Kos

Hippokratův ostrov

Ostrov Kos je dvanáctým největším ostrovem Řecka a letní dovolená v jeho přímořských letoviscích patří k nezapomenutelným zážitkům. Kos je totiž místem, jež se zcela přizpůsobí vám a vašim představám o dokonalé dovolené. Najdete tady totiž téměř vše, co byste mohli k příjemnému pobytu u moře potřebovat. A dokonce ještě mnohem více. Na ostrově Kos najdete nejen nádherné písečné pláže, ale i několik pláží oblázkových. Na některých z nich panuje párty atmosféra 24 hodin denně, na jiných se zase budete koupat v moři a slunit téměř sami. Na Kosu se současně nabízí celá řada možností k provozování nejrůznějších vodních sportů. Milovníci windsurfingu tady najdou ideální místa jak pro začátečníky, tak i zkušené surfery. A na žádném jiném řeckém ostrově není více cyklostezek než právě na Kosu. Jsou zde ale k dispozici i stezky a trasy pro horská kola. Kombinace slov Kos a dovolená tak nemusí v žádném případě znamenat pouze lenošení na pláži a relaxace v průzračně čistém moři.

Pobřeží Kosu

Kos je k nalezení v jihovýchodní části Egejského moře nedaleko Turecka. Co do velikosti je třetím největším ostrovem Dodekanéského souostroví. Často se mu též říká Hippokratův ostrov. Slavný lékař a otec moderní medicíny se narodil právě na Kosu a je pýchou obyvatel tohoto jedinečného ostrova. Kromě starověkých ruin a antických vykopávek najdete na Kosu kilometry pohádkových pláží. Kromě toho nabízí Kos svým návštěvníkům velice dobře rozvinutou turistickou infrastrukturu. Následující text je stručným průvodcem po tomto bezesporu zajímavém ostrovu.

Je Kos pro mě?

Ostrov Kos má velmi dobře rozvinutou turistickou infrastrukturu. Je tudíž vhodný k mnoha typům dovolené. Turisté, kteří ještě v Řecku nebili, najdou na Kosu příjemné seznámení s řeckým ostrovním světem. A to hlavně mimo velké hotelové komplexy, zejména v horských vesničkách nebo útulných tradičních tavernách. Rodiny s dětmi se zase mohou těšit na parádní písečné pláže, na kterých mohou stavět hrady, nebo na péči o děti ve velkých all-inclusive a klubových resortech. K návštěvě zvou i zoologické zahrady nebo vodní zábavní parky. Sportovní nadšenci využívají jaro na Kosu k dlouhým pěším a cyklistickým túrám. Díky větru Meltemi si Kos oblíbili milovníci plachtařských vodních sportů. V neposlední řadě je pak ostrov Kos vhodný pro každého, kdo chce strávit odpočinkovou dovolenou na pláži a chce si jen užívat. Průzkumníkům a jedincům toužícím po poznávání a objevování bývají doporučovány spíše okolní ostrovy. Ty jsou v letních měsících více nedotčené a méně turisticky vytížené.

Délka pobytu

Pokud se chystáte vypravit se na Kos, určitě si rezervujte pobyt na minimálně 5 dní. Tak budete mít nějaký čas k prohlídce alespoň část ostrova. V ideálním případě byste měli na Kosu strávit 10 až 14 dní. Během dvoutýdenního pobytu budete mít čas nejen na Kos samotný, ale také příležitost podívat se na sousední ostrovy Kalymnos a Nisyros. Ideální je k tomu jednodenní výlet. Kromě toho si, díky většímu počtu dní, můžete užít skvělou kombinaci odpočinkových dnů na pláži a aktivních dnů při poznávání ostrova.

Výhled z ostrova na moře

Doprava na Kos

Přímým letem se z České republiky dostanete na Kos přibližně za tři hodiny. V sezóně od května do října létají na ostrov několikrát týdně různé letecké společnosti. Mimo hlavní turistickou sezónu se dají zpáteční lety na Kos dají za osobu s příručním zavazadlem pořídit za velice příjemné částky. Letiště Kos / Hippokrates se nachází v centru ostrova. Doba následné přepravy autobusem ke konkrétnímu hotelu je, vzhledem k velikosti ostrova, poměrně krátká. Trvá maximálně nějakých 45 minut. Cestu do hotelu vám usnadní předem objednaný transfer z letiště. Hlavními příletovými dny je středa a sobota. Tou dobou bývá na koském letišti poměrně rušno. A ještě malý detail. Po příletu na Kos si musíte hodinky posunout o hodinu vpřed.

