilometry dlouhé pláži.

Pláž Kardamena

Modrá pláž

Na odlehlou pláž Blue Beach, kterou můžete najít i pod názvem Beauty Beach, se dostanete pouze terénním vozem. V opačném případě budete muset ujít vzdálenost asi jednoho kilometru od asfaltové silnice dolů na pobřeží na pláž po svých. Ze silnice, spojující koské letiště a vesničku Kefalosem, odbočte vlevo směrem na Robinson Club Daidalos. Asi v polovině cesty, u apartmánového komplexu, odbočte na Modrou pláž. Průzračně čisté moře tady doslova vybízí ke koupání. Pláž Beauty Beach je čistá a její povrch tvoří hrubý písek. V hlavní sezóně si tady můžete pronajmout slunečníky a lehátka. Není tu žádné sociální zařízení ani restaurace.

Sever Kosu

Tigaki

Pláž s jemným pískem se na severu táhne v délce úctyhodných 25 kilometrů. Rozprostírá se od Tigaki až po Mastichari. Hlavně německým turistům může tato oblast s písečnými dunami trochu připomínat dovolenou u Baltského moře. Téměř vždycky tady fouká vítr, tudíž podoba s Baltem je zřejmá. Této skutečnosti ale s oblibou využívají kite surfaři, kteří si tady rozhodně přijdou na své. Na pláži Tigaki dno klesá jen mírně. Proto je tato oblast ideální ke koupání dětí. Během hlavní turistické sezóny, tedy v červenci a srpnu, jsou některé úseky pláží Tigaki a Marmari přeplněné rekreanty. Řady lehátek mají na délku až několik stovek metrů. Pokud se tu nechcete cítit jako v plechovce od sardinek, stačí jít po pláži o něco dál. Z Tigaki se vydejte směrem k solnému jezeru až na konec letoviska. Pláž zůstává stejná, ovšem je zde daleko méně frekventovaná.

Pláž Tigaki

Marmari

Pláž Marmari na severu určitě patří k nejhezčím plážím ostrova Kos. Daleko za hranicemi Řecka se proslavila svými bílými písečnými dunami. Přestože tady bývá v létě docela plno, mimo hotelové komplexy se stále dá najít několik klidných míst, kde si můžete v klidu zaplavat a odpočinout. Pokud dostanete po koupání hlad, k dispozici je tu několik plážových restaurací. V nich si můžete vychutnat chlazený nápoj či něco dobrého k snědku. A to vše máte včetně fantastického výhledu na moře.