Počasí

Středomořské klima si Kos hýčká spoustou slunečního svitu, horkými léty a jen mírnými zimami. V létě je na Kosu všudypřítomný vítr Meltemi. Toto osvěžující letní proudění si oblíbili nejen milovníci vodních sportů. Při teplotě přes 30 stupňů Celsia je to někdy jediný spolehlivý vánek, který ještě vane. Turistická sezóna začíná na Kosu koncem dubna. Tou dobou je ostrov stále v plném květu a vše je nádherně zelené. Pozdní jaro je ideálním obdobím k návštěvě ostrova Kos dobou pro milovníky pěší turistiky, kteří chtějí prozkoumat ostrov na vlastní pěst a užít si přírodu před hlavním turistickým náporem. Na jaře se sice občas objeví i krátké přeháňky, ovšem přesto už někdy teploty dosahují více než 25 stupňů.

Příroda na Kosu

Koupání v květnu je spíše pro otužilce. Teplota vody je zjara obvykle nižší než 20 stupňů. V červnu se ostrov pomalu zaplňuje. Vegetace řídne a se začátkem prázdnin obvykle zmizí i poslední mráčky na obloze. V červenci a srpnu bývá v některých dnech velmi horko. Na slunci může být teplota klidně přes 37 stupňů. A ani v noci se obvykle neochladí pod 25 stupňů. Pláže jsou plné, ceny ubytování jsou odpovídajícím období a malý ostrov praská ve švech. Od poloviny září se ale situace opět uklidňuje. Moře je stále nádherně teplé na koupání a teplota vzduchu se obvykle pohybuje kolem 28 stupňů. Ideální doba k návštěvě Kosu a vstřebávání slunečních paprsků. Jen krajina vypadá trochu šedivě a vyschle. Na začátku října už sezóna končí a pro pěší turisty je to opravdu příjemné. V říjnu je moře stále příjemně teplé. Kvůli Meltemi už ale může být na lehátku na pláži trochu chladno. Poslední říjnový den se většina hotelů na ostrově Kos zavírá a postupně se začnou připravovat na další sezónu.

Letoviska ostrova Kos

Marmari

Oblíbeným přímořským letoviskem na severu Kosu je Marmari. Nachází se zde mnoho hotelů, poskytujících komplexní služby. Tento kout ostrova Kos je velice oblíbený i u rodin s dětmi. Marmari je přístavním městem s tavernami a obchody. Právě odtud taktéž odjíždějí trajekty na sousední ostrov Kalymnos, odkud se následně můžete vydat na výlet po dalších řeckých ostrovech.

Jachty na Kosu

Mastichari a Tigaki

Skrze města Mastichari a Tigaki se táhne hlavní silnice se spoustou obchodů se suvenýry, restaurací, půjčoven aut a cestovních kanceláří. Transfer autobusem z letiště do hotelů v Mastichari nebo Tigaki trvá jen asi 15 až 25 minut. V okolí těchto stále populárnějších měst vyrostla během posledních několika dekád řada nových a moderních hotelů.

Město Kos

Stejnojmenné hlavní město ostrova Kos s přilehlými přímořskými letovisky se nachází na východě ostrova. Pláže tady mají oblázkový nebo kamenitý povrch a na zdejších mysech bývá velmi větrno. Východ Kosu je obecně rovinatý a ideální k cyklistickým výletům. Jednotlivé vesnice jsou dobře propojeny veřejnou autobusovou dopravou. Transfer z letiště po příletu trvá obvykle 30 až 45 minut.

Hlavní město Kos

Kardamena

Pobřežní letovisko na jihu s četnými hotelovými komplexy s názvem Kardamena je oblíbené především u Britů. Nachází se tady malá nákupní zóna a také celá řada taveren a kaváren. Z přístavu v Kardameně vyplouvají výletní lodě na sousední ostrov Nisyros. Transfer z letiště do Kardameny je krátký, netrvá déle než 20 minut.

Kefalos

Poloostrov Kefalos v západní části Kosu je nejklidnější částí ostrova. Nachází se tu několik rodinných hotelů, menších penzionů a rekreačních bytů. V posledních letech tady ale postupně začaly vyrůstat i exkluzivní hotelové komplexy. Cesta do Kefalu trvá z hlavního města Kos asi 40 minut.

Luxusní hotel na ostrově Kos

Antimachia

Městečko Antimachia je k nalezení v centru ostrova a právě u něj se rozkládá mezinárodní letiště ostrova Kos. V centru obce se nachází několik malých restaurací, dvě čerpací stanice a supermarkety. Střed vesničky zdobí krásný a nedávno zrekonstruovaný větrný mlýn. Samotná Antimachia ale nehraje v cestovním ruchu ostrova Kos žádnou významnější roli.

Dikeos

Ubytování pro jedince, toužící po poznání, je k dispozici především v horských vesnicích Asfendiou, Zia a Lagoudi. Svěží zelenou oblast kolem pohoří Dikeos můžete prozkoumat na safari v terénním automobilu.

Některé oblíbené pláže

Záliv Kefalos

Pláže v oblasti Kefalu na západním pobřeží Kosu patří k nejkrásnějším na ostrově. Hned při vstupu na poloostrov se vlevo odděluje šest rajských pláží. Všechny mají povrch z jemného písku a většinou se jen pozvolna svažují do křišťálově čistého moře. Toto místo je tudíž ideální destinací pro dovolenou rodin s dětmi. Na zdejších plážích se dají zapůjčit slunečníky a lehátka za přibližně 8 Eur na den. Na některých z nich je také malá taverna, jež se o vás postará v případě, kdy vás přepadne hlad. Tipem na pláž v zálivu Kefalos je Magic Beach na začátku dlouhého pobřeží. I v hlavní sezóně je zde o něco klidněji než třeba na pláži Paradise Beach.

Pobřeží Kefalu

Agios Theologos

Několik osamělých zátok najdete v okolí Agios Theologos na poloostrově Kefalos. Ty jsou obvykle schovány mezi útesy a nemají žádnou turistickou vybavenost. Na druhou stranu tady můžete na pláži strávit naprosto nerušený den. V některých zátokách se z tohoto důvodu zabydleli nudisté.

Kavo Paradiso

Asi nejkrásnější klenot ostrova Kos, pláž Kavo Paradiso, se nachází na západním konci poloostrova Kefalos. Dostanete se k ní pouze po hrbolaté štěrkové cestě. Kavo Paradiso, už ten název mluví za vše. Zátoka snů se zlatavým pískem a tyrkysovou vodou je opravdovým rájem na zemi. Díky obtížnému přístupu navíc není pláž přeplněná ani v hlavní turistické sezóně. Na pláži je v provozu malý bar a dají se tu pronajmout i lehátka.

Marmari

Na severu Kosu, v okolí vesničky Marmari, na vás čekají krásné pláže s bílými dunami. I zde je vstup do moře pozvolný. Proto tady potkáte spoustu rodin s malými dětmi. V sousedním Tigaki bývá, a to zejména v hlavní sezóně, docela rušno. Pláž je tu poseta leháty a slunečníky. Pokud na vás bude pláž v Tigaki příliš přeplněná, stačí se vydat kousek dál, k solnému jezeru Tigaki. U něj je pláž stejně krásná, ale o něco klidnější.

Letovisko Marmari

Lambi

V blízkosti hlavního města Kos a na pláži Lambi na východě ostrova se písek mění na drobné oblázky. I v těchto místech může být v létě skutečně plno. Bohužel lodní doprava vyplavuje v některých zákoutích na pobřeží více chaluh. Proto nejsou některé úseky zdejších pláží ke koupání příliš vhodné. Dále na východ, u mysů Psalidi a Agios Fokas, je pláž ještě o něco kamenitější. Častěji tady taky fouká silnější vítr.

Blue beach

Naopak na jihu jsou nádherné písečné pláže. Nedaleko Kardameny bývá v sezóně na místní pláži spousta turistů. O něco dále na západ, u mysu Helona, ovšem najdete vcelku odlehlé úseky s krásnou tyrkysovou vodou. Oblíbenou pláží je Blue Beach poblíž klubu Robinson. Dostat se k němu ale dá pouze pěšky nebo terénním vozidlem.

Zajímavosti Kosu

Na Kosu je mnoho zajímavých míst, které stojí za to během dovolené vidět. Nejflexibilnější možností, jak poznat Kos z blízka, je pronajmout si auto. Díky němu se dostanete i do vzdálenějších koutů ostrova. Kos není nijak velký, jeho plocha činí jen asi 42 kilometrů čtverečních. Takže i během krátkého pobytu bude mít možnost sami prozkoumat celou řadu krásných míst.

Asklepion

Mezi nejznámější památky na Kosu rozhodně patří svatyně Asklepion. Toto místo bylo kdysi největším lázeňským centrem ve starověkém Řecku. Spolu s hlavním městem Kos a jeho historickou agorou a také pevností Neratzia patří Asklepion k turisticky nejnavštěvovanějším místům na ostrově.

Koský Asklepion

Vesnice Zia

Mezi turisty je taktéž oblíbená pěkná horská vesnička Zia. V ní si večer můžete vychutnat nádherný západ slunce. Ideálním místem k pozorování tohoto jevu je určitě jedna z mnoha taveren. V hlavní sezóně jsou zde ale davy lidí, neboť vesnice je součástí téměř všech prohlídek ostrova.

Kastri a zátoka Kefalos

Poloostrov Kefalos se svými prvotřídními plážemi nesmí chybět v žádném itineráři za poznáním Kosu. Oblíbeným motivem k fotografování je blízký ostrůvek Kastri v zátoce Kefalos. Na pláži před Kastri se ještě stále nacházejí staré pozůstatky raně křesťanské baziliky.

Typický kostelík

Embros

Protože je ostrov sopečného původu, najdete tady stále aktivní horké termální prameny. Lázně Embros jsou oblíbeným cílem nejrůznějších výletů. Rozhodně stojí za to vykoupat se ve zdejší teplé vodě hned brzy ráno. V sezóně ovšem praskají lázně v době oběda ve švech.

Doprava po ostrově

Vypůjčení auta

Kos je místem, které se dá během dovolené dobře prozkoumat pronajatým autem. V každém větším městě jsou v provozu nejen půjčovny aut, ale třeba i čtyřkolek nebo skútrů. Čtyřkolky jsou ideální do obtížně přístupného terénu či na štěrkové cesty poloostrova Kefalos. Většina silnic na Kosu je ale asfaltová a obecně jsou ve slušném stavu. Dopravní infrastruktura je dobře rozvinutá. Od západu na východ vede skrze Kos ostrovní dálnice, která je vcelku vytížená. Na ostatních vedlejších silnicích je provoz menší.

Historické památky na ostrově

Veřejná doprava

Místní autobusová doprava spojuje všechna hlavní místa na Kosu. Jezdí pravidelně a doveze vás i k některým známým památkám, jako je Asklépion, horská vesnice Zia nebo termální lázně Embros. Do odlehlejších oblastí, k nimž patří kupříkladu některé pláže na poloostrově Kefalos, autobusy nejezdí. K cestování do takových oblastí je vhodné si pronajmout auto.

Ubytování

Na ostrově Kos mohou turisté strávit dovolenou v celé řadě hotelů, all - inclusive resortů či klubových zařízeních. Ubytovací kapacity se nacházejí hlavně na severním pobřeží, v oblasti Marmari a Tigaki. Na východě tráví návštěvníci Kosu dovolenou v okolí hlavního města Kos a na jihu pak v Kardameně. Mnoho koských hotelů nabízí krátkou dobu transferu z letiště, přímý přístup na pláž a péči o děti. Menší rodinné hotely jsou levnější alternativou velkých hotelových komplexů. Obvykle nejsou tak anonymní, nabízejí snídani nebo polopenzi a často se nacházejí v blízkosti pláže. Služby sice nejsou tak rozsáhlé, ale je zde zpravidla o něco klidněji. Večer si pak můžete zajít na tradiční řecké jídlo. Pro ty, kteří mají rádi klidnější prostředí, jsou na Kosu k dispozici také penziony, prázdninová ubytování, studia a byty. Ty se většinou nacházejí ve vnitrozemí. Na druhou stranu ale budete mít větší kontakt s místními obyvateli a užijete si klid mimo turistická centra